Mercedes-AMG Petronas 2021

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JuuZa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Russell kuvailee tuuraamaansa autoa kaudelta 2020, joka kulk kuin junakiskoilla. Kertoo myös karua kieltä Bottaksen ja Russellin tasoeroista jos varakuski pystyy samantien samaan kärkivauhtiin ja parempaakin kisassa.
Junalla useampi osaa ajaa kovempaa kuin ykspyöräisellä.
Varmaan useampi olisi ollut kärkivauhdissa Mersulla 2020.
 
George Russelilla onkin edessään sitten melkoisenkin tärkeä kausi. Ehkä vedenjakajana kaikkiaan muuhun nähden urallaan. Etuna on toki sekin, että vieläkin on menettelevän nuori kuin on.

Valitettavasti muun muassa Lando Norris on maailmanmestari ja hän ei vuorostaan ole.

Vielä tai huonoimmillaan koko uran tähän asti olleiden juttujen ja verraten yleensäkin perin myöhään voittajaksi päässeenä tai myöhempien voittojensakin sisällettyä hieman turhan paljon erinäisiä tuuripohjaisia osa-alueita tallimääräyksellisestä ensivoitosta puhumattakaan niin saa nähdä sitten siitä.

Hieman nuorempana tähän lienevät kai vielä jotkut mahdollisuudet verrattuna vaikkapa Ferrarin Charles Leclerciin, mutta ei kannata vielä lähteä kukkoilemaan tai pöyhkeilemään asian suhteen.
 
Saa nähdä, että tuoko Mese jotain elementtejä zeropodista uuteen autoon, tai joku muu tiimi.
Kaipa se isoin ongelma kuitenkin oli mekaanisella puolella ja liian korkealla maavaralla ajamisessa, kuin muotoilussa
 
Saa nähdä, että tuoko Mese jotain elementtejä zeropodista uuteen autoon, tai joku muu tiimi.
Kaipa se isoin ongelma kuitenkin oli mekaanisella puolella ja liian korkealla maavaralla ajamisessa, kuin muotoilussa
Zeropodin ajatuksena oli maksimoida maaefekti muiden asioiden kustannuksella, mutta uusissa autoissa ei enää ole maaefekti tärkein asia.

Enemmän tai vähemmän palataan varmasti kauden 2021 konsepteihin eli ponttoonit eivät enää ole niin pitkulaisia vaan kapenevat ja hupenevat nopeasti ilmanottoaukon ympäriltä.
 
Jotkin tahot Mercedeksellä haluavat lopettaa McLaren-yhteistyön. Näin siksi, että vaikka sopimus McLarenin kanssa on taloudellisesti merkittävä, muodostaa McLaren kuitenkin ison uhkan päätiimin menestykselle.


"F1-talli McLaren voitti viime kaudella valmistajien ja kuljettajien maailmanmestaruuden. Osa kunniasta menee tallille moottorit toimittavalle Mercedekselle.

McLarenin ja Mercedeksen välinen yhteistyösopimus kestää vuoteen 2030 saakka. Mercedeksen leirissä ollaan nyt aloitettu tiukat keskustelut, kertoo F1 Insiderin Ralf Bach.


Moottorisopimus on erittäin tuottava Mersulle. Tilanteesta on kuitenkin tulossa kestämätön joidenkin mielestä.

Bachin mukaan tallin pääkonttorissa on henkilöitä, jotka haluavat, että yhteistyö McLarenin kanssa päättyy vuoden 2030 jälkeen.

Mercedes ei halua auttaa kovaa kilpailijaansa. Talli janoaa itse takaisin mestariksi F1:ssä.

– Stuttgartissa on ääniä, joiden mukaan ”meidän täytyy oikeastaan päästä heistä eroon, jotta voimme tulla taas maailmanmestareiksi”, selvitti Bach.

F1-maailmassa uskotaan, että Mercedes on kehittänyt parhaimman moottorin kaudeksi 2026. Mersun ja McLarenin lisäksi voimanlähteestä pääsevät nauttimaan tulevalla kaudella myös Williams ja Alpine."

Lähde: https://rallif1.fi/formula-1/f1-kul...mi-tekeeko-mercedes-tylyn-tempun-mclarenille/
 
Ei hyvä. Kimillä on paineita kun Russeli vie mestaruuden. Ratti väpättää jo siviilissäkin?
 
Eikös noi Hallis ole vähän akkamaisia juttuja mitä postaat kuskien siviilielämästä?
Tai varsinkin noi sun omat kommentit X:n paskoihin?
Ihan vaan näin ystävällisesti kysyn. Ei voi tulla kauheen miehekäs olo noista.
 
Eikös noi Hallis ole vähän akkamaisia juttuja mitä postaat kuskien siviilielämästä?
Tai varsinkin noi sun omat kommentit X:n paskoihin?
Ihan vaan näin ystävällisesti kysyn. Ei voi tulla kauheen miehekäs olo noista.
Samaa mietin itsekin, en viitsinyt kommentoida.
 
Eikös noi Hallis ole vähän akkamaisia juttuja mitä postaat kuskien siviilielämästä?
Tai varsinkin noi sun omat kommentit X:n paskoihin?
Ihan vaan näin ystävällisesti kysyn. Ei voi tulla kauheen miehekäs olo noista.
Meitä on moneen junaan. Minä jaan Mersun tiedotteen F1-kuskin yksityiselämästä ja sinä aasinmyssyjä forumisteille.
 
Yleensä lisäät jonkun vittuilun siihen sekaan, kun kyseessä ei ole suosikkipoikasi.
19-vuotias vetää urheiluautonsa seinään, mutta esitin asiani liian vittuilevaan sävyyn? Ei tämä nyt ihan utopistiselta tapahtumakululta kuulosta kun nuorelle klopille antaa liikenteeseen liikaa hevosvoimia.

Jos täälläkin on ruodittu esim. Verstappenin tietokoneen pelaamisesta tai pahoinpitelystä isänsä toimesta niin aika köykästä minun "solvaukset" ovat Antonellia kohtaan. Tekeekö se sinusta paremman ihmisen kun postaat pelkkää vittuilua Tsunodasta tai Hulkista ennen podiumia ilman lähteitä?
 
Mersu jatkaa siitä mihin jäi ennen maaefektiautoja. Mahtaa Hamiltonin nyt harmittaa kurvailla Ferrarilla terveisiä?
 
Mersu jatkaa siitä mihin jäi ennen maaefektiautoja. Mahtaa Hamiltonin nyt harmittaa kurvailla Ferrarilla terveisiä?
Enemmän se todennäköisesti harmittaisi ajaa kärkitallissa kakkoskuskina.
 
Ylös