Formula 1 - 2026 - 3 - Japanin GP

ouzei

Well-known member
Liittynyt
22.5.2018
Viestit
3262
Toki Hondakin on legendaarinen. Mutta pointtini oli se, että Audilla varmasti osataan rakentaa rautaisella kokemuksella F1-tason huippu-voimalähde. Tietotaitoa löytyy valtavasti.
Ihan saman pointin olisi kyllä ennen kauden alkua voinut esittää Hondasta tai jotakuinkin mistä tahansa muustakin moottorivalmistajasta.
 

Bukko

ukkeli
Liittynyt
26.3.2019
Viestit
5509
Sijainti
banjo
Toki Hondakin on legendaarinen. Mutta pointtini oli se, että Audilla varmasti osataan rakentaa rautaisella kokemuksella F1-tason huippu-voimalähde. Tietotaitoa löytyy valtavasti.

Itsekin alkuun olin vähän epäileväinen Audin suhteen, mutta toisaalta luotin siihen, että jossain vaiheessa rakentavat huippuluokan voimanlähteen. Taitavat olla edellä aikataulua, mikä hieno juttu.

Olisi mahtava juttu saada Audi ihan kärkiluokkaan kamppailemaan toisen saksalaisvalmistajan Mercedeksen kanssa.
Audin lähimenneisyydestä lähinnä mieleen tulee VW:n rallimenestys. Kyllä saksalaiset moottoreita osaavat rakentaa.
 

simc

Well-known member
Liittynyt
28.6.2013
Viestit
267
Audilla varmasti osataan rakentaa rautaisella kokemuksella F1-tason huippu-voimalähde. Tietotaitoa löytyy valtavasti.
Audin lähimenneisyydestä lähinnä mieleen tulee VW:n rallimenestys. Kyllä saksalaiset moottoreita osaavat rakentaa.
Ja sitten he valitsivat Kick Sauberin kivijalaksi, jonka päälle rakentaa F1-projektinsa.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16103
Varhaista huomenta kaikille jalkeilla oleville forumisteille!

Vapaat Harjoitukset ovatkin olleet jälleen käynnissä Japanin Suzukassa!

Kolmansia ja viimeisiä sellaisia ajetaan ja vaikka aurinkoa onkin näkyvillä niin välillä ei ole ollut täysin pilvetöntä ja mikäli olisikin ollut niin kuitenkin on jo utuisempaa kaukana tai rata-alueen läheisillä kaukoseuduilla.

Sinänsä toki tilanne on helpotus edelliseen selvästi sateisempaan tai sateen uhan ennusteeseen nähden. Näillä näkymin on kuitenkin olemassa silti heikentyneenäkin sen uhka mahdollisesti toki enää vain pienellä todennäköisyydellä prosentein määrittäen.

Toisaalta voi vielä tulla yllätyksiä ja aavistuksen viileämpää kuten myös tuulista on muuhun viikonloppuun nähden.

Aiempaan kahteen sessioon nähden ei juuri liikennettä radalla ole ollut. Viimeksi katsottaessa vain kuusi kuljettajaa oli käynyt edes radalla ja vain osalla oli nimellinen tai järkevän oloinen kilpailukykyinen aika taulussa. Kärjessä oli hetken aikaa Argentiinan oma kolaripoika Franco Colapinto vain joutuakseen luovuttamaan paikan Pierre Gaslylle.

Muista kuskeista puhuen Sergio Perez, Valtteri Bottas, Lance Stroll ja tietenkin Ferrarin Lewis Hamilton olivat lähteneet viimeksi katsottaessa radalle.

Jälleen ikävä kyllä McLarenilla joko murhetta tai ainakin päättämättömyyttä auton osien korjaamisen tai vaihdon kanssa tuntui olevan. Tästä kaikesta onkin kärsinyt hallitseva maailmanmestari Lando Norris.

