Jep, ymmärsit pointin ihan täysin :thumbup:
Sori, täähän olikin asiapuoli
Jep, ymmärsit pointin ihan täysin :thumbup:
Kunnioitan siis näiden uskoa, en välttämättä kaikkia uskovaisia. (siihen viittasin, kun sanoin pitäväni mölyt mahassa eli toisin sanoen en halua loukata näiden omaa valintaa jne.)Itse en voi sanoa kunnioittavani uskovaisia, koska nämä selvästikin hylkäävät helpohkosti tavoitettevissa olevat tiedonjyväset.
Eipä kirjoittaja noin väittänyt.Ja sinä vakavissasi väität, ettei tieteen nykyisessä julkisessa informaatiossa ole mitään kyseenalaistettavaa, vaan kaikki on loppuun asti todistettua faktaa?
Tuollaisen vaikutuksen toit esille viestissäsi - etkä varmasti tahattomasti.
Kuitenkaan tieteeseen sokeasti uskovat eivät tunnu kykenevän myöntämään näitä esille tuotuja ongelmia, vaan keskitytään leimaamaan hihhuleiksi ja käännetään asia aivan joulupukin tasolle. Eli jälleen - ei voida suoraan keskustella hankalista asioista, vaan mennään helpomman tien kautta ja otetaan ääriesimerkit käyttöön. Tämä toimii molempiin suuntiin.Eipä kirjoittaja noin väittänyt.
Ongelma on nyt siinä, että kaikki evoluution vaihtoehtoteoreetikot haluavat väen väkisin leimata tieteellisen evoluutionäkemyksen kannattajat uskovaisiksi.
Tuo on tyypillistä tematiikkaa tiedettä vastaan. Totuuden siementä siinä ei kuitenkaan ole. Lähes kaikki tieteellisen evoluution kannattajat myöntävät teoriassa olevat puutteet ja ovat sitä mieltä, että teoria pitää jatkuvasti kyseenalaistaa.
Evoluutiolle vaihtoehtoisten tapahtumienkulkujen kannattajat eivät pysty jostain syystä mihinkään muuhun kuin leimaamaan evoluution kannattajat uskovaiskiksi. Se on säälittävää. Vaihtoehtoisten tapahtumienkulkujen kannattajien tulisi tämän leimaamisen sijasta perustella omia näkemyksiään.
Siihen ei vaan tunnu eväät riittävän.
Keitä nämä tieteeseen sokeasti "uskovat" ovat?Kuitenkaan tieteeseen sokeasti uskovat eivät tunnu kykenevän myöntämään näitä esille tuotuja ongelmia.
Kyllä niitäkin löytyy. Siis henkilöitä, jotka kiistävät kaiken "selittämättömän" olemassaolon. Vaikka tieteelliseen näkökulmaan pitäisi kuulua halu selvittää asioiden todellinen luonne, nykytieteelle tuntemattomat asiat dissataan mahdottomiksi perehtymättä niihin lainkaan. Se ei ole tieteellistä, vaan uskoa. Ikään kuin tietäisimme jo kaiken.Keitä nämä tieteeseen sokeasti "uskovat" ovat?
Aina löytyy vähemmistöjä, jotka tekee tai luulee tai "uskoo" jotain "tyhmää". Älkööt takertuko heihin, vaan puhuttakoon uskonnosta ja uskovaisista yleisellä tasolla ja vastaavasti tieteestä ja siihen "uskovista" yleisellä tasolla. Vähemmistöihin paneutuminen ei tuota mitään hyvää keskustelun kannalta, eihän?!Keitä nämä tieteeseen sokeasti "uskovat" ovat?
Tarkoitus ei ollut suinkaan rinnastaa tiedettä ja uskontoja, vaan pikemmin erotella ne toisistaan. Darwinin ansiosta tiedämme, kuinka olemme kehittyneet. Nykyisen teknologian ansiosta tiedämme ko. asiat geenitasolla. Kvanttifysiikka selvittää maailmankaikkeuden, jonka osasia mekin olemme, perimmäistä olemusta. Uskonnot antavat noihin asioihin 'vaihtoehtoisia' teorioita, joiden todesta ottaminen vaatii uskoa.Täyttä paskaa. Darwinin nerokkuuden johdosta näihin kysymyksiin tiedämme nykyisin vastauksen. En ymmärrä, kuinka kykenit uskonnot millään tavalla tähän asiaan rinnastamaan.
Kysymys Jumalan olemassaolosta on epärelevantti tieteen kannalta. Tavoitteena ei ole selvittää Jumalan olemassaoloa, vaan sitä miten asiat ovat tapahtuneet/tapahtuvat.. niiden havaintojen, todisteiden, yms. mukaan mitä meillä on, mitä voimme saada ja mitä ymmärtää. Saa muuten nähdä miten ymmärrys kasvaa kvanttifysiikassa, silä se lienee ´lähimpänä´perimmäisiä kysymyksiä.
Sellainenkin ero uskonnoilla ja tieteellä on, että uskonnot pyrkivät vastaamaan kysymykseen - miksi olemme täällä, mikä on kaiken tarkoitus..? Ja tiede ei osaa sanoa noihin asioihin mitään kelvollista, vaan selittää miten asiat tapahtuvat.
Kyllä niitäkin löytyy. Siis henkilöitä, jotka kiistävät kaiken "selittämättömän" olemassaolon. Vaikka tieteelliseen näkökulmaan pitäisi kuulua halu selvittää asioiden todellinen luonne, nykytieteelle tuntemattomat asiat dissataan mahdottomiksi perehtymättä niihin lainkaan. Se ei ole tieteellistä, vaan uskoa. Ikään kuin tietäisimme jo kaiken.
