Formula 1 - 2016 - Bahrainin GP - Kisan jälkihöyryt

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hakseli90
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Onkos kukaan sitten Jacques Laffiten onnistunut olemaan voittamatta mestaruutta vietyään kauden kaksi ensimmäistä kisaa nimiinsä?
 
Grosjean ja Verstappen ovat herkullisen tasapäisiä jatkoa ajatellen.
Lentäviltä hiilikuitujen paloilta ei voida välttyä kauden mittaan :D

Kimiltä hyvä suoritus, Nico ei sinänsä päässyt täysin karkuun ja Hamis
ei uhannut (liekö auto ollut 100% pitkää stinttiä ajatellen).

Williams on syväkyykyssä, edellä yksi Haas ja Toro, kunhan noista talleista
kumpikin kestää maaliin ja McLaren hieman parantaa, niin ei hyvä... tiukkaa
päästä pisteille.

Ihan jees kisa :thumbup:
 
Pitää vielä nähdä kuinka Williamsin uusi aeropaketti saadaan toimimaan, mutta totta on että muut tulee jo vilkku päällä rinnalle.
 
Räikkönen olisi voinut taistella voitosta vain, jos olisi päässyt startissa Mersujen edelle. Muuten ihan hyvää taktikoinitia Kimiltä ottaa huono startti ja painostaa Bottas ja Hamilton kolariin. Tällä varmistettiin toinen sija:wink: Ilman tuota kolaria Räikkönen olisi todennäköisesti ollut kolmas, huonosta startista saattoi olla hyötyä lopulta.

En ymmärrä lainkaan noin kovaa rankkua Bottakselle. Ei edes tullut se +5 sekkaa varikkokäynnillä. Tuomarointi ei kyllä ota toimiakseen.
 
Bottas oli haastattelussa tosi masentuneen oloinen
Ymmärrettävästi. Auto ei kulje niin ku pitäis. Kolari ja penalty. Ei oo paljon käteen jääny kahdesta kisasta vaikka tänään viivalta irtosi varmaan parhaiten koko kärkiporukasta. Ekat 5 sekuntia meni loistavasti, sitten alamäkeä seuraavat 1½ tuntia.
 
Pitää vielä nähdä kuinka Williamsin uusi aeropaketti saadaan toimimaan, mutta totta on että muut tulee jo vilkku päällä rinnalle.

Hölmöä uhrata kisa jos paketti ei toimi. Uutuuskeulan käyttämistä olisi pitänyt siirtää.
 
En näiden kisojen perusteella lähtisi jakamaan mestaruutta mihinkään suuntaan. Molemmissa kisoissa Hamilton pudonnut startissa kauas milloin mistäkin syystä ja Nicolla ollut helppo työ ajaa maaliin ykkösenä, Ausseissa Ferrarit olivat toki alussa edellä. Aika-ajoissa Lewis on ollut vahvempi, joten tiukkaa tulee mestaruudesta joka tapauksessa.
Ausseissa Lewis sai maistaa omaa lääkettään. Nico teki vain saman minkä Lewis lukuisia kertoja viime vuonna Nicolle. Ohitti tallikaverin startissa ja leikkasi mutkan ulostulossa eteen vieden tilan toiselta. Sääntöjen tulkintahan antaa näin tehdä. Nico ansaitsisi kyllä urallaan mestaruuden. Aika näyttää onko tämä se kausi jonka päätteeksi Nicolla olisi enemmän pisteitä kuin muilla.
 
Hölmöä uhrata kisa jos paketti ei toimi. Uutuuskeulan käyttämistä olisi pitänyt siirtää.

Normaalia Williamsia tuhrata kisa tiimin virheisiin. Williams varmaan vaan jatkaa, että virheitä on tullut, mutta hyvä asia on ettei samoja toisteta. Noh, näitä uusi virheitä on löydettävissä vielä satoja.
 
Ausseissa Lewis sai maistaa omaa lääkettään. Nico teki vain saman minkä Lewis lukuisia kertoja viime vuonna Nicolle. Ohitti tallikaverin startissa ja leikkasi mutkan ulostulossa eteen vieden tilan toiselta. Sääntöjen tulkintahan antaa näin tehdä.

