Tai sitten ajelee terveisiä... Aika varovainen on muutenkin ollut viime aikoina kisatilanteissa ja muissa, vaikka välillä pyörii.En kyllä yhtään ihmettelisi jos loppukaudesta nähdään aivan eri Massa. Saattaa ajaa riskillä ja raivolla näyttöjen antamiseksi, pistäis Alonson oikee ahtaalle. Jos vaan taidot riittää...
Ainakin ilmaissut halunsa jatkaa formuloissa, niin pitäisi motivaatiotakin löytyä. Nyt on free agent, joten olisko henkiset kahleet nyt vähän löysemmät kun nykyisestä tallista tulee lähtöpassit.Tai sitten ajelee terveisiä... Aika varovainen on muutenkin ollut viime aikoina kisatilanteissa ja muissa, vaikka välillä pyörii.
No toivotaan että ajaa riskillä muttei törmäile Kimiin.
Eniten odotan tilanteita joissa Massa olisi Alonson edellä. Mahtaako edelleen antaa tietä?Tai sitten ajelee terveisiä... Aika varovainen on muutenkin ollut viime aikoina kisatilanteissa ja muissa, vaikka välillä pyörii.
No toivotaan että ajaa riskillä muttei törmäile Kimiin.
Ihmetellä täytyy kun ei forumilla ole massasta ollu koskaan puhetta että Se on "niceman"??? Jos kuka niin Massa on niceman. Onko toisia mielipiteitä, tä?En kyllä yhtään ihmettelisi jos loppukaudesta nähdään aivan eri Massa. Saattaa ajaa riskillä ja raivolla näyttöjen antamiseksi, pistäis Alonson oikee ahtaalle. Jos vaan taidot riittää...
Periaatteessa ei ole mitään menetettävää, jos ykköskuskiksi johonki talliin meinaa. Mut toisaalla joidenki kohdalla voi näyttää siltä, että jätkä ei tottele pomojaan.Eniten odotan tilanteita joissa Massa olisi Alonson edellä. Mahtaako edelleen antaa tietä?
Onhan Massakin pehmis, ainakin Alonson rinnalla.Ihmetellä täytyy kun ei forumilla ole massasta ollu koskaan puhetta että Se on "niceman"??? Jos kuka niin Massa on niceman. Onko toisia mielipiteitä, tä?
Miksi kakkoskuskistatuksella ajetut hyvät suoritukset pitäisi dissata? Schumin kaverina Massa ajoi 2 voittoa, 7 podiumia ja 3 paalua sijoittuen MM-kolmoseksi.Massan uraa on aika turha arvioida muiden kuin vuosien 2007-2009 osalta. Ne kun ovat ainoat vuodet Ferrarilla jolloin Massa sai ajaa kilpaa tallikaveriaan vastaan ja sai siihen tallin täyden tuen
Päinvastoin. Kirjoitin että on turhaa arvioida, koska yhtä hyvin Massa olisi voinut voittaa mestaruudet jos olisi saanut voittaa. Sehän oli erittäin lähellä 2008 jolloin auto toimi Massan ajotavalla, mutta ei Kimin.Miksi kakkoskuskistatuksella ajetut hyvät suoritukset pitäisi dissata? Schumin kaverina Massa ajoi 2 voittoa, 7 podiumia ja 3 paalua sijoittuen MM-kolmoseksi.
Hyvin se toimi Kiminki lapaseen. 2 keskeytystä enemmän kuin Massalla. Syitä näihin en muista. Esim Valenciasta lähtien 3 neljästä kisasta päättyi keskeytykseen ja viimeiset 2-3 Massan vanavenessä. Mut siis pointti oli, että mestaruuesta Kimi vuonna 2008 myös ajoi.Päinvastoin. Kirjoitin että on turhaa arvioida, koska yhtä hyvin Massa olisi voinut voittaa mestaruudet jos olisi saanut voittaa. Sehän oli erittäin lähellä 2008 jolloin auto toimi Massan ajotavalla, mutta ei Kimin.
Olin juuri sanomassa että Kimillä oli koko kauden pahoja vaikeuksia saada renkaita oikeisiin lämpöihin kisavedoilla. Nopeimmat kierrokset kertoo siitä, että auto kyllä kulki Kimin käsissä sen hetken per kisa kun renkaat toimi.Hyvin se toimi Kiminki lapaseen. 2 keskeytystä enemmän kuin Massalla. Syitä näihin en muista. Esim Valenciasta lähtien 3 neljästä kisasta päättyi keskeytykseen ja viimeiset 2-3 Massan vanavenessä. Mut siis pointti oli, että mestaruuesta Kimi vuonna 2008 myös ajoi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Formula_1_-kausi_2008#Valmistajien_osakilpailukohtainen_tilasto
edit: nopeimmat kierrokset 10-3 Kimille, joten eiköhän se Ferrari ihan hyvin istunut Kimillekkin
edit: podiumit 9-10 Massalle. Tasaista tässäkin. Massalla tosin voittoja 6 ja Kimillä 2..
edit3: ei sillä, jotenki muistelen, että aika-ajoissa ois Kimillä ollu ongelmaa silloinkin?
Kyllä Kimillä kisavauhtiakin yleensä oli, mut aika-ajot ja ensimmäiset kierrokset meni aika heikosti, ja kisa hitaampia kuskeja peesaillen. Nykyäänhän on ohittaminen vähän helpompaa, ja varsinkin Ferrarilla ajaessa, joten en ole kovin huolestunut että 2008 köröttely toistuisi ensi vuonna. Alonso lienee kovempi vastus kisoissa vauhdillisesti, mutta tuskin tavoittamaton kun Massakin on taas viime aikoina ollut ihan lähellä vauhdillisesti.Olin juuri sanomassa että Kimillä oli koko kauden pahoja vaikeuksia saada renkaita oikeisiin lämpöihin kisavedoilla. Nopeimmat kierrokset kertoo siitä, että auto kyllä kulki Kimin käsissä sen hetken per kisa kun renkaat toimi.
Ihan mielenkiintoinen ajatus että olisi Kimin oma valinta, eikä talli tahallaan suosinut Massaa..Kimi käytti usein, myös jo McLaren aikana, "painavamman tankin taktiikkaa", joka ei todellakaan aina ollut kovin hyvä veto. Kai se oli osin liiallista itsevarmuutta, että pystyy silti vääntämään hyvän sijoituksen ja saa sitten kisassa etua.
En auta Alonsoo, vittu varmaa autat. Tulossa hyvä loppukausi Ferrarilla Toisaalta aika tyhmää olla auttamatta viimeisissä kisoissa jos Alonsolla on tsäänssit mestaruuteen.- He sanovat, ettei hän auta Fernandoa? Hän tulee todellakin auttamaan, jotta voittaisimme valmistajien mestaruuden ja Fernando voittaisi kuljettajien mestaruuden, Montezemolo sanoi suorasukaisesti Gazzetta dello Sportin haastattelussa.
Montezemolon mukaan Ferrarilla jatketaan vanhalla mallilla kauden loppuun.
- Talli tukee Alonsoa viimeiselle metrille saakka. Odotan myös Massalle erinomaista loppukautta. Felipe on poikkeuksellinen kaveri ja upea persoona.
Paljonpa Massaa kiinnostaa Fernandon tsäänssit.Sport Contet
En auta Alonsoo, vittu varmaa autat. Tulossa hyvä loppukausi Ferrarilla Toisaalta aika tyhmää olla auttamatta viimeisissä kisoissa jos Alonsolla on tsäänssit mestaruuteen.