#6 Nico Rosberg - Vain mestaruus puuttui

Irwin

Well-known member
Liittynyt
13.7.1999
Viestit
4475
Schumi kyllä rikkoi sääntöjä ihan tylysti omaksi edukseen. Verstappenin en usko ikinä lähtevän sellaiseen: hänellä on selkärankaa. Se viime vuoden sulaminen ja Russellin kylkeen ajaminen oli sokean raivon vallassa tehty juttu eikä siinä todellakaan mietitty omaa etua.
Ehkei niin räikeästi, mutta esim. toissavuonna Mexicossa ajatti Landoa ulos niin, että Lando ajoi itku kurkussa loppukisan ja Max otti puoli minuuttia rankkua.
 

Irwin

Well-known member
Liittynyt
13.7.1999
Viestit
4475
No ei todellakaan.
Schumi käänsi moottorijarrulla, Max tarkalla keulalla.
Täsmennetään: Max on modernisoinut Schumin ajotyylin.

Scott Mansell aka Driver61, analysoi asiaa youtubessa. Suosittelen katsomaan hänen tekemän videon aiheesta. Hän on entinen kilpa-ajaja, joten osasi hyvin uppoutua aiheeseen.
 

Dieselmoottori

Well-known member
Liittynyt
25.4.2021
Viestit
5407
Asiantuntija-riihi oli kokoontunut arvioimaan, että kumpi maailmanmestari-Rosbergeista, Keke vaiko Nico, on kovempi rattimies.


Toisaalta, vaikka Nico nostettiin Kekeä korkeammalle, niin arvioitiin kuitenkin, että Nico Rosberg ja Valtteri Bottas ovat samantasoisia kuljettajia.


Keke ja Nico Rosberg ovat molemmat F1:n maailmanmestareita. The Race -sivuston asiantuntijat ovat nyt esittäneet mielipiteitään kaksikkoon liittyen.

Keke Rosberg oli tunnetusti paljon mukana poikansa F1-uran alkutaipaleella. Hän katosi kuitenkin kuvasta jossain vaiheessa.

– Tässä vaiheessa (Nicon mestaruuskausi 2016) Mercedes-uraa Keke Rosberg loisti poissaolollaan, koska hän jäi tietoisesti pois. Hän ei halunnut, että häneltä kysytään Nicosta, ja itse asiassa hän kieltäytyi aina haastatteluista, jotka koskivat hänen omaa uraansa, koska häntä ärsytti se, että ihmiset kysyivät aina Nicosta. Hän ei halunnut olla niin näkyvästi esillä.

– Muistan, että hän oli katsomassa vuoden 2016 päätöskisan Dubaissa, eikö niin. Sen jälkeen hän ilmestyi varikolle, kun Rosberg oli voittanut mestaruuden. Se oli aika iso juttu, koska Keke ei ollut ollut mukana, selvitti Edd Straw.

Straw kertoi sitten rehellisen näkemyksensä siitä, kumpi oli kovempi kuski.

– Vertailu Keke Rosbergiin on itse asiassa aika huvittava, koska he ovat hyvin erilaisia kuljettajia. Sanoisin, että Nico on heistä parempi, arvioi Straw.

– Joo, ehdottomasti. Keke oli sellainen suuri, näyttävä hurjapää, jolla oli fantastinen autonhallinta, mutta ehkä se jäi pitkälti siihen. Sanoisin, että Nico kehitti itselleen paljon monipuolisemman osaamispaketin, komppasi Mark Hughes.


Edd Straw kävi sitten tarkemmin läpi omaa näkemystään aiheesta. Hän ei pidä myöskään Nico Rosbergia loistokkaana kuskina.

– Kokonaiskuvassa pitäisin Rosbergia kuljettajana, josta voisi kysyä: ylisuorittiko hän maailmanmestariksi? En sanoisi, että ylisuoritti, mutta hän on sellainen kuljettaja, jota kutsuisin suotuisan myötätuulen maailmanmestariksi. Hän oli erittäin, erittäin hyvä, mutta tarvitsi sen, että tilaisuus avautui.

– (Lewis) Hamilton oli parempi kuljettaja vuonna 2016. Siitä ei mielestäni ole mitään epäilystä. Mutta Rosberg oli riittävän lähellä, ja se riitti. On olemassa lukematon määrä kuljettajia, jotka Hamilton olisi tuhonnut, vaikka olosuhteet olisivat olleet heille kuinka suotuisat, avasi Straw.

Straw’n mielestä Nico Rosberg ei välttämättä ollut edes Valtteri Bottasta nopeampi. Hän käänsi kuitenkin kaikki kivet noustakseen maailmanmestariksi.

– Rosberg taas pystyi johdonmukaisuudellaan siihen, vaikka hän ei lähtökohtaiselta nopeudeltaan ollut juuri Valtteri Bottasta nopeampi, ei oikeastaan nopeampi lainkaan. Se on kiinnostava vertailukohta. Bottas oli Mercedes-kuljettajana täysin merkityksetön mestaruustaistelun kannalta, kun taas Rosberg oli perustasoltaan suunnilleen samassa luokassa, mutta hänellä oli kaikki ne muut asiat, jotka hän pystyi kokoamaan yhteen.

– Sitten oli se jääräpäinen päättäväisyys, halu viedä itsensä äärirajoille ja käytännössä vuonna 2016 ajaa itsensä aivan loppuun etsiessään jokaista mahdollista etua, ylisti Straw.






https://sporttiuutiset.fi/formula-1/keke-vai-nico-rosberg-f1-asiantuntijoiden-tuomio-on-nyt-selva/
 
Ylös