Toisaalta on parempi vaikka sitten aikaa haaskaavana osin kärsiä kaikki tämä pois alta nyt kuin aika-ajossa kisasta puhumattakaan kun viimeksi mainitussa se päättyisi siihen ennen kuin alkaisikaan!

Saa nähdä, että miten oikein myöhemmän aamun aika-ajossa käy.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16103
Jätin tämän pois pitkästä viestistä, mutta koska missään sessiossa viimeistään tähän sessioon mennessä tätä asiaa ei tapahtunut tai käynyt niin:

Japanin Grand Prixissä tänä vuonna ja ellei yritetty kulisseissa neuvotella silti pääsemättä ajamaan niin:

Minkään tallin riveissä joko testikuljettajana tai muuna promootiotestaajana ei tämän vuoden kisaan tai kisaviikonloppuun nähty japanilaisia kuljettajia.

Toisin kertoen testikuljettajaksi perin suurella kohulla alennettu viime vuoden kisakuljettaja Yuki Tsunoda Red Bullilla, Ayumu Iwasa myöskin Red Bullin tai Racing Bullin riveissä aiemmin testanneena ja Ryo Hirakawa Alpinen tai Haasin riveissä ei päässyt ajamaan perin murheellisesti edes testiä kotiyleisönsä edessä!

Elleivät sitten aiemmin pantanneet kun luulivat, että mahdollinen ylimääräinen Japanissa ajettava kisa vaikka 'Tyynenmeren Grand Prixin' nimellä olisi ajettu uudestaan Suzukassa tai Fujissa niin silloin kai jokin tuosta kolmikosta olisi päässyt siinä sitten ajamaan session verran.

Tsunodasta en niin enempää puhu, mutta toisaalta ajatuksellakin pääseminen Aston Martinille tämän hetken ja ehkä jatkuvaankin ensi vuoden kaaokseen ei ole mukava tilanne koettaakaan paluuta. Tai puhumattakaan sitten jostain toisesta ja nuoremmasta muusta japanilaiskuljettajasta mikäli Honda haluaisi aloittaa sen tilanteen ajamisen sisään.

Tai tietenkin muuten Takuma Saton johtama oma Japanin F1-lahjakkuuksien akatemian tuorein vesakasvatti menestyksessä!

Toisaalta Aston Martinilla oli jo Crawford ajamassa Alonson tilalla aiemmin joten häntä kai varmaan pääsääntöisesti käytetään jatkoon ellei jopa jo aleta sovittaa kisakuskin paikkaa sitten ensi vuodeksi ihmeittä Alonson iän huomioiden.

Stroll nyt tietenkin pysyy niin kauan kuin isikin on tallissa mukana.
 
Viimeksi muokattu:

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16103
Laitetaan vielä vähän Japanin viime vuosien tuoreimpien kisakuskien tai testaajien tulevaisuudenmietteitä:

Tsunoda ja Iwasa ovat toki edelleen nuoria, mutta valitettavasti eivät enää juuri lajin nykymedian perään läähättämien nuorimmaisten ja yleensä ylihehkutettujen kolaripentutason kuljettajien ikäisiä eli Tsunoda on 26 vuotta ja Iwasa 25 vuotta ja kuvitteellisesti heidän palatessaan Tsunodan tapauksessa lajiin tai Iwasan tehdessä lopullisen kunnon kisadebyyttinsä ensi vuonna ikää olisi mittarissa sitten 27 vuotta ja Iwasalla 26 vuotta.

Hirakawalle vuorostaan nyt 32 vuotta ja ensi vuonna 33 vuotta ikää ei haittaisi välttämättä yhtään mitään testipuolella ja saattaisi olla vielä aika nuorekaskin varikon vanhimpiin testaajiin nähden ja tietenkin joihinkin ihan vieläkin kisaileviin kuskeihin nähden, mutta säännöllisempi kisailu on ihan oikeastaan kokonaan ikävä kyllä poissa kuvioista ja kiven alla on edes se toivon mukaan edes kerran elämässä uralla tapahtuva muu F1-debyyttikin kisakuskina!

