OoPee
Nuori ikäisekseen
Saa samalla pestyä hampaatkin.Kehitys kehittyy tässäkin. Suolihuuhteluhan on syntynyt kostealla pyyhkimisen evoluutiona.
Saa samalla pestyä hampaatkin.Kehitys kehittyy tässäkin. Suolihuuhteluhan on syntynyt kostealla pyyhkimisen evoluutiona.
Lääkäreille huomautus – puuduttivat ja asettivat virtsanjohtimeen putken väkisin
23.10.2013 13:14 23
Johanna Sjöholm
Helsingin Sanomat
Eduskunnan oikeusasiamies Petri Jääskeläinen on antanut kahdelle keskussairaalan lääkärille ja sairaanhoitopiirille huomautuksen lainvastaisesta menettelystä.
Oikeusasiamiehen mukaan potilaalle annettiin vastoin hänen tahtoaan ja tämän vastustuksesta huolimatta selkäydinpuudutus ja asetettiin putki virstanjohtimeen munuaiskiven vuoksi.
Oikeusasiamiehen mukaan lääkärit ja sairaanhoitopiiri loukkasivat potilaan perus- ja ihmisoikeuksia, koska potilasta ei hoidettu potilaslain edellyttämällä tavalla yhteisymmärryksessä hänen kanssaan.
Keskussairaalan nimeä ei kerrota potilaan suojelemiseksi, kertoo esittelijäneuvos Kaija Tanttinen-Laakkonen.
Huomautusten lisäksi oikeusasiamies esittää, että sairaanhoitopiiri hyvittää potilaalle tämän kohtaamat perus- ja ihmisoikeuksien loukkaukset.
Potilas itki koko ajan jo ennen toimenpidettä ja toimenpiteeseen vietäessä. Hänen käskettiin mennä leikkauspöydälle, ja kun hän kieltäytyi, häneen tartuttiin kiinni ja kaadettiin väkisin leikkauspöydälle.
Potilaalle laitettiin selkäydinpuudutus vastoin hänen tahtoaan. Tämän jälkeen potilas yritti estää alapäähänsä kajoamisen ja piti alushousuistaan kiinni, mutta hänen otteensa irrotettiin. Tässä vaiheessa potilaalle annettiin lisää rauhoittavaa lääkettä, kunnes hän lopulta nukahti toimenpiteen ajaksi.
Oikeusasiamies Jääskeläinen pitää selvänä, että vastoin potilaan tahtoa tehdyt toimenpiteet loukkasivat hänen perustuslaissa turvattua henkilökohtaista koskemattomuuttaan sekä perustuslaissa ja Euroopan ihmisoikeussopimuksessa turvattua yksityiselämän suojaa.
Suomen oikeusjärjestys ei Jääskeläisen mukaan sisällä mitään yleistä oikeutusta ihmisen itsemääräämisoikeuden sivuuttamiseen sillä perusteella, että puuttumista hänen ruumiilliseen koskemattomuuteensa voitaisiin pitää objektiivisesti tai lääketieteellisesti arvioiden hänen etujensa mukaisena.
Perustuslain ja ihmisoikeussopimuksen mukaan potilaan tahdon vastainen toimenpide on sallittu vain silloin, jos se perustuu eduskunnan säätämään lakiin. Tällaista lainsäädäntöä ei ole annettu somaattista terveyden- ja sairaanhoitoa varten. Potilaslaki edellyttää potilaan suostumusta hoitotoimenpiteisiin.
Oikeusasiamies on pyytänyt sairaanhoitopiiriä ilmoittamaan toimistaan asiassa vuoden loppuun mennessä.
Tämä kyseinen tapaus teki murhan ja paloittelun Virossa, tuli Suomeen vankilaan kun arveli sen olevan vähemmän epämukava vaihtoehto.Greenpeace aktivistit saavat Venäjällä paljon kylmempää kyytiä kuin Suomessa ihmisiä paloitteleva murhamies.....
Kylmän näköinen ilme, näytää paloittelusurmaajalta :dunno:Tasan ei käy onnen lahjat. Suomessa murhaaja, joka sahaa uhrinsa kappaleiksi, kelluu pumpulissa ja pompottaa viranomaisia.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013102317640476_uu.shtml
Greenpeace aktivistit saavat Venäjällä paljon kylmempää kyytiä kuin Suomessa ihmisiä paloitteleva murhamies.....
Törkeä tapaus mielestäni, jos väkisin asennettiin.Tää on herättänyt kovasti keskustelua sosiaalisessa mediassa tänään. Puolet kansasta tuntuu olevan sitä mieltä että potilaan ihmisyys on viety, katetrit aiheuttaa tulehduksia ja lääkärit eivät koskaan joudu oikeasti vastuuseen tekosistaan. Toinen puoli on taas sitä mieltä että on tyhmää jättää kovia kipuja aiheuttava ongelma hoitamatta yksinkertaisella toimenpiteellä, munuaiskiven komplikaatiot olisivat huomattavasti työläämpiä ja kalliimpia hoitaa, ja että Suomen sairaaloissa on koko ajan niin kiire että kenenkään turhaan väkisinhoitoon ei haaskata ylimääräistä aikaa. Ja faktojahan ei tietysti ole tiedossa tarpeeksi kumpaankaan näkökantaan.
JALKAPALLO: FC Lahden monitoimimies
Konsta Hietanen, 29, on päättänyt
lopettaa uransa. Hietanen pelasi 183
Veikkausliigan ottelua ja teki 14
maalia.
TV2 21.25
Poliisi-tv:lle jätetään tänään haikeat hyvästit. Kanavansa 20 katsotuimman ohjelman joukkoon yhä kuuluva Poliisi-tv keräsi parhaimmillaan ruudun ääreen miljoona suomalaista. Viimeisessä jaksossa makasiinin tunnetuin juontaja Raija Pelli ja Seppo Sillanpää kertovat, millaista aikaa ohjelman alkutaival 1980-luvulla oli. Juontajina nähdään Anu Hurme ja Esa Viherä.
Mitä paikkaa monitoimimies pelaa?Niin se aika kuluu ja nopeasti. Vastahan tuo oli poika ja Kives elokuvassa ja nyt lopettelee futis-uraansa. Englanninkielistä musiikkia tulossa.
Ei mun käsittääkseni tuosta Irlannin tapauksesta kuvia levitelty, tosin viranomaiset saavat aika lailla huutia ja mustilaiset korvauksia.Kävi poliisille nolosti; vaalea tyttö onkin mustalainen. Olis kannattanu odottaa dna-testien tuloksia ennen kun lähtee kuvia levittämään. Poliisi on rasisti. Rasisti on reppana.
Olikohan ne muut mukulat omia?
Jaa näitä olikin useampi tapaus.Ei mun käsittääkseni tuosta Irlannin tapauksesta kuvia levitelty, tosin viranomaiset saavat aika lailla huutia ja mustilaiset korvauksia.
"Ai tota on tullu vieläkin" oli varmaan monen muunkin ensimmäinen ajatus tuosta uutisesta. Aijai oli se joskus iso juttu, kun jostain oman kotikylän rikoksesta kerrottiin Poliisi-telkkarissa. Nauhoitettiin ja myöhemmin pysäytyskuvalla kateltiin näkyykö katunäkymässä ketään tuttua.RIP Poliisi -tv
Marsilainen?Hirvisaaren uusi avustaja Vihreä maahanmuuttaja. Eikä ole edes aprillipäivä.
Fija Saarni vois olla.Marsilainen?