Formula 1 – 2012 – Australia: Aika-ajot ja välijarnat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
krosjääni perkele :D harmi kimin kannalta.. mut eniten suren tota Vettelin hommaa. oishan se ollu hieno nähdä ylivoimanen paalu taas sieltä suunnalta.
 
Pitää muistaa että tämä rata on hiukan poikkeuksellinen ja täällä jollain auto toimii ja toisilla ei. Toivotaan et vaihti pysyy Lotuksella tämänkin jälkeen. Kimi saa vielä mahdollisuutensa näyttää muissa kisoissa, en usko yhtään että on hitaampi ku ranskis. Ei mitään hätää Kimifaneilla. :wink:
 
jos Vettelille tulee yks surkea kausi RBR:llä niin voin jo nähdä miehen vaihtavan tallia.
 
Mitäs jos skumi vetää taas tutun erittäin hyvän startin . Veikkaan että kengäntekijä on huomenna podiumilla .
 
Grosjean!! Hieno veto, sinne jäi RedBullit taakse, mahtavaa! Jäihän tästä kuitenkin katkeransuloinen maku Kimin takia. Nyt kuitenkin on selvä, että Lotuksesta löytyy potentiaalia, ainakin näin alkukaudesta.
 
Yhteenveto aika-ajoista

Miinus:

- Kimi perkele (oli se syy nyt sitten mikä tahansa)

Plussat:

+ Lotus kulkee
+ Kimin ansiosta aukaisin kaljan
+ Alonso (Tai Ferrarin rypeminen yleensä)
 
krosjääni perkele :D harmi kimin kannalta.. mut eniten suren tota Vettelin hommaa. oishan se ollu hieno nähdä ylivoimanen paalu taas sieltä suunnalta.

Nythän vasta nähdään millainen suhari tää Vettel on kun ei ole ylivoimaista autoa. Heti otti pataan Webberiltä. Huomenna voisin lyödä huntin vetoa että kolaroi tai ajaa itsensä ulos kisasta.
 
Herranjestas kun oli jännät aika-ajot. Ja herranjestas kun tulee jännä kisa!
Ei oikeen malta odottaa huomisaamua millään kun on noin hieno gridi. Varmasti nähdään Kimin ohitusjuhlat noin nopeella autolla kuin Romain osoitti. Kunhan ensin pääsee lähtemään siististi.
 
Jos nyt vitutuksen keskeltä ruvetaan hakemaan positiivista, niin kyllähän se tase kääntyy helvetisti plussan puolelle. Lotuksen nopeus, kärkipäässä todella monta tiimiä ja ennen kaikkea RB ei ylivoimainen. Tänä vuonna mestaruus ei ratkea jo keväällä kuten viimeksi :alppu:
 
Ei näytä hyvältä Kimin kannalta. Grosjeani näyttäny koko viikonlopun paremmalta ja Kimi ollu hukassa ja niin vähän radalla. Sitten vielä aika-ajot perseelleen oman virheen takia. Mutta maksukuskin hiekalle jääminen paransi mieltä huomattavasti, samoin Hamiltonin paalupaikka ja Red Bullin vasta 5 ja 6 sija. Huomenna sais Kimi sitten pistää tuulemaan ja pisteille tai muuten on niin p*ska viikonloppu kun voi vaan ikinä olla.
 
Voi voi Kimi, tuli vähän säädettyä. Eipä ollut eka kerta Australiassa, tulee mieleen 2003. Tosin silloinhan kisa menikin sitten mainiosti, ehkä myös tällä kertaa? Tulee kyllä mielenkiintoinen lähtö Kimin osalta.

Grosjean oli kyllä tykki. :thumbup: Teoreettisesti ajatellen, jos Kimi pääsee "omalle tasolleen" niin tuolla autollahan voisi pystyä vaikka mihin. Mutta Melbournen rata ei mittaa auton suorituskykyä niin hyvin kuin seuraava rata Sepangissa, joten vielä ei kannata liikaa innostua, varsinkaan kun ei edes tiedetä pääseekö Kimi "omalle tasolleen". Sinällään on hyvä asia että tallikaveri ei ole mikään heittopussi.

Nico sääti myös turhaan, olisi ollut 3. tai 4. ruutu otettavissa.

Huomasitteko kuinka Saari taas innostui kun Vettelillä oli vaikeaa ja jäi odotuksia huonompaan lähtöruutuun? Tämä kommenttina niille jotka sitkeästi vielä luulevat Saaren ja Maikkarin tiimin olevan jotain Vettel/Red Bull -faneja.
 
Mistä se Saari nyt on katkera? Hami paalulla ja RB konttaa.
 
Huomenna voi olla että nähdään Vettelistä se mitä vähän olen uumoillut. Eli se todellinen tyhjän radan prinssi.
 
Grosjean on vakuuttanut talvitesteistä lähtien. Varmaotteista huippusuorittamista. Kimille taitaa olla tulossa vaikea kausi. Olisko tuossa aika-ajojen virheessäkin ollut jo pientä yliyrittämistä?
 
Ai että kun jätti nälkää tämä aika-ajo. Toivottavasti myös Kimille.
 
Ylös