En pidä itseäni lainkaan uskovaisena, tunnen kuitenkin lukuisia. itseäni ei varsinaisesti kiinnosta miksi joku uskoo johonkin. Heille usko tuo voimia ja auttaa elämässä selviytymisessä. On uskonto mikä tahansa, jos pyrkimys on hyvään eikä tarkoituksena ole tuottaa muille pahaa, niin hyvä homma.Väitätkö uskovaisten uskovan siksi, ettei korkeampien voimien olemassaolon mahdollisuutta pystytä sulkemaan pois?
Sitten olis vielä keksittävä mihin uskoo. Johonkin 2000v vanhaan paperipränttiin vai johonkin muuhun katsantoon? Sitten vielä päälle oma tulkinta ja ymmärrys kyseisestä lahkosta. Pääasia, ettei sitä mielikuvituksen tuotetta voi vääräksikään todistaa. Saattaahan juuri se random arvaus osua oikeaan. Joku voittaa lotossakin.
Joku tunnettu filosofi, muistaakseni Bertrand Russell, tuumasi ettei uskosta haittaa ole, jos on oikeassa niin saa palkinnon esim. taivaaseen pääsyn kuoltuaan, jos taas väärässä, mitä on menettänyt?