GT/Protot 2026

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11372
Sijainti
Helsinki
Nyt oli kyse vain Le Mansin radan sillasta. Muista ei uutisessa mainittu.
Japanin Sugin pääsuoralla on myös Dublop-silta.
 

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11372
Sijainti
Helsinki

Jeep CJ-5

Well-known member
Liittynyt
17.9.2023
Viestit
365
Toyota julkisti kuvat kauden 2026 autosta. Viralliselta nimeltään Toyota TR010 Hybrid. Tallin nimikin vaihtuu kaudelle 2026 eli puhutaan Toyota Racingistä. Vanha Gazoo racing jää WRC käyttöön. Toyota ei kertonut muutoksista, mutta ainakin keula on saanut kokonaan uuden muotoilun ajovaloja myöten.tr010-hybrid.jpg
 

Jeep CJ-5

Well-known member
Liittynyt
17.9.2023
Viestit
365
Alpine päivitti hypercar -luokan kuljettajiaan Victor Martensilla. Martensin historia on Alpinen koulutusohjelmassa ja sieltä F3 -sarjaan ART-tallissa (F3 mestaruus) ja viime vuosi meni F2 -luokassa sekä Williamsin F1 -testikuskina. Yksi paikka on vielä Alpinella auki.
 

Jeep CJ-5

Well-known member
Liittynyt
17.9.2023
Viestit
365
Kiinalaiset automerkit näyttävät olevan tulossa myös WEC -sarjaan. Vuodenvaihteessa tuli uutisia kahden kiinalaisen autovalmistajan Chery ja Geely suunnitelmista WEC -sarjaan. Geely, joka tunnetaan paremmin merkeistään eli Volvo, Polestar, Lotus ja Lynk&Co olisi tulossa Lynk&Co -merkillään. Geely on ajanut varsin menestyksekkäästi World Touring Car ja sen jälkeen TCR World Touring -sarjassa Lynk&Co:lla. Chery olisi tulossa Exeed -merkillään WEC -sarjaan ja julkaisi jo roadmapin Cheryn polusta WECiin. Roadmapin perusteella Chery olisi tulossa vuonna 2030. Mutta katsotaan. WEC -sarjaan näyttää olevan tunkua, sillä 2027 ovat tulossa myös Ford ja McLaren.
 

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11372
Sijainti
Helsinki
Toyota julkisti kuvat kauden 2026 autosta. Viralliselta nimeltään Toyota TR010 Hybrid. Tallin nimikin vaihtuu kaudelle 2026 eli puhutaan Toyota Racingistä. Vanha Gazoo racing jää WRC käyttöön. Toyota ei kertonut muutoksista, mutta ainakin keula on saanut kokonaan uuden muotoilun ajovaloja myöten.Näytä liitetiedosto 6950
Videossa käydään läpi muutokset.

 

Jeep CJ-5

Well-known member
Liittynyt
17.9.2023
Viestit
365
Valentino Rossi siirtyy WEC -sarjasta GT World Challenge -sarjaan. Talli Team WRT säilyy entisellään ja samoin työkalu eli BMW M4. Rossin mukaan GT -sarjassa on vähemmän matkustelua ja vai euroopan mantereella. Nyt kuulemma jää aikaa perhe-elämälle (on kahden tyttären isä). Vielä syksyllä 2025 huhuiltiin Rossin hakevan paikkaa WEC:n Hypercar -luokasta.

Tanskan Mikkel Jensen, joka lähti Peugeotilta on nyt siirtynyt virallisesti McLarenin Teamiin. Mikkel Jensen ajaa McLarenin Hypercar -luokan autoa vuonna 2027. Välivuonna 2026 hän ajaa United Autosport Teamissä Asian Le Mans -sarjaa ja muutamia muita kisoja esim. Daytona 24h on mainittu. McLarenin Hypercar -luokan auton alustan takana on Dallara ja moottorista herui sen verran tietoa, että myllynä kahdella turbolla ryyditetty V6 hybrid.
 
Ylös