Rallipäiväkirja

Mahlainen jarruton

Well-known member
Liittynyt
23.3.2008
Viestit
197
Sijainti
Piilossa
Mega-ralli (Keuruu, 28. helmikuuta)

Kerkesi viimein talven ensimmäistä kertaa penkalle! Kilpailijamäärä (ja miksei rehdisti rungin kyttäyskin) houkutti Riksun sijaan Keuruulle, mikä ei ehkä ollut oikein järkivalinta.

Kahdelta ensimmäiseltä erikoiskokeelta ei mitään kovin sykähdyttävää löytynyt, mutta Lautaperän maalipään oikea valtionmerkillä näytti ihan hyvältä ja siitä aloitus. Yleisöä yllättävänkin paljon, tapahtumia ei ensimmäisen 50 auton aikana ollenkaan.

Jukojärven Jukolantie-Urrilantie-rysä eli sama kolmosen paikka kun Arskalla kiinnosti ja ajattelin, että nyt ei millään hankitöksähdiltä säästytä. Edelliskerrallahan tämä toimi, vaikka oli yhdistelmä risteysmerkki+todella ohjaava siima+huomiomerkki ja nyt näistä vain ensimmäinen. Alussa lupaavaa linjaa, mutta eipä sittenkään mitään. Seuraavassa oikeassa pari vielä enemmän liki.

Ehkä sadannen auton paikkeilla lähtövälit alkoivat harveta ja joku tiesi kertoa, että aikataulua säädetään kahden minuutin väleillä. Kellotin 4–5 minuutin taukoja ja jossakin 120 auton paikkeille totesin, että HaMu viiden minuutin odotuksilla saa tämän päivän osalta piisata.

Hirveähköä sohjossa luistelua, mutta onpahan taas rallikatselemisen kausi käynnissä ja kevättä odotellessa.
 

Vepe

Well-known member
Liittynyt
17.6.2011
Viestit
424
Sijainti
Vantaa
28.2.2026 SM Riihimäkiralli

Reissu suuntautui kohti Riihimäkeä ja SM:n talvikauden (ja myös oman) päätöstä. Leudompi keli toi hieman omia haasteita, meinasin itse aiheuttaa runkia, kun olikin kotoa lähdettäessä eka risteys enemmän jäässä kuin silmään näytti. Noh, siitä sitten ajelemaan kohti Loppea tarkoituksena ajaa 1 ja 4 läpi ennen sulkua ja varmistella, että miltä ne street viewillä bongatut paikat näyttävät noin livenä. Tarkoituksena oli siis tässä vaiheessa kolmen pätkän taktiikka, 1-4-8.

No ensimmäinen yllätys tuli jo ykkösellä: täällähän olikin populaa ja huolella. Ei ole hetkeen joutunut autoa jättämään kotimaan ralleissa yli kilometrin päähän, mutta nyt jäi sinne 1,2 km päähän. Ei muuta kuin kamat kantoon ja kohti pätkää. Ja toisen kerran meinasin itse runkia, kun olikin heti autosta noustessa täysin jäinen kohta. Tuli samalla bongattua @AnttiL ja myöhemmin sitten myös @DC, joka oli Antin mukana. He kertokoot omat reissunsa detaljit itse, mutta samanlaisella taktiikalla oltiin liikkeellä. Jäin siihen itse risteykseen, joka osoittautui varsin hyväksi paikaksi. Lappi tuli melkoisessa luisussa ja samoin parit muutkin. Ei sinänsä mitään ihmeellisempiä tilanteita. Edeltävässä oikeassa oli ilmeisesti Grönholmilla ollut tilanteenpoikasta ja Crazy Mike äänien perusteella spinnassi siinä. Näin itselle kävi sitten niin, että mikrofonin teline oli, luultavasti tuossa yllä mainitussa liukastelussa, saanut sen verran osumaa, että yhden palan sijaan niitä olikon n. 7 kpl. Jos joku siitä grillin porukoista lukee tätä, niin vielä kerran kiitos siitä teipistä, jolla sain taiteiltua sen mikrofonin jotenkuten kiinni. No tämä aiheutti sitten plan B:n käyttöönoton. Ja myös se, että en ollut älynnyt katsoa kelloa ja aika ei välttäämättä olisi riittänyt enää neloselle, etenkin jos olisi taas joutunut jättämään auton kauas.

Plan B oli siis kutosen maalimutkat. Siellä sai kyllä auton lähelle katselupaikkaa, kun sinne oli tehty p.alue pellolle. Ongelmana siinä oli se, että P-alue oltiin tehty pellolle ja jo tullessa sinne oli suht liejuisessa kunnossa. No loppujen lopuksi ei se niin huonoon kuntoon mennyt miltä näytti eikä sinne kukaan tainnut jumiin jäädä. Mutta sitten tapahtumat. Yllättävän siististi tulivat kärkiukot, Joonalla oli leveää linjaa, mutta ei sen kummempaa. Bernini tuli hieman ylikovaa ja veti hangen kautta. Vaherilla ja parilla etuvedolla oli tilanteenpoikasta edeltävässä vasurissa. Loppupäässä ei sitten ollut oikeastaan mitään tapahtumaa.