Toisaalta taas ken tietää ja jos rahaa riittää niin Hirakawalla saattaisi olla ainakin välillä monien eri muiden kehujen tai tiettyjen olemusten perusteella olla paikka lajissa tavalla tai toisella.

Toki ikävä kyllä sen täytyisi jo pelkästään sitä uran ainoaa yksittäisesiintymistäkin varten tulla erittäinkin pian. Tänä vuonna tai ensi vuonna mielestäni. Tuskin enää sitä seuraavana vuonna näin kävisi.

Ja ihmeen pitkäpinnainen tuntuu olevan Briatorekin kolaripoika Colapinton suorituksille ja hyötymisille muiden kuskien epäonnen takia.

Katsotaan jatkoa toki vielä kaikkien näiden kolmen osalta tai mikäli heittäisi pyyhkeen kehään niin seuraavaa japanilaista riittävän hyvänä pidettyä sellaista ei aivan välttämättä heti ole tulossa. Tai ei vain pääse tulemaan lajiin kiitos mahdollisten ennakkoluulojen takia.
 

OriginalFormulastara

Well-known member
Liittynyt
22.2.2017
Viestit
421
Hieman tässä odotteli, että josko Ferkusta olisi enemmän vastusta, kun on hitaampi rata, mutta mitä vielä. Ero vaan revennyt, mutta Mäkki sentään alkaa löytämään vauhtia
Suzukan F1-radalla (Japanin GP) ajettava keskinopeus on tyypillisesti noin 220–230 km/h kilpailun aikana.

Kiinan GP:ssä tyypillisesti se on ollut noin 190–205 km.

Suzuka on siis - niin kuin arvelin, nopeampi rata kuin Kiinan rata on.
 

OriginalFormulastara

Well-known member
Liittynyt
22.2.2017
Viestit
421
Tässä vaiheessa voin jo tunnustaa, että olin hyvin skeptinen Audin projektin suhteen ja ajattelin että moottori on ihan kuraa. Kaikkea muuta, Audi on ollut suurin yllätys itselle. Näköjään Albonkin antanut jonkin verran hanulia, kun päihitti molemmat RB:t.
Mulla on suuria hankaluuksia käsittää, miten Audin projekti toimii noin hyvin. Varsinkin ne rumat, mutta kieltämättä omintakeiset ponttoonit. Veikkaan, että moottori on ihan huippu -ja ilmeisesti Audi hallitsee elektroniikan melko loistavasti myös. Ehkä olen liian vanhan liiton miehiä, mutta kyllähän RB on nätisti pakattu verraten melkein mihin vaan. Ehkä tämä "oma moottori" Fordin kanssa ei sit olekaan niin mahtava ratkaisu. No joo, Hondan värinöitä ei sentään ole käytössä.
 

OriginalFormulastara

Well-known member
Liittynyt
22.2.2017
Viestit
421
Ihan mahtavaa, että aika-ajoihin saa enemmän hönkää niin, että mutkissakin saa ajaa ilmeisesti vähän enemmän "kunnolla" lue täysillä.
Tämän luulisi sopivan Leclercin pirtaan. Saamme pian nähdä.

Mersut porskuttaa ja Suzukan uusi ja tosi tasainen tarmac sopii Mclarenin autolle selkeästi hyvin. Siellä on ponttoonitkin muuttuneet hieman enemmän Ferkku/Mersu-tyylisiksi, vaikka niissä on edelleen se iso droppi ylhäältä, -coanda-ilmiön vuoksi virtaus pysyy Japanin seminopeissa mutkissa hyvin kiinni ja auto ylisuorittaa verraten moniin tuleviin ratoihin. Tai jotain.
 

SJ

F1 asijan tuntia
Liittynyt
6.9.2011
Viestit
6751
Antonelli niskan päällä harjoituksissa. Nyt on Russellilla tarve näyttää, että hän on vielä tallin johtaja. Aika-ajoista pitää tulla paalu selvällä erolla.
 
Ylös