Jalkapallon EM-kisat 2004

Kuka on mestari!

  • Ranska

    Äänet: 16 21,1%
  • Englanti

    Äänet: 8 10,5%
  • Portugali

    Äänet: 9 11,8%
  • Espanja

    Äänet: 5 6,6%
  • Ruotsi

    Äänet: 4 5,3%
  • Hollanti

    Äänet: 10 13,2%
  • Italia

    Äänet: 8 10,5%
  • Saksa

    Äänet: 4 5,3%
  • Tanska

    Äänet: 5 6,6%
  • Kroatia

    Äänet: 1 1,3%
  • Tsekki

    Äänet: 5 6,6%
  • Venäjä

    Äänet: 1 1,3%

  • Äänestäjiä yhteensä
    76

Mera

Tutkija
Liittynyt
15.10.2003
Viestit
589
Sijainti
Finland
lfb sanoi:
Itse en muuten huomannut mitään suurempaa Portugalin suosimista tuomarien puolelta, vaikka katkerat hollantilaiset muuta väittävätkin.
Suuret jalkapallomaat eivät aina hevin myönnä että tappion syytä voisi olla itsessäkin. :rolleyes: Joka tapauksessa eilinen peli oli hyvin viihdyttävää katseltavaa ja oikea joukkue meni finaaliin. Nyt enää Tsekki kun menee finaaliin, niin siinäpä hyvä peli tuleekin. :thumbup:
 

Giffen:[

The Horned Reaper
Liittynyt
14.5.2004
Viestit
3000
Sijainti
unknown
Ei sinäällä että tuomaripeli olisi ottelua ratkaissut, mutta kenen idea oli laittaa Hollannin tiputtaman maan tuomari Hollannin välierään? Kyllä Frisk välillä antoi esim. Miguellin käyttää kaikkia liikkeitä, joihin ei sisältynyt nyrkiniskua vyön alle. Tapio Suominenkin ihmetteli jossain vaiheessa peliä, miksi Robben käy noin kuumana. En kyllä itse yhtään ihmettele, Robben kärsi huomattavan määrän vääryyttä pitkin peliä. Hänet kaadettiin n. 5 kertaa pelkän vapaapotkun arvoisesti ja pari kertaa kortin arvoisesti. Kuitenkin ainoa kerta kun pilli väännöistä soi, oli kun Robben sai filmaamisesta kortin. Tällöinkin kaikki oikeastaan odottelivat vapaapotkua tilanteesta. Kyllä silti reilu voitto Portugalille, vaikka maalit tulivatkin erikoistilanteesta ja Manichen komeasta yksilösuorituksesta.
 

vermula

Well-known member
Liittynyt
1.2.2001
Viestit
12921
KREIKKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHHH :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 

vmjs

Well-known member
Liittynyt
9.7.2003
Viestit
903
:nope:

Oltais saatu edes kunnon finaali, mutta ei. :nope:
 

lfb

Flavio
Liittynyt
8.2.2004
Viestit
9965
Sijainti
Helsinki
Mikäs vika tässä finaalissa on? Kaksi joukkuetta pelaamalla selvittänyt sinne tiensä. Minulle sopii ainakin mainiosti varsinkin kun Portugali pelaa siellä. Ei minulla mitään Kreikkaakaan vastaan ole.
 

vmjs

Well-known member
Liittynyt
9.7.2003
Viestit
903
lfb sanoi:
Mikäs vika tässä finaalissa on? Kaksi joukkuetta pelaamalla selvittänyt sinne tiensä. Minulle sopii ainakin mainiosti varsinkin kun Portugali pelaa siellä. Ei minulla mitään Kreikkaakaan vastaan ole.
Mieluummin olisin nähnyt siellä Tsekit kuin Kreikan, joka keskittyy ainoastaa puollustukseen. Kun taas Tsekit pelaa näyttävää ja viihdyttävää, hyökkäysvoittoista jalkapalloa.

Toivottavasti tästä ei tule samanlaista, kuin kahdesta viimmeisimmästä UCL:n finaalista. :yuck:

Lisätään vielä tähän, että en ole Tsekki-fani. :)
 

Aeuk

Well-known member
Liittynyt
29.1.2002
Viestit
1201
Huh huh! Kreikka teki sitten melkoisen yllätyksen. Kenties suurin yllätys koko EM-kisoissa. Eilinen ottelu oli yksi harvoista joita en viitsinyt katsoa ollenkaan, koska oletin että Tsekki jyrää Kreikan :tongue: ...