Yhteenvetona, oli mukavaa, mutta harmittaa, että mikrofonin teline hajosi totaalisesti.

Videota tässä:
 

Arskarally

Well-known member
Liittynyt
23.8.2022
Viestit
645
Ehkä sadannen auton paikkeilla lähtövälit alkoivat harveta ja joku tiesi kertoa, että aikataulua säädetään kahden minuutin väleillä. Kellotin 4–5 minuutin taukoja ja jossakin 120 auton paikkeille totesin, että HaMu viiden minuutin odotuksilla saa tämän päivän osalta piisata.
Joo aloin itsekin ihmetellä jossain kohtaa että mikä piru niiden autojen tulossa kestää, kun välit venyivät moneen minuuttiin vaikka autojen vauhti ei päätä huimannut...
 

nordic man

Well-known member
Liittynyt
9.5.2009
Viestit
4269
Tuli avattua oma penkkakausi Riihimäellä. Kotoa lähitessä ja ajellessa oli kyllä uskomattoman huono keli (muutama paikka oli aivan umpijäässä, satoi, sumua ja kaikkea väliltä), eipä annettu sen häiritä määräänsä enempää. Vähän epämääräinen flunssa/joku jälkitauti tms. vaivasi niin tuli valmistauduttua aika minimaalisesti tähän kisaan. Mietin alkuun suunnitelmien 1-4-8 ja 1-4 välillä, tällä kertaa jälkimmäiseen päätyen.

Vaikka pellot, katselualueet jne näytti aika pahoilta, niin tiet näytti itseasiassa jopa hieman paremmalta kuin odotin, Pirkanmaalla oli lähtiessä aivan järkyttävää niin odotin rehellisesti sanottuna huonompaa. Ykkösen katselupaikka oli sekoitus mutaa, loskaa ja jäätä. Onneksi "pitopohjakengät" piti niin pystyi turvallisesti liikkumaan tuolla. Osalla oli aikas tekemistä...

Itse paikaksi valikoitui lähellä 1a:ta ollut alamäkipaikka, jossa Grönholm valui penkkaan. Yllätyin kyllä että pääsi niinkin hyvin pois, näytti jo ihan ylikovaa tulleen mutta joskus näin. Muuten oli vaihtelevan tasoista yritystä ja ihan siisti paikka oli. Huomattavan paljon porukkaa foorumilta ja discordilta, osa tietty vain etäisesti tuttuja, mutta ihan kiva nähdä. Muutenkin kyllä paljon väkeä oli löytänyt paikalle.

Kun autoja oli katsottu tässä riittävästi niin kevyt kurien pyyhintä ja eikun kohti nelosta. "Mukava" yllätys, parkissa takana ollut auto oli jostain syystä ajanut aivan puskuriin kiinni (ajoin itse suht lähelle edelle olevaa ja jätin väliä taakse lähdön helpottamiseksi), oli suhteellisen tiukka kolo saada jopa pikkuinen Toyota sieltä sahattua pois mutta onnistui lopulta. Neloselle jotain 50-55? minuuttia ennen autoja ja eihän täällä ollut oikein ketään. Paikaksi valitsin 4a:ta lähellä olleen oikea-vasemman. Neuvottelin hetken aikaa paikallisten kanssa ja sain luvan jäädä osittain yksityisalueelle, kiitokset siitä. Olisi siitä muualtakin nähnyt hyvin, mutta valokuvaamisen kannalta oli hieman parempi paikka. Tykkäsin tästä paikasta kyllä paljon, oli riittävän hidas paikka niin pienempien luokkienkin autot oli kiva katsoa tästä. Lindroos veti tiukan kässärikäännöksen? ja pöllytti jo penkan reunaa, mutta selvisi. Tässä tuli autot katseltua Kiventeen Galantiin asti ja sitten aloin kömpimään peltoa pitkin takaisin.

Ei ollut vielä(kään) kunto ihan riittävän normaali ja alkoi väsy painamaan aika paljon. Päätinkin viheltää pelin tässä kohti poikki ja jätin 8 pätkän välistä. Oli hieno rallipäivä ja säkällä osui tällä kertaa hyvät paikat. Paikkojen valinta oli luokkaa lue oppaasta kuvaukset, valitse niistä paras ja katso siellä joku. En tiedä oliko noista edes videoita/kuvia esittelyn osalta?

Keli oli kurja, mutta ihan kiva että pystyttiin silti järjestämään. Penkalla oli kivoja jutustelua ja mukava oli moikkailla vanhoja tuttujakin. Nyt lataamaan akkuja ja miettimään seuraavaa ralliseikkailua.
 
Ylös