Qatarissa Tanin olisi pitänyt aloittaa, mikä tekee potkuista hapanmakuiset. Heti alettiin spekuloimaan sukupuolisyrjinnästä. Tan on nainen ja MBS arabi. Arabimaissa naisten oikeudet ovat tunnetusti pienemmät, kuin lämsimaissa.Tan ei tainnut ehtiä edes aloittaa vielä. Olikohan Qatar eka kisa, jossa piti olla uusissa hommissa.
Russell ja Sainz haluavat Las Vegasin eroon Back-to-Back kisojen joukosta.
https://racer.com/2024/11/27/drivers-hope-f1-takes-vegas-gp-out-of-back-to-back-weekends/
Zandvoortissa ajetaan enää seuraavat kaksi vuotta ja sen jälkeen rata poistuu kisakalenterista.
https://www.motorsport.com/f1/news/f1-to-host-final-dutch-grand-prix-in-2026/10679069/
Harmillista, ratanahan Zandvoort on ollut nykyspeksissään mainio ja on myös kivan näköinen miljöö TV-kuvissa.Zandvoortissa ajetaan enää seuraavat kaksi vuotta ja sen jälkeen rata poistuu kisakalenterista.
https://www.motorsport.com/f1/news/f1-to-host-final-dutch-grand-prix-in-2026/10679069/
Zandvoort ei halunnut vuorotella Span kanssa kalenterissa.Jaahas, jos meinaa päästä nauttimaan puukenkien hurmioista niin reissua varaamaan. Joko ne valmistautuuMax lopettamiseen kun eivät jatkaneet sopparia vai meneekö korvaava kisa jenkkeihin lisä-yleisön ja katsojien toivossa?
Zandvoort ei halunnut vuorotella Span kanssa kalenterissa.
Huhuja on ollut f1-kisojen vuorottelusta Euroopan ratojen kohdalla ja yksi ajatus on ollut, että Zandvoort ja Spa vuorottelisivat ja tätä ei Zandvoort halunnut.WTF? 2 loistavaa kusanäyttämöä aiottiin pistää vuorottelemaan? Saiko Spa vakipaikan?
Several scenarios were discussed to help secure a better future for the event, including also a rotation system with the Belgian Grand Prix at Spa-Francorchamps. The idea would have been that the two races would then alternate annually – which would help better spread the financial allocation and ensure eager interest from fans.
However, it appears that Dutch GP chiefs did not want to go down this route so have instead elected to call time on things after 2026.
Huhuja on ollut f1-kisojen vuorottelusta Euroopan ratojen kohdalla ja yksi ajatus on ollut, että Zandvoort ja Spa vuorottelisivat ja tätä ei Zandvoort halunnut.
Ruanda julkisti nyt virallisen hakemuksen f1-kisalleen, ei hyvää päivää.
Olisihan se hienoa jos kalenterissa olisi kisa myös Afrikan mantereelta. Oliko tuo Wurzin suunnittelema tilken sijaan?Ruanda julkisti nyt virallisen hakemuksen f1-kisalleen, ei hyvää päivää.
https://www.motorsport.com/f1/news/...-for-f1-race-at-wurz-designed-track/10682179/
Ensi kaudelle muutamia sääntömuutoksia.
https://www.motorsport.com/f1/news/fia-announces-2025-f1-rule-changes/10682033/
Sen huomaa uutista lukemalla.Olisihan se hienoa jos kalenterissa olisi kisa myös Afrikan mantereelta. Oliko tuo Wurzin suunnittelema tilken sijaan?
Aavistin jo lukemalla linkistä.Sen huomaa uutista lukemalla.
Kyllähän Ruandalla on isompi BKT kuin esim. Monacolla. Ei muuta kuin sentit jonoon ja kisa pystyyn!Ruanda julkisti nyt virallisen hakemuksen f1-kisalleen, ei hyvää päivää.
https://www.motorsport.com/f1/news/...-for-f1-race-at-wurz-designed-track/10682179/
Ensi kaudelle muutamia sääntömuutoksia.
https://www.motorsport.com/f1/news/fia-announces-2025-f1-rule-changes/10682033/
Juu oli makkaramiehen suunnittelema, ja olipa mukaan saatu myös afrikkalaisen kuskin afrikkaa puolustava kommentti.Onko rata Furstin vai Tilken tekemä?