Ei tuo finaali mitenkään erityisen houkuttelevalta tunnu ainakaan ennakkoon. Portugalin peliä kyllä katselee, mutta jos (ja miksei) Kreikka jatkaa suhteellisen puolustusvoittoista tyyliään niin ... :nope:

Monikohan veikkasi pari viikkoa sitten, että finaalissa pelaavat Portugali ja Kreikka? :p
 

VR

Syytön ja sillä sipuli
Liittynyt
7.4.1999
Viestit
10649
Sijainti
U15
Sen kyllä oletin, että Portugalilla on mahdollisuudet finaaliin, mutta olihan Kreikan nousu sinne melkoinen pommi. Mieluummin olisin kyllä nähnyt Tshekin siellä.
 

Archie

Well-known member
Liittynyt
14.2.2000
Viestit
13050
Ennen kisoja asiantuntijat pitivät Kreikkaa, Latvian ohella kisojen heittopussina - pisteautomaatteina. Kuten usein ennenkin, asiantuntijat tulivat yllätetyiksi. Toki näin kävi allekirjoittaneellekin. Kreikan materiaali ei riitä samanlaiseen peliin kuin esim. Tsekillä tai Portugalilla. On pelattava omien kykyjensä ja vahvuuksiensa mukaan.

Kreikan pelistä tulee etäisesti mieleen vuoden 1990 MM -kisojen Argentiina. Noissa kisoissa Argentiina pelasi 8-1-1 systeemillä. Kaheksan jätkää puolusti, Maradonna keskikentällä ja Caniggia (tai jotain..) kärjessä. Argentiina voitti käytännössä kaikki pelinsä samalla tavalla - vastustaja painoi ja hyökkäsi, saamatta maalia.. sitten yhdessä hetkessä puolustus siirsi pallon Maradonnalle, joka heitti pitkän Caniggialle.. joka laukoi maalin. Äärimmäisen ikävää, mutta tehokasta. Onneksi Saksa ei antanut enää yllättää itseään finaalissa. Toivottavasti Portugalikin pitää pintansa.
 

Charlie

Elämän jakojäännös
Liittynyt
13.12.1999
Viestit
6454
Sijainti
Pahassa paikassa
Hehehee, on tuo Kreikka kyllä sinnikäs joukkue. Puolustus pitää ihmeellisen hyvin. Tällä menolla en pitäisi mahdottomana, vaikka Kreikka voittaisi finaalinkin, mutta eiköhän Portugali pistä porukan ojennukseen.

Kreikka on FIFA:n maailmanlistalla sijalla 35, Suomi sijalla 42. Eipä tuossa kovin paljon ole eroa...

Voittomaali syntyi muuten ruudun mukaan ajassa 15.03. ;)
 

Charlie

Elämän jakojäännös
Liittynyt
13.12.1999
Viestit
6454
Sijainti
Pahassa paikassa
Pitää kuitenkin ottaa huomioon myös se, että Kreikka pääsi suoraan kisoihin voittamalla oman karsintalohkonsa, jättäen samalla taakseen Espanjan. Joukkueen jokainen voitto taisi tulla nollapelillä, ja omiin meni vain neljä maalia koko karsinnassa. Tässä mielessä hyvä turnaus ei ole yllätys, mutta finaalipaikkaa ei varmaan odottanut kukaan.
 

Giffen:[

The Horned Reaper
Liittynyt
14.5.2004
Viestit
3000
Sijainti
unknown
Paskalla matsilla alkoivat kisat. Paskat kisat olivat paria matsia lukuun ottamatta (mieleen jäi Portugali-Englanti, Espanja-Portugali ja kuolemanlohkon kuolonkamppailut). Nyt kun kisat ovat melkein päätöksessään, ei olla edetty yhtään mihinkään. Sama paska ottelu on taas edessä kuin oli ensimmäisenäkin päivänä. Kreikan kaikki matsit ovat olleet pohjattoman tylsiä. Miksi ihmeessä tämä tekisi poikkeusta. Kreikan koko peli perustuu siihen, että turhautetaan vastustaja ja sitten lopuksi tehdään yllätyshyökkäyksestä maali. Ei Kreikka osaa hyökätä, kerran yrittivät ja turpaan tuli siipirikko-Venäjältä. Finaali Kreikka-Portugali? EVVVK :thumbdown
 

VR

Syytön ja sillä sipuli
Liittynyt
7.4.1999
Viestit
10649
Sijainti
U15
Siinä kaukosäätimessä on semmoinen punainen nappi...
 

Archie

Well-known member
Liittynyt
14.2.2000
Viestit
13050
Hyvät kisat nämä ovat olleet. Suuret futismaat on ihmeissään, kun huomaavat, että pienet rynnii. Turha siitä on itkeä, pelaamalla sinne loppuotteluun mennään. Se on sama kaikille.
 
Ylös