Eihän Jumalan olemassaolemattomutta voi todistaa. Miten todistat haamujen olemassaolemattomuuden? Vaikeeta on...Silti aina ihmetyttää että tieteen nykyisillä saavutuksilla yritetään todistaa että jumalaa ei ole.
Hyvä sarja. Joskin viimeinen osa oli masentava. Kiihkouskovaiset.. joille ei kelpaa mikään todiste. No jokainen tyylinsä mukaan.Teemalta huomenna odotettavissa laatusarjan avaus:
![]()
Kuten jo toisaalla mainitsin, ohjelmasarjalle myönnettiin "Best Documentary Series at the British Broadcast Awards 2009".Hyvä sarja. Joskin viimeinen osa oli masentava. Kiihkouskovaiset.. joille ei kelpaa mikään todiste. No jokainen tyylinsä mukaan.
Eli ihmisiä jotka uskovat, että tiede kykenee jo nyt selittämään kaiken. Ihmisiä joidenka mielestä kaikki tieteellinen tutkimus voidaan lopettaa, koska tiede selittää ja tietää jo nyt kaiken?Kyllä niitäkin löytyy. Siis henkilöitä, jotka kiistävät kaiken "selittämättömän" olemassaolon.
Ei se noin mene, vaan siten, että kaikki tieteelliseti todistettu on totta, kaikki todistamaton on humpuukia, hallusinaatiota tai hoaxia. Ei se sitä estä, etteikö humpuuki voisi muuttua faktaksi todistuksen myötä. Asioihin siis uskotaan vasta, kun ne ovat saaneet tieteen "siunauksen".Eli ihmisiä jotka uskovat, että tiede kykenee jo nyt selittämään kaiken. Ihmisiä joidenka mielestä kaikki tieteellinen tutkimus voidaan lopettaa, koska tiede selittää ja tietää jo nyt kaiken?
En minäkään sinun kuvailemasi kaltaista. Tosin miettimättä asiaa sen enempää moni tuntemani suhtautuu noin ja vasta jos heitä patistetaan ajattelemaan asioita heistä tulee avarakatseisempia.Minä en ainakaan tunne yhtään tällaista ihmistä. Tunnetko sinä?
Mikäs tieteellisesti oikeaksi todistettu juttu ei sinun mielestäsi ole totta?Ei se noin mene, vaan siten, että kaikki tieteelliseti todistettu on totta.
Väärin quotattu, minun lauseeni ei päättynyt pisteeseen, vaan jatkui sisällöllisesti olennaisella jatkolla pilkun jälkeen. Quotea ei pidä muokata. Tai jos jättää jotain välistä pois, se olisi hyvä merkitä vaikka [--]:lla.Mikäs tieteellisesti oikeaksi todistettu juttu ei sinun mielestäsi ole totta?
Miksi on pakko sekoittaa tieteellisesti oikeiksi todistetut asiat ja vasta teorian asteella olevat asiat?En usko, että minun tietoni riittävät kyseenalaistamaan tieteen saavutuksia. Tosin tuota muotoiluani pitäisi muuttaa sen verran, että monet teoriatkin (joita tiede paljolti tuottaa) mielletään faktoiksi. Vastakysymys kaiketi kuuluisikin mitkä asiat on tieteellisesti oikeaksi todistettu? Ketjun aiheeseen liittyen, evoluutioteoria on yksi esimerkki teoriasta, joka mielletään faktaksi.
Varsin epätarkka kysymys. Tuskinpa tänne kukaan lähtee listaamaan kaikikia tieteellisesti todistettuja ilmiöitä.Vastakysymys kaiketi kuuluisikin mitkä asiat on tieteellisesti oikeaksi todistettu?
Ei mikään pakko olekaan, mutta monet pitävät teorioita faktoina.Miksi on pakko sekoittaa tieteellisesti oikeiksi todistetut asiat ja vasta teorian asteella olevat asiat?
Tämä sekoittaminen on päämäärähakuista ja kovin läpinäkyvää.
Niinpä. Evoluutioteoria on siitä hankala tapaus, ettei sitä voi tyhjentävästi koskaan todistaa oikeaksi. Ainoastaan todennäköisimmäksi. Mutta tuota vertailuajatusta en pidä oikeana, koska silloin lähdetään valmiiksi asetetuista premisseistä, joita vertaillaan, eikä etsitä vastausta ennakkoasenteista vapaana.Evoluutioteorian kohdalla tiede etenee hyvin selkeästi. Tiede vertailee todisteita evoluutiosta ja vertaa niitä todisteisiin vaihtoehtoisesta tapahtumienkulusta. Jos vaaka näyttää todisteiden osalta 50% - 50%, niin tiede hyväksyy sen. Jos vaaka näyttää todisteiden osalta 99% - 1%, niin tiede pitää ensin mainittua todennäköisimpänä tapahtumienkulkuna, eikä siis täysin oikeaksi osoitettuna totuutena ennen kuin kaikki palaset ovat kohdallaan.
En kai mistään. Pointtini oli vain todeta, että osa ihmisistä uskoo liian vahvasti tieteen tuottamiin tuloksiin.Mistä edellä mainitusta olet minun kanssani eri mieltä?
Kysymys oli tarkoituksellisen epätarkka, sillä on aika hankala todistaa mitään tyhjentävästi.Archie sanoi:Varsin epätarkka kysymys. Tuskinpa tänne kukaan lähtee listaamaan kaikikia tieteellisesti todistettuja ilmiöitä.
Onko sinulla mielessä jotain erityistä, jota tiede ei ole pystynyt todistamaan.. vaikka väittääkin niin?