Gösta Sundqvist on poissa

Dominic

Senior Member
Liittynyt
9.2.2000
Viestit
47813
Sijainti
Turku
Myös VJR valitteli ravintolasta, että hieno mies oli hän ja Suomen musiikkimaailmassa aivan ehdoton ykköshemmo oli hän.
 

patukka

Well-known member
Liittynyt
25.1.2002
Viestit
264
Sijainti
Pieksämäki
Kiitos Pirita tiedosta heti tuoreeltaan.

Vietimme hiljaisen hetken ravintolassamme ja soitimme harvinaisen paljon Göstan tuotantoa.

Menetys on suuri Suomalaiselle musiikille kun tämä loistava tulkitsija poistui keskuudestamme.
 

oltzu

Todella hidas
Liittynyt
21.3.2002
Viestit
2170
Sijainti
Oulu
Niisk. :( Siinäpä meni sitten osa suomalaista musiikkia haudanlepoon.
 

VR

Syytön ja sillä sipuli
Liittynyt
7.4.1999
Viestit
10649
Sijainti
U15
Tämä uutinen kyllä pysäytti. frown
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Itkisitkö onnesta, jos panisin sua kunnolla, kun väität etten uskalla, enää ajaa silmät ummessa.

No ehkä elämässä tarvitsee, joskus selitellä itselleen. Ja eritellä mielessä, miksi kuviot on pielessä.....

Maanantaiaamuna krapula ja vapina, tuijotan vessan seinää. Olen työpaikan sonni, porsas sekä apina, suu täynnä kuivaa heinää. Silti toimiston tyttöjen salaissa unissa kaikkien kanssa vehtaan, Tunnen hankaussähköä, kipinöitä munissa, minä se vasta kehtaan.

Nainen. Tahdotko että sut pois näistä kuvioista veisin, jos haluat voit vaikka istua kasvojen päällä hajareisin.

Ja syviä naarmuja raapia selkääni punaisilla kynsilläs, puhua kielillä, kiusata hengiltä tekemellä kaiken, kaiken.


Toivottasti teet keikkoja edes taivaassa, Gösta
 

Minka67

Satunnainen jahkailija
Liittynyt
14.12.2000
Viestit
1861
Sijainti
Kuopio
"Täällä kuolevat nuorina, ne joita Jumala, liikaa rakastaa" :(

Ei ollut Leevien sanoituksia, mutta tuo tuli lähinnä ensimäisenä mieleen, kun kuulin uutisen.

R.I.P. Gösta!

"Yhtye sai vuosien aikana neljä platinalevyä, yhden tuplaplatinalevyn, yhden triplaplatinalevyn ja kahdeksan kultalevyä. Vuonna 1996 Leevi And The Leavings valittiin vuoden yhtyeeksi, ja bändi sai vuonna 1994 hopeisen Muuvin videostaan "Rakkauden työkalu". Leevi And The Leavingsin kappaleita on soitettu satoja tuhansia kertoja keskiolutbaarien jukebokseissa sekä radioissa. Mutta yhtye ei keikkaillut , eikä juuri antanut haastattelujakaan."

Siinä tuli SUURI aukko suomalaiseen musiikkiin...
 

72

Well-known member
Liittynyt
14.2.2000
Viestit
16061
Göstan kuolema oli kauhea shokki Mikolle, mulle ja mun broidille. Lamaannutti totaalisesti. :(

Tänään on Leevin päivä, 18.8.
 

Norman

Well-known member
Liittynyt
4.10.2000
Viestit
6037
Sijainti
( Y )
Kipeät kaksimieliset jutut olivat parasta antia ja niitä kaipaan. Musa oli aika ärsyttävää lallattelua, toki joskus sanat kyllä upposivat makeasti. Pohjois-Karjalan ostin, kun on vaimo sieltä.

ps. Perjantaina multa kysyttiin ihan vakavissaan punttisalilla, että enkö pelkää sydänkohtausta. Silloin vähän hymyillytti, mutta ei enää.
 

Axel

Well-known member
Liittynyt
6.8.2000
Viestit
691
Suomi menetti helvetin hyvän muusikon, humoristin ja ihmisen.
 

Balthazar

Luonnollisesti.
Liittynyt
10.11.2000
Viestit
13560
Sijainti
Boogie Street
Parodioimalla köyhän ihmisen naurua, surua ja onnea Gösta antoi kuuntelijoille enemmän ja parempaa kuin lääkäri määrää.
 

pmv

Well-known member
Liittynyt
22.8.2000
Viestit
5787
Sijainti
Perä-Pohjola
"Thanks but no thanks. Mä en oo mikään rööriroope, I like girls!"

Gösta oli aikamme suuria taiteilijoita ja persoonia. Tarinaniskijä vailla vertaa. Loistava suomen kielen käyttäjä ja sanoittaja. Gösta on täysin korvaamaton hahmo. Hyvä asia on se että hänen tuotantoaan on niin paljon dokumentoitu.

Ikävähän tuota tulee.
 

Albert Oil

Hippi ja juntti
Liittynyt
14.2.2000
Viestit
55371
Sijainti
Korviesi välissä
Ainoa muusikko, jota kunnioitin todella paljon. Tuotantonsa on merkinnyt elämäni vaiheissa hirmuisesti.
Sattuu.

"Näin kaltevalla pinnalla ei kukaan pysy rinnalla, jää jäljelle vain kuolema..."
 

Faustus

Well-known member
Liittynyt
31.3.2000
Viestit
6745
Gösta Sundqvistin muisto-ohjelma lähetetään Radio Suomessa keskiviikkona 20.8. klo 23-24. Tero Lietteen toimittamassa ohjelmassa muistellaan suuren suomalaisen musiikintekijän elämäntyötä, joka on vertaansa vailla suomalaisessa pop-historiassa. Ohjelmassa kuullaan Göstan haastatteluja vuosien varrelta ja mukana soi Leevi and The Leavingsin musiikki.
Lähde: www.yle.fi/radiosuomi
 
Ylös