Luca Modric on huikea jalkapalloilija.
Pelaa aina joukkueelleen, ei itselleen. Tekee järkyttävän määrän töitä mahdollistaen näin joukkueensa menestyksen ja omaa lisäksi loistavan peliälyn.
Diggailen miestä yhä enemmän.
Sääli, ettei ole omassa joukkueessaan kovin korkealle arvostettu.
Vaikka Modric on voittanut hurjan määrän pokaaleja Real Madridissa, ei hän ole koskaan saanut sitä arvostusta, jonka hän taidoistaan jalkapallokentällä ansaitsisi.
Ja miksi saisikaan, kun hänen edustamansa seuran kannattajat fanittavat kiimaisina Cristiano Ronaldoa ja hieman vähemmän kiimaisina seksikkäitä espanjalaisia. Madridistat tuskin edes tietävät, että siellä pelaa yksi pienikokoinen ja hiljainen kroatialainen, joka on kuitenkin menestyksen tärkein takuumies. Modric antaa omalla panoksellaan jokaisessa ottelussa joukkueelleen mahdollisuuden voittaa. Seksikkäät manolot joko käyttävät sen tai sitten eivät, mutta silloin kun käyttävät, he keräävät myös kunnian.
Ihmisten on vaikea hyväksyä Modricia huippupelaajaksi, koska hän on väärän maan kansalainen ja liian vaatimaton. Eikä hän ole seksikäs, eikä tee highlight-suorituksia, joita voitaisiin kelata youtubessa. Kyseessä on kuitenkin yksi älykkäimmistä pelaajista kautta eurooppalaisen jalkapallon historian, jonka joukkuepelaamisen laatu on parempaa kuin lähes kenelläkään toisella.
Kun ihmiset katsovat peliä, he eivät näe Modricia, mutta jos he katsoisivat Modricia, he näkisivät koko pelin.
Jos hän olisi espanjalainen, italialainen tai brasilialainen, häntä pidettäisiin Jumalan asemassa. Ja jos hän olisi säveltäjä, hänen nimensä olisi Mozart.
Ensi viikon sunnuntaina hänellä on vihdoinkin mahdollisuus astua varjosta valoon ja nostaa nimensä ihmisten huulille ja sydämiin.
Huikea jalkapalloilija.