Nyrkkeilyn entinen Suomen mestari käräjillä törkeästä raiskauksesta
Tiistai 1.12.2015 klo 06.53
Iltalehden tietojen mukaan mies houkutteli tuntemattoman, autismia sairastavan tytön kadulta asunnolleen.
Nyrkkeilyssä Suomen mestaruuden 2000-luvulla voittanut mies vastaa syytteisiin vapaalta jalalta.
Viime talvena hän oli vangittuna pitkähkön ajan, mutta lopulta hänet vapautettiin ja määrättiin lähestymiskieltoon uhria sekä tämän kavereita kohtaan.
Epäilty raiskaus tapahtui isänpäivänä vuosi sitten marraskuussa.
Vangitsemiskäsittelyjen rikosnimikkeet aikoinaan olivat pakottaminen seksuaaliseen tekoon sekä törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö.
Nimike kuitenkin kiristyi poliisitutkinnan edetessä. Nyt syyttäjä vaatii miehelle rangaistusta törkeästä raiskauksesta.
Houkutteli kadulta
Iltalehden tiedon mukaan uhri oli vasta 13-vuotias, miehelle entuudestaan tuntematon, autismia sairastava tyttö.
Iltalehden tietojen mukaan mies olisi houkutellut tytön kadulta asunnolleen ja kohdistanut tyttöön seksuaalista väkivaltaa jopa kahden tunnin ajan. Tytön onnistui lopulta paeta asunnosta omin avuin. Hänen kehossaan oli väkivallan merkkejä.
Käräjäoikeus vangitsi ex-nyrkkeilijän viikkoa myöhemmin.
Tiedossa ei ole, mitä syytetty on vastannut syytteisiin. Se saadaan tietää, mikäli lähtökohtaisesti salaisesta tuomiosta annetaan julkinen selostus tai julkinen versio.
Vain vankeutta
Mikäli käräjäoikeus toteaa ex-nyrkkeilijän syylliseksi törkeään raiskaukseen, voi rangaistusseuraus teosta olla ainoastaan vankeutta - vähintään kaksi vuotta ja enintään kymmenen vuotta.
Uhrin alaikäisyys on yksi tunnusmerkki, joka kiristää raiskausrikoksen törkeäksi.
Muut törkeän raiskauksen tunnusmerkit ovat raakuus, julmuus tai nöyryytys, uhrille aiheutettu vakava vamma, uhrin uhkaaminen aseella tai muulla vakavalla väkivallalla tai tuntuvan kärsimyksen aiheuttaminen uhrille. Yksikin tunnusmerkeistä riittää, mutta useamman täyttyminen kiristää tuomiota.
Suomen mestaruuden lisäksi epäilty voitti 2000-luvulla myös erään kansainvälisen turnauksen.
PETRI ELONHEIMO