Steel Panthers
Strategia
1995
---
Kärkiryhmä havaitsi liikettä tuon pellon itäreunalla..kyllä, siellä niiden täytyy olla.. sinne ainakin itse ryhmittäisin jalkaväkeä ja vähintään yhden pst-tykin, tai ehkä jopa tankin.. Laitanpa vaunun tulitukeen tuonne, 1. joukkue tuohon noin, kaksi kk:ta tuohon ja tuohon, 2. ja 3. joukkue koukkaa tuolta kahden vaunun tukemana.. kaikki valmista.. tilataanpa epäsuoraa. *TUTUM TUM TUM TUTUM*
Viholliselle ei saa jättää aikaa tarkastaa tappioitaan.. VORWÄRTS! Vanjan piippalakit vilisevät pusikoissa kun Wehrmacht hyökkää. Mitäs perr.. Himmel! Eihän se ollutkaan kuin etuvartio, oikea linjahan on tuollaaaah..! Sotka mojauttaa pusun Pantterin kylkeen ja miehistö päättää ottaa hatkat. Kirgiisien konekiväärit kaatavat Heinzin ja Rudofin, Hans astuu miinaan. Vaunun kranaatti sytyttää metsän tuleen 2. joukkueen 3. ryhmän ympärillä. Vaterlandin urheat sotilaat pakenevat kauhuiss.. öö, siis vetäytyvät hyvässä järjestyksessä syvemmälle metsän suojiin.. Verdammt, alokasmainen virhe maksoi yhden vaunun ja monta hyvää miestä. Tästä on nyt joka tapauksessa lähdettävä, kohta sataa kranaatteja..
---
Steel Panthersissa pelaajalle annetaan maasto ja tehtävä.. loppu on kiinni omista ratkaisuista, ja ratkaisuja on yhtä paljon kuin ratkaisijoita. Maasto ei ole kulissia vaan sitä tarvitsee ihan oikeasti käyttää hyödykseen suunnitellessaan hyökkäyksiä, puolustuslinjoja tai väijytyksiä. Epäsuoraa tulta ja ilmatukea on saatavilla, kunhan älyää sitä varata joukon kokoonpanoa väsätessään. Tykistöllä menee aikansa uuden maalin määrittämisessä ja murkulaakin on rajallisesti, joten ei sitä voi tilata heti kun piippalakki vähän vilahtaa.
Valittavana ovat kaikki toisen maailmansodan osapuolet, pieni Suomikin edustettuna.
Jalkaväkeä on joka lähtöön, kiväärimiehiä, konepistoolimiehiä, snaippereita, pioneereja, pst-miehiä.. jalan, suksin, kuorma-autolla tahi puolitelavaunulla. Vaunuvalikoima kattaa kaikki toisen maailmansodan vehkeet Ps I:sta King Tigeriin, T-26:sta T-34:een, Stuartista Shermaniin, kaikki miinanraivausversiot sun muut mukaan lukien. Tykistöä 75 millisestä haupitsista aina 300 milliseen laivatykkiin, raketinheittimiä unohtamatta. Lentokalustosta maataistelukoneet ja pommittajat..
Puolustuksen rakentamiseen on miinoja ja vaunuesteitä, piikkilankaa ja bunkkereita. Tulenavaustasan voi määrittää jokaiselle ryhmälle erikseen ja painopisteet voi rakentaa itse ihan niin kuin parhaaksi näkee.
Hyökkäyksessä pätee ihan samat neuvot kuin oikeastikin: jos et tiedä mitä teet, koukkaa..
Tehtäviä riittää niin ettei ehdikään ja netistä löytyy lisää, ja jos sekään ei riitä niin voi tehdä omia tai antaa koneen taikoa satunnaiskartan ja vihollisen kokoonpanon.
Täytyy sanoa että sitä mukaa kun on näissä hommissa ollut niin SP:sta on irronnut aina vain uutta iloa. Pelasinhan tätä jo vuosikausia ennen inttiin menoa, ja kun sitten opin näistä sotimishommista ihan oikeesti niin huomasin että perkele, nää jututhan toimii myöskin SP:ssa. Ja toimii edelleen,
Steel Panthers: World at War nivoo yhteen alkuperäisen toiseen maailmansotaa sijoittuvan SP:n sekä modernin sodankäynnin SP II:n,
SP III: Brigade Commanderin tapaan ja on täysin ilmainen.
Löytyy intternetistä kun kuuklettaa
Steel Panthers World at War
Viis tähteä ja plussa kaupan päälle.
*****+