Jääkiekon MM 2016 6.–22. 5. 2016. Pietari & Moskova

Kirveet kaivoon, lähes 4min pelattu eikä Suomi ole päässyt kiekon kanssa edes punaviivan yli.
 
Viimeksi muokattu:
Suomen vaikeudet saada peli käyntiin kostautuu tällaista huippuluokan vastustajaa vastaan. Mutta jos se tuosta yhdestä hyökkäyksestä nyt starttaisi dieselkin.
 
Kiekkokinkerit on käynnissä. Sitä varten on varattuna pizzaa ja sipsejä, yms.
Siinä on jotakin perin amerikkalaista, mutta taitaa olla ensimmäinen kerta elämässäni, kun varustaudun jääkiekkopeliin amerikkalaiseen tapaan. Se ei ehkä ole kokemuksena suuri, eikä terveydellisesti kannatettava, eikä edes poliittinen kannanotto. Mutta kun sitä juuri nyt ajattelee, on se silti miellyttävä tapa kohdata penkkijännitys: 2-6, 3-2, 2-3; 2-4, 3-5, 1-5 ?

Huh huh.
 
Eihän Suomi pääse edes ylivoimalla rakentamaan kunnon tilanteita, kun Kanada on niin paljon parempi. Eikä Suomi tule voittamaan kultaa, koska Kanada tulee kuitenkin viimeistään finaalissa uudestaan vastaan. Kirveet kaivoon!
 
Hyökkäyspäässä homma toimii, kun sinne asti päästään.

Viihdyttäväähän tämä on kuin mikä.
 
Jonkun pitäis kertoa Lindellille että Suomen peliasut on sinivalkoiset eikä punamustat, ja ihan paska ylivoima kieltämättä. Mut erän loppua kohti peli kummiskin parani joten ongin kirveeni pois kaivosta erätauon aikana.
 
Ylös