Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / SYYSKAUSI 2012

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä

AJ

Well-known member
Liittynyt
19.7.2000
Viestit
69605
Sijainti
Toinen Maailma
Taasko tämä menee omilla aivoilla ajattelemiseksi? Tai siihen kehoittamiseksi?
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Hyvä Suomi! Hyvä maan tapa!
Helsingin Sanomat sanoi:
Kansanedustajat pääsemässä kavallusrikoksen korvausvastuusta

Eduskunnan urheilukerhon vastuunalaiset jäsenet ja tilintarkastajat ovat välttämässä vastuun kerhon vuonna 2009 paljastuneen rahastonhoitajan kavallusrikoksen vahingonkorvauksista.

Vahingonkorvausvastuut vanhenevat mahdollisesti 20. lokakuuta, jos eduskunnan kansliatoimikunta ei ennen sitä ryhdy perimään näitä saatavia kyseisiltä kansanedustajilta.

Rahastonhoitaja tuomittiin marraskuussa 2010 ehdolliseen vankeuteen ja maksamaan valtiolle 136 000 euron vahingonkorvaukset.

Varattomaksi todetun rahastonhoitajan jälkeen toissijaisesti vahingonkorvausvelvollisia asiassa ovat asiantuntijalausunnon mukaan kerhojen puheenjohtajat ja tilintarkastajat.

Mahdollisesti korvausvelvollisia urheilukerhon vastuujäseniä ovat esimerkiksi pääministeri Jyrki Katainen (kok), opetusministeri Jukka Gustafsson (sd), ja elinkeinoministeri Jyri Häkämies (kok). Urheilukerhon hallituksen puheenjohtajana toimi pitkään kansanedustaja Matti Saarinen (sd).

Eduskunnan urheilukerhon rahastonhoitaja kavalsi vuosien ajan kerhon varoista rahaa omaan käyttöönsä. Kerhon tilintarkastajat ja vastuunalaiset jäsenet eivät huomanneet mitään.

Asiaa läheltä seurannut konkarikansanedustaja sanoo nimettömänä HS:lle, että "juridisesti päivänselvä" asia on yritetty painaa eduskunnassa ja kansliatoimikunnassa villaisella.

"Maan tapaan kuului, että valvontavastuu hoidettiin niin vasemmalla kädellä kuin suinkin", hän kuvaa eduskunnan kerhojen käytäntöä.

Perintä on ollut esillä eduskunnan rahankäyttöä valvovassa kansliatoimikunnassa, jossa istuvat eduskunnan puhemiehet ja neljä kansanedustajaa varsinaisina jäseninä.

Perinnän aloittamista on käsitelty yhdessä kokouksessa, mutta asia jäi ratkaisematta. Saatavien perintää kannattivat perussuomalaiset jäsenet Anssi Joutsenlahti ja Pietari Jääskeläinen, mutta kansliatoimikunnan puheenjohtaja Eero Heinäluoma (sd) vastusti asiaa.
 

Tolerantti

Well-known member
Liittynyt
8.8.2000
Viestit
4704
Ei nyt tainnut oikein hengen jättiläinen tämä sotilas olla. Mikä pakko oli lähteä rinteeseen suojattomana juoksentelemaan?
 

markoj

Custom User
Liittynyt
28.12.1998
Viestit
38925
Ei nyt tainnut oikein hengen jättiläinen tämä sotilas olla. Mikä pakko oli lähteä rinteeseen suojattomana juoksentelemaan?
Itsehän en kykene hahmottamaan videosta ja uutisesta kokonaiskuvaa tuomiota jakaakseni.

Videon kamerakypärällään kuvannut sotilas alkoi laskeutua avointa rinnettä kohti kylää vetääkseen konekiväärin tulituksen puoleensa, jotta muu partio vapautuisi pinteestä.
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Rangaistuskomppanian jäsen? Tuota ennen varmaan haravoinut miinakentän ilman apuvälineitä.
 
Ylös