Jos nyt ihan asiaa puhutaan niin mä olen piereskellyt koko aamun.
Asiasta puheenollen, ittellänihän tässä muutama vikko sitten todettiin laktoosi-intorelanssi, pidempään jo epäilly, mutta kävin sitten testauttamassa.
a): tua ei oo mikään tauti, vaan itseasiassa aikuisella nisäkkäällä jopa varsin luonnollinen tila
Jos nyt pysytään asian kyljessä, niin mä olen piereskelly varsin aktiivisesti yli 15 vuotta ja luullu, että mulla on laktoositoleranssinamikat kaakossa.
Välillä koittanut olla ilman laktoosia tai ainakin vähemmällä ja toisinaan nappaillu maitoa tosta vaan. Hieman ehkä ihmetelly sitä, että edellä mainitusta huolimatta perä rutajaa samaan tasaseen tahtiin 107 kertaa päivässä, mutta päätynyt kuitenkin aina siihen, että sellasta se kai on kun on tällanen laktoositolerantikko.
No, eipä mitä. Toissa perjantaina työpaikkamme neidot kertoili mulle kahvitunnilla - kun keskusteltiin ensin peräsuolikaasuista ja niiden esiintymistiheydestä, sun muusta - että soon sellanen juttu, että mulla on toinoi vaaleille jauhoille arka vatsa, eikä laktoosijuttua lain.
En tiedä mistä niin kauniilla naisilla saattaa olla noin paljon tietoa päässä, mutta kokeiltuani heti ruokavalion muuttamista, totesin, että työpaikan naisten ilmavaiva-asiantuntemus on huippuluokkaa.
15 vuotta olen "tienny" kärsiväni laktoleranssista ja parissa minuutissa kahvitunnilla tietoisuuteni asian tolasta muutetaan aivan toiseksi. Ahh! Pojat, että mä vedän kaakaota, juustoja ja jädeä esteettä tästä lähtien lain!
Vaaleat viljatuotteet pois (makaroni, vaaleat leivät jne.)