Niin, mitä sitten? Silti emme ole nähneet kilpailua. missä mersut ovat sijoilla 1-2 ekoista mutkista tultaessa eli vaikea sanoa missä mennään vauhdillisesti. Kahden kisan jälkeen mestaruutta on siis turha jakaa mihinkään suuntaan tapauksessa, jossa molemmissa toinen ehdokas on pudonnut kauas avausmutkassa.
 
Pitää vielä nähdä kuinka Williamsin uusi aeropaketti saadaan toimimaan, mutta totta on että muut tulee jo vilkku päällä rinnalle.

Ei ole helppoa saada toimimaan kun tuulitunneli+simulaatio+laskenta vs oikea elämä ei toimi
 
Hyvä kisa oli. Alussa oli niin paljon tapahtumia ettei meinannut edes itse pysyä kärryillä.

Bottaksen rangaistus oli aivan hävyttömän kohtuuton!!! Ottaen vielä huomioon että Mag sai myös ihan kohtuuttoman rangaistuksen tehtyään virheen HARJOITUKSISSA, ja että Hamilton ei saanut yhtään mitään varikolla peruuttelusta niin kyllä tuli taas kilometrien pituinen miinus tuomariston toimintaan.

Kyllä on turhauttavaa ajatella että radalla nähdään hyvää kilvanajoa, autotkin näyttäisivät olevan aika tasaisia, ja sitten kulisseissa sählätään niin että munissa tuntuu.
 
Oli kyllä mahtava kisa Räikköseltä. :thumbup:
Tuomarit. :mad::mad_old::wall::thumbdown
Tuskin olisi Bottas saanut rankkua, jos oli ''törmännyt'' muuhun kuin Hamiltoniin.
 
Hamilton ei saanut yhtään mitään varikolla peruuttelusta niin kyllä tuli taas kilometrien pituinen miinus tuomariston toimintaan.

Kauhea rike tuo pakitteleminen, varsinkin kun sille oli perusteet, kuten maikkarilla kerrottiin. Olit varmasti myös vuonna 2007 vaatimassa bemareiden hylkäystä, jotta Hamilton nousisi mestariksi?
 
Oli kyllä harvinaisen loistava kisa! Tapahtumaa oli koko ajan radalla ja paljon ohituksia. Kärkitaisto nyt oli vähän tylsä mutta muualla tapahtui senkin eestä.

+ Ferrari ja Mersu lähekkäin, näyttää ettei tarvi koko kautta katsoa vain Mese-Mese taistoja. Loistavaa on myös Nicon tahti
+ Haas, näin uuden tiimin kuuluukin tulla mukaan. Huomaa sen, miten typerästi 2010-haku tehtiin liian kiireellä.
+ Tasaisuus. Miellyttävää nähdä että taistelua riittää joka sijoista. Sauber, Rellu, Manor ja FI olivat kaikki jossain kohtaa jämäpisteissä kiinni. Ja muutenkin ohituksia tapahtui vähän kaikkien välillä. Kivaa oli myös nähdä että kaikki kierroksella ohitetut (paitsi Haryanto?) ohitettiin vain kerran kun ennen Menorit on ollu +3 kiekkaa perässä. Eteenpäin on tultu :thumbup:
+ Paljon ohituksia, hyvää taistelua. Varmaan paras Bahrainin gp ikinä
+ Tohvelilta oiva aloitus. Piste napsahti ja onhan se hyvä debyytti ottaa talille kauden ekat pojot

- Williams on tullut ihan hirveästi takapakkia. Bottas sentään näytti osaamistaan (tai Massalla oli huono päivä/vikoja) olemalla Massan perässä läpiajorankusta huolimatta
- Tuomariston touhut. Palmerista olikin jo aiemmin puhetta, mutta samaa mieltä Oskun ja Valen kanssa, ois pitäny mennä racing incidenttinä
 
Viimeksi muokattu:
muutenkin ohituksia tapahtui vähän kaikkien välillä. Kivaa oli myös nähdä että kaikki kierroksella ohitetut (paitsi Haryanto?) ohitettiin vain kerran kun ennen Menorit on ollu +3 kiekkaa perässä. Eteenpäin on tultu :thumbup:
Tuloslistan mukaan kukaan, mukaan lukien Haryanto ei jäänyt kahta kierrosta.
 
Ylös