Formula 1 - 2021 - 3 - Portugalin GP

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JuuZa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
hamilton ehti jo kysellä sinisiä lippuja kunnes sille sanottiin että te kisaatte keskenänne. :)
 
Kyllä Mersu on aivan huikea auto. Jos ei ihmeitä tapahdu niin vie Lewis mestaruuden numero 8. Bottakselta ihan ok kisa, mutta ei tietenkään ykköseksi riitä.

Jaahas ja Bottaksen auto hajoilee?
 
Yhtäkkiä ero Verstappeniin kasvanut 3 sekunnilla. Näinköhän pääsee edes maaliin.
 
Ei riitä vauhti Valtterillakaan aivan Lewistä vastaan mutta kyllä aivan käsittämättömän kovalla prosentilla hän kerää tiimistä ne epäonnet tekniikan suhteen.
 
Alonsollakin lopulta vähän valoa tunnelin päähän, vaikka nyt Oconille hävinneekin. Kisavauhti ilmeisesti sentään kuitenkin jo sinne päin. Ricciardolla edelleen vaikeaa. Vettelillä myös hyvän qualin jälkeen ollut melko heikkoa kisassa.
 
Kunhan maaliin pääsee. Alkoi olla jo nähtävissä että Verstappenin ohittamisen osalta Bottaksella jäi kuti piippuun.
 
Ratarajoista taas olis ihan hyvä puhua ja nuo hemmetin asvalittireunat mutkien ulostuloissa, ainakin alkukilpailusta sielä käytiin taas reippaasti ratarajojen ulkopuolella, hyvä jos edes renkaat raapasee kanttaria, joka on jo ratarajojen ulkopuolella.
 
Ylös