Änärin/Koharin Vapaan Liveseuranta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antsa Rieppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Komarov ja Granlund auttoivat kahdella maalillaan joukkueensa voittoon.:thumbup:

Rantanenkin saanut naulattua paikkansa Coloradossa.
 
Laine alkaa jo lähestyä koko kaudella piste/peli tahtia.
 
Bishop Tampasta Quickin kaveriksi Kingsiin.
Halvalla lähti kaveri, joka on ollut 3 vuoden sisällä kahdesti Vezina-ehdokas. Tampa on toisaalta päättänyt mennä Vasilevskiyllä, joten olisivat menettänyt Bishopin viimeistään kesällä. Joten parempi kuin ei mitään. Kingsin perspektiivistä katsottuna ei tuossa muuta järkeä ole, kuin että Quick ei vielä täysin terve ole tai uuden loukkaantumisen varalle hankkivat Bishopin.
 
Melkein kaikissa tällä siirtorajalla tehtävissä kaupoissa on osasyynä taustalla kesän laajennus. Jotkut joukkueet tietty panostavat täysillä tähän kevääseen, mutta veikkaisin että parin päivän sisään nähdään muutamia erikoiselta vaikuttavia kauppoja.
 
Yksi ihan mielenkiintoinen nälökulma mitä lueskelin oli se, että Kings on tällä hetkellä kovassa kisassa playoff-paikan suhteen maalivahtiongelmista kärsivien Calgaryn ja St. Louis'n kanssa. Näin he estivät kyseisiä joukkueita saamatsta Bishopia mutteivat itse antaneet kovin paljon pois.
 
Shattenkirk ilmeisesti matkalla Washingtoniin. Tarkempia tietoja ei vielä ole.
 
St. Louis'hin matkaa Zach Sanford (2013 2. kierroksen varaus), 2017 vuoden ykköskierroksen varaus, sekä ns. ehdollinen 2. kierroksen varaus vuodelle 2018.
 
Filppula todennäköisesti löytää uuden seuran huomiseen mennessä.
 
Lieneeköhän HPK?

HPK tuskin on niiden seurojen listalla, joihin Filppula on sopimukseensa vedoten kieltäytynyt siirtymästä. Täysin mahdollinen skenaario siis.

Shattenkirkin jälkeen ei suuria siirtoja ole vielä nähty. Takaraja siirroille on huomenna klo 22. Detroitin kannattajana täytyy olla tyytyväinen seuran toistaiseksi saamiin korvauksiin. Joukkueesta ulostettiin kaksi turhaa palasta (Tomas Jurco ja Brendan Smith) ja tilalle on saatu yksi toisen ja kaksi kolmannen kierroksen varausvuoroa. Tästä se tankkaaminen lähtee.
 
Ylös