UMK & Euroviisut 2018

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Iso8
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kaiken järjen mukaan mun pitäisi tykätä Israelin persoonallisesta ennakkosuosikkiviisusta, mutta jostain syystä sekä biisi että video ovat mielestäni aivan julmetun ärsyttäviä, ja päädyn vain kiristelemään hampaitani joka kerran kun kappaleen kuulen.
 
Kerroinko jo, että voitin sievoisen summan euccoja Veikkaukselta, kun Conchita Wurst voitti viisut? En tosin muista juuri nyt paljonko ja osuiko arpa edes Wurstin voittovuonna vai Loreenin.
 
Jaa juu, kaipa sitä täytyy taas jonkinlaista viisuvedonlyöntiäkin yrittää... 💰💸
 
Vähän harmittaa, että jäin jahkailemaan enkä napannut kiinni Kyprokseen viime viikolla, kun viisuvoittajakertoimensa oli vielä 18. Nyt on kerroin tipahtanut kolmen kieppeille.
 
Harvinaisen hankalalta tuntuu ennustaa tuloksia. Ainahan joitain yllättäjiä nousee korkealle, mutta nyt ei oikein osaa veikata kolmea parasta.
Kertoimien mukaan olisi Kypros, Israel ja Norja, mutta en tuohon kolmikkoon aivan usko.
Tsekki ja Bulgaria voisivat nousta korkealle ja jostain syystä uskon myös Espanjan mahdollisuuksiin.
Sitten on vielä Viro ja Ranska. :doubtful:

Veikkaus:
1. Kypros (kertoimien vuoksi, vaikka onhan tuo tarttuva kipale)
2. Norja (En tykkää, mutta muut varmaan tykkää)
3. Tsekki (Pakollinen saksofoniriffi)
4. Espanja (Nätti ääni, nätti laulu)
5. Israel (Euroviisu-spesiaali, alkaa ärsyttää ennen äänestystä)
6. Bulgaria (Potentiaalinen radiohumppa)
7. Viro (Näyttävä. Oopperalla kai aina pärjää)
8. Ruotsi (Ainahan nää kympin sakissa on, varmaan korkeammallakin kuin kasi)
9. Australia (Ääniä Australialle vain siksi, että ovat mukana)
10. Italia (Raspiukot jää mielee ja kieli)

11. Moldova
12. Ranska
13. Suomi
14. Belgia
 
Viimeksi muokattu:
On tää kyllä jotenkin kauheaa: Suomella on loistelias artisti ja tarttuva kappale, ja siltikään ei voi olla lainkaan varma finaalipaikasta. Traumatisoiduin viimevuotisesta niin, etten uskalla juuri liikoja toiveita nostattaa. Lisäksi semifinaalit ovat hurjan epätasaiset - tämä ensimmäinen aivan pullistelee ennakkosuosikkeja ja pärjääjäkandidaatteja. :dunno:
 
En tosin ole ihan kaikkia vielä ehtinyt kuulla.

No nyt olen. Omat suosikit Kypros, Norja, Venäjä, Tsekki, Puola ja Unkari. Ehkä vähän myös Belgia, Tanska ja Hollanti.

Lisäksi semifinaalit ovat hurjan epätasaiset - tämä ensimmäinen aivan pullistelee ennakkosuosikkeja ja pärjääjäkandidaatteja. :dunno:

Mun omaan makuun taas jälkimmäisessä semissä on paljon mielenkiintoisempia esityksiä kroatioineen, australioineen, ruotseineen, serbioineen ja romanioineen.
 
No nyt olen. Omat suosikit Kypros, Norja, Venäjä, Tsekki, Puola ja Unkari. Ehkä vähän myös Belgia, Tanska ja Hollanti.



Mun omaan makuun taas jälkimmäisessä semissä on paljon mielenkiintoisempia esityksiä kroatioineen, australioineen, ruotseineen, serbioineen ja romanioineen.

Italia on myös hyvä! Mutta Israel on omassa sarjassaan.
 
Homoustilanne tällä hetkellä, Top10

Zoe 36
Iso8 31
Albert Oil 26
Antsa Rieppo 16
Örfil 7
WebSlave 7
Jjusban 6
Fagerholm 5
Timo Virtanen 4
Zervuska Haidis 4
 
Ylös