...Argentiina johti jo 2-0, kun saksalainen kone sai vihdoin vaihteen päälle: 75 minuuttia ja Rummenigge 2-1, 83 minuuttia ja Völler 2-2! Ja sitten saksalaisten jo unelmoidessa ainakin jatkoajasta, iski Jorge Burruchaga 3-2 Argentiinalla (85. minuutti).
Ja se oli sellainen maali, että costaricalainen linjamies Berny Ulloakin syöksyi kentälle halaamaan argentiinalaisia! Puolueetonta puuhastelua tuo tuomarointi?
Yksi ammuttiin, toista haavoitettiin, yksi tallattiin kuoliaaksi, autoja poltettiin ja liikkeitä ryöstettiin Buenos Airesissa, kun Argentiinan voitto selvisi saksalaispiinan jälkeen.
Daniel Pena, 22, hillui koti-ikkunassa voittomaalia, kun jostain tuli luoti. Nuori mies kuoli matkalla sairaalaan.
Emilia Espinoza, 27, käveli juhlimaan ottelun lopputulosta kotiovelleen: hän ehti heilauttaa kerran lippua - ja sai luodin. Fiestasta tuli neidollesairaalayö, mutta onneksi ei hengenvaaraa.
15-vuotias Bernard Auad puolestaan jäi juhlivan joukon jalkoihin ja tallautui kuoliaaksi.
Pliisin mukaan liian innokkaita piti rauhoittaa ja hajottaa vesitykein ympäri Buenos Airesin keskustaa, jossa joidenkin juhlijoiden mielestä oli liian vähän neonvaloja - autot palamaan, niin johan liput näkyivät.
50 juhlijaa pidätettiin pääkadulla suuresta tavaratalosta, kun ensimmäiset kadulle rynnänneet rikkoivat voitonhuumassa ison ikkunan ja alkoivat hamuta erilaisia voittomuistoja omiin taskuihinsa.
Presidentti Paul Alfonsini puolestaan raivostui melkoiselle määrälle juhlijoita, koska nämä eivät heiluttaneet Argentiinan lippuja, vaan kielletyn peronistipuolueen vanhoja viirejä.
Kovaa on. tuli voitto taikka tappio, juhla tai katkeruus.
-----------------------
Iltalehestä nappasin...