Lööpit, uutiset & täyhkää keväällä 2014

jjv

Arschloch
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26891
Näinkö oikein uutisista et sen uponneen korealaispaatin kapteeni pelastui?
 

Hartsa76

Well-known member
Liittynyt
23.2.2012
Viestit
7212
Se oli ensimmäisten pelastuneiden joukossa. :rolleyes:
Tuo korealainen kapteeni on selvästi kysynyt eräältä italialaiselta kollegaltaan mitä kapteenin pitää tehdä laivan upotessa, koska hän toimi täsmälleen samalla tavalla kuin Costa Concordian kapteeni pari vuotta sitten vastaavanlaisessa tilanteessa.
 

Helmetti

pikkunen poni
Liittynyt
30.1.2014
Viestit
320
Tivolissa pommi. Tai testeri.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014042018227427_ul.shtml
Sekä tivolin henkilökunta että noin 4000 vierasta on evakuoitu paikalta.

Tapahtumat saivat alkunsa epäilyttävästä autosta, josta roikkui ulos johtoja. Poliisin mukaan autossa pelätään olevan pommi.

- Tutkimme Tietgenskadelle pysäköityä autoa. Auton sisällä näkyy laturilla varustettu mittari, jonka luvut laskevat ylös ja alas, tankalaisen TV2:n haastattelema poliisi on sanonut.
http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2014/04/19/230904.htm
Bombetrussel i København er aflyst. Ejeren af den polske bil har henvendt sig til politet og sagt, at der ikke er en bombe i hans bil - det underlige udstyr med ledninger og ur er blot noget "radio-lytteudstyr".
Kääntäjän mukaan:
Pommiuhkaan Kööpenhaminassa peruuntuu.Omistaja Puolan auto on ollut yhteydessä poliisi sanoi, sanomalla, että on pommi hänen autonsa - outo laitteiden johdot ja kello on vain jotain "radio-kuuntelu laitteita."
 
Viimeksi muokattu:

DW

2009-2016
Liittynyt
13.5.2009
Viestit
6137
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/han-on-korean-laivatragedian-todellinen-sankari/3174852

Etelä-Korean uponneen laivan miehistöä on syytetty ammattitaidottomuudesta ja evakuoinnin ala-arvoisesta toteutuksesta turmalaivalla.

Viranomaiset kertoivat tänään pidättäneensä neljä laivan henkilökunnan jäsentä. Kapteeni ja kaksi muuta henkilökuntaa kuuluvaa on pidätetty jo aiemmin.

Useat laivalta pelastautuneet ovat kuitenkin kertoneet yhden miehistön jäsenen toimineen äärettömän urheasti onnettomuustilanteessa: 22-vuotiaan Park Jee Youngin on arvioitu pelastaneen useita matkustajia varmalta kuolemalta. Nyt nuori nainen on niiden 87 kuolleen joukossa, jotka laivasta on saatu tuotua ulos.

Park jakoi matkustajille pelastusliivejä ja auttoi heitä ulos uppoavasta laivasta. Kun pelastusliivit loppuivat, ryntäsi hän aluksen toiseen kerrokseen hakemaan niitä lisää.

Kun Parkilta oli kysytty, miksi hän ei itse laita pelastusliiviä, oli tyttö ilmoittanut, että hänen kuuluu auttaa ensin matkustajia ja että miehistö jättäisi laivan vasta viimeisenä.

Parkin hautajaiset järjestettiin Incheon kaupungissa. CNN:n uutiskanavan mukaan hautajaisiin saapui mies, joka kertoi tytön perheelle kiitollisuudenvelastaan.

Mies kertoi loukanneensa päänsä laivan keikahtaessa. Park yritti tyrehdyttää verenvuotoa pyyhkeillä. Hän auttoi kaikin tavoin loukkaantunutta miestä, kun vesi alkoi virrata laivaan.

Parkin hautajaisiin on tuotu lukuisia kukkatervehdyksiä, joissa nuorta sankaritarta kiitetään,

”Emme unohda jaloa toimintaasi. Tulemme aina muistamaan uhrauksesi."
Hän ei liukastunut pelastusveneeseen. Pakko arvostaa. Hyvää matkaa.
 

markoj

Custom User
Liittynyt
28.12.1998
Viestit
38925
Ensimmäisen kerran taidan linkata persujen lehdykkää.

Stubb pani virkamiehet vaalityöhön – matkalaskut valtion piikkiin

Vaalityön teettäminen eduskunnan tai ministeriön virkamiehillä on tunnetusti kiellettyä. Viime eduskuntavaalien alla silloiselta ulkoministeriltä Alexander Stubbilta tämä sääntö pääsi unohtumaan pahan kerran. Perussuomalainen-lehti sai haltuunsa materiaalia, joka todistaa että ministeriön virkakunnan käyttö kampanjoinnissa on ollut laajamittaista ja jatkuvaa.

Perussuomalainen-lehti kertoi hiljattain Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Alexander Stubbin (kok.) avustajan osallistumisesta ministerin vaalikampanjointimatkaan 2011 huhtikuussa. Stubb vastasi toimituksen tiedusteluihin toteamalla, ettei hän teetä avustajillaan vaalikampanjointia. Perussuomalainen-lehden haltuunsa saamat tiedot kuitenkin osoittavat, että ministeriön virkakuntaan kuuluvien avustajien käyttö on Stubbin kampanjoinnissa ollut laajamittaista ja jatkuvaa. Stubbin avustajat matkustivat Stubbin rinnalla päivin ja öin, arkisin ja viikonloppuisin. He olivat läsnä vaalivideoita kuvattaessa, vaalikonetta täytettäessä, Kokoomuksen kampanjaristeilyllä, sunnuntaipäivän maalaismarkkinoilla, vaalikeskusteluissa ja -grilleissä. Kulut laitettiin veronmaksajien piikkiin...
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/stubb-pani-virkamiehet-vaalityohon-matkalaskut-valtion-piikkiin/?utm_campaign=sisaanheitto&utm_medium=viimeisimmat-uutiset-uutinen&utm_source=paasivusto
 
Ylös