Jääkiekon MM-kisat - Vapaan liveseuranta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antsa Rieppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Toivottavasti en ollut oikeassa sen Venäjä-Sveitsi vastusarveluni kanssa :thumbfh:
 
Nyt alkaa tuttuun Suomi-tyyliin hirveä puristaminen ja väkisin yrittäminen, eikä osuta maaliin vaikka toiseen päähän vaihdettaisiin jääpallomaali ilman maalivahtia.
 
Testosteronitasot toisessa erässä: Suomi 0 - Sveitsi 107. Muuttaako erätauko tilannetta? Tuskin, mut ehkä isompiakin ihmeitä on joskus nähty. Mut jos jatkossakin häviää kaikki kaksinkamppailut, ei se pelihuumoria nosta.
 
Lauri Marjamäki on kyllä varmaan jääkiekkoliiton historian suurin huti. Harvoin näkee valmentajalta noin olematonta reagointikykyä pelin sisällä, ja tiukoissa paikoissa pelko ja paniikki oikein paistaa kasvoilta vaikka yrittää tuijottaa tulostaulua tonnin seteli -ilme naamalla. Suomi ei ole Marjamäen valmennuskaudella pelannut YHTÄÄN hyvää pudotuspeliottelua. Se kertoo minusta jotain missä mennään. Ihmetellä pitää miten Marjamäki pystyi valmentamaan Kärpät mestariksi.
 
Oisko tuon puristavan peliesityksen taustalla se, että Leijonat kokee ansaitsevansa enemmän välieräpaikan, kun voittivat jo isoja jääkiekkomaita? Eivät pysty nyt pelaamaan vapautuneesti ilman henkistä painolastia, niin kuin Sveitsi.
 
Ylös