Formula 1 - 2025 - 10 - Kanadan GP

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
15348
No olisi kyllä ihme, jos auton kiikkeryydestä päästäisiin kerralla eroon yhdellä päivityksellä, kun ongelmasta on kärsitty jo noin vuoden ajan ilman ratkaisua. Siitähän saattaisi jopa saada silloin sellaisen käsityksen, ettei ongelmaa ole aiemmin otettu vakavissaan, ja että Pérez ja Lawsonkin on heitetty bussin alle tallin naiiviuden vuoksi.
Ei missään nimessä kokonaan päästä. Jotain apua siitä kuitenkin voi olla. Kokonaan pääsemiseksi tarvittaisiin melkoisesti päivityspaketteja ja muutoin taju siitä mistä vika oikein kumpuaa alkujaankin selvemmin. Tietysti kokonaan uusi automalli tai äärimmäisen merkittävä päivitys lähes kuin kokonaan uudesta automallista käyden voisi myös ratkaista jotain, mutta sitä ei vain enää tapahdu. Ei etenkään kun pian ovat nämä uusien sääntöjen autotkin käsillä.
 

GT40

Well-known member
Liittynyt
24.3.2012
Viestit
283
Kahden stopin kisaa odotellaan. Medium - Hard variaatioilla. Jos turvis ei tule.
Rus otti lähdon. Kimi otti 3. sijan. Hyvää kisaa alussa!
Loppukisa sitten tyre tai tire managementtiä.
Toiveessa että ei.
 

Ronttu

Well-known member
Liittynyt
12.3.2006
Viestit
651
On toi hirmiää miten kukaan ei pärjää tolla RedBullin autolla paitsi Max.
 

Davros

Well-known member
Liittynyt
14.5.2013
Viestit
6452
Hämäläinen otti aika isolla kädellä turpaan stoppien yhteydessä ruuhkan takia.
 

Jeep CJ-5

Well-known member
Liittynyt
17.9.2023
Viestit
94
Miksi Williams pilasi Albonin kisan ajattamalla 24 kierrosta mediumilla? Vaikka alle vaihdettiin Hardit no way selvityä yhdellä stopilla. Leclercin Hard -renkaat on myös 28 kierroksen jälkeen loppu. Ei onnistu yhdellä stopilla maaliin. Norris aloitti Hardilla vaihtoi Leclercin jälkeen mediumit, joilla ei selviä loppuun. softit alle toisessa pitstopissa?
 
Viimeksi muokattu:

Davros

Well-known member
Liittynyt
14.5.2013
Viestit
6452
Sen verran on Verstapin rengat pudonneet kukkulalta, kuten lontoolaiset sanoo, että eiköhän tästä Mersun kaksoisvoitto vielä saada.
 

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
10366
Sijainti
Helsinki
Kisa on pian yhtä nopeasi ohi, kuin se alkoikin ja kaikki maaliin.

E: Alboon keskeytii ja parkkeerasi autonsa ulosmenotielle, joten ei sillä ole vaikutusta kilpailun keskinopeuteen.
 

nordic man

Well-known member
Liittynyt
9.5.2009
Viestit
4054
Mun mielestä oli kyllä selkeä rankku Strollille. Aika kova kyllä, mutta silti.
 

Jeep CJ-5

Well-known member
Liittynyt
17.9.2023
Viestit
94
Strollin kotikisa menee ihan ketuille.Sainz, Ocon ja Tsunoda yhden pysäyksen taktiikalla. Tulee mielenkiintoiset 10 viime kierrosta, kun renkaat alkaa oleen lopussa...eikä safety caria taideta nähdä. Lawson käskettiin pilttuuseen..power unit probleema.
Mclaren aika menee keskinäiseen kilpaluun ja Antonelli kiittää mutta rittääkö renkaat...Russell ajaneen voittoon. Verstappenin renkaat lopussa?
 
Viimeksi muokattu:

Davros

Well-known member
Liittynyt
14.5.2013
Viestit
6452
Lerkki oli jo niin kaukana Norrista ja silti niin paljon Hamiltonin edellä, että eikö tuossa olisi sama ollut sitä turva-autoa odotella.
 

Davros

Well-known member
Liittynyt
14.5.2013
Viestit
6452
Ocon olisi tällä hetkellä yhden pojon ottamassa taskuun yhdellä stopilla. Jännä olisi ollut nähdä joku kärkikuski tällä taktiikalla, Ocon kuitenkin lähti ruudusta 15.
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4687
Sijainti
Kokkola
Että sellainen homma sitten.. Ollapa nyt kärpäsenä katossa Mäkin pilttuussa kisan jälkeen.
 
Ylös