Sam
Muumipappa
Mutta onneksi Nordea ei ole kriisipankki.
Ja noista bonuksista on vain ja ainoastaan kaikille hyviä seuraamuksia. Rattaat pyörii jne.
...juu se pienen eliitin sisäinen rahojen siirtely. :nope:
Mutta onneksi Nordea ei ole kriisipankki.
Lisäksi bonukset sitouttavat yritykseen ja muuta hevonkukkua.Ja noista bonuksista on vain ja ainoastaan kaikille hyviä seuraamuksia. Rattaat pyörii jne.
...juu se pienen eliitin sisäinen rahojen siirtely. :nope:
Lisäksi bonukset sitouttavat yritykseen ja muuta hevonkukkua.
Jumalauta! Nyt pomppas. Faith No More kesäkuussa Suomeen. http://www.fnm.com/tour-dates.shtml
Oon niiiin siellä!
Eikä sekään riitä, että jamppa on saanut törkeät tulot täysin ansioitta, vaan vielä pitää maksaa sille verovaroista eläkettä 40000 kk. Tuolla summalla maksais aika monta muutakin 2000e eläkettä.Professori: Liliuksen palkkiot mielettömiä
Julkaistu 03.04.2009 08:36 (päivitetty 08:58)
MTV3-Mari Paavoseppä
Helsingin kauppakorkeakoulun professori Jarmo Leppiniemi kritisoi voimakkasti energiayhtiö Fortumin toimitusjohtaja Mikael Liliuksen saamia palkkioita.
Liliuksen arvioidaan saaneen Fortum-vuosiensa aikana yhtiöltä palkkaa ja palkkioita yhteensä yli 33 miljoonaa euroa.
Lisäksi yleistä keskustelua on aiheuttanut hänen tuleva eläkkeensä. 60 -vuotiaana eläkkeelle jäävän Liliuksen eläke olisi Fortumin vuosikertomuksen tietojen mukaan pelkän palkan perusteella laskettuna yli 40 000 euroa kuukaudessa.
MTV3:n Huomenta Suomessa vieraillut Leppiniemi ei pidä huipputuloja perusteltuina.
- Mitä Fortumiin tulee, se on vain pohjoismainen, suomalainen yhtiö, jossa on Nokia-luokan korvaukset, joka toimii vapaassa kilpailussa koko maailmassa. Sielläkin tällaiset tulot tuntuvat suurilta, minusta tuossa ne ovat mahdottoman kokoisia.
Leppiniemi painottaa, että energiayhtiö ei toimi vapaassa kilpailussa.
- Kansalaisista tuntuu oikeutetusti siltä, että pitääkö jonkun palkkaa korottaa siitä, että hän nostaa sähkölaskuani.
Leppiniemi tyrmää Fortumin palkkiojärjestelmän kokonaisuudessaan.
- Tuollaisessa palkkiojärjestelmässä ei ole mieltä. Olen miettinyt, että silloin kun on yksityisiä, kasvullisia omistajia, ei yleensä päädytä tuon tasoisiin palkkioihin. Voi miettiä, onko tuossa ollut vähän ei kenenkään rahaa jaossa. Fortumilla on poliittinen hallintoneuvosto, jonka tehtävänä on katsoa, että osakkeenomistajan etu täyttyy. Pikkusen ihmettelen, että sieltä on mennyt tuollaiset asiat lävitse, miksei tietysti omistajaltakin.
Hallintoneuvoston erottava seuraavaksi
Hallintoneuvoton pitäisikin Leppiniemen mukaan kantaa vastuunsa kannustinpäätöksistään.
- Jos olisin itse kyseisessä hallintoneuvostossa, eroaisin. Lehtitietojen peruteella hallitusneuvosto on kritisoinut asiaa kokouksissa. Se on raskauttava asia, että jos on kritisoitu eikä ole tehty mitään. Kun tehtävänä on valvoa osakkaiden etua, on lähdettävä järeämpiin toimiin.
Leppiniemi muistuttaa, että optioilla ja muilla kannustimilla on sekä sitouttava että motivoiva merkitys.
- Mutta järkeä saa siinäkin käyttää. En usko, että viidellä tai kolmella miljoonalla saadaan ihmisestä enempää irti kuin miljoonalla. Huippupaikat ovat sinänsäkin kilpailtuja ja haluttuja. Minusta se valtioyhtiön politiikka, että enintään vuosipalkka lisää huippusuorituksesta on oikein. Jos siitä yli mennään, on kyse kohtuuttomuuksista.
Leppiniemi ei lähtisi yhtiötasolla perimään palkkioita takaisin, vaan palkkiomekanismit pitäisi asettaa kohtuullisiksi alun alkaen.
Työeläke määräytyy lain mukaan, työnantaja ja työntekijä maksavat eläkevakuutusmaksut. Ei tohon veroja pidä sekoittaa.Eikä sekään riitä, että jamppa on saanut törkeät tulot täysin ansioitta, vaan vielä pitää maksaa sille verovaroista eläkettä 40000 kk. Tuolla summalla maksais aika monta muutakin 2000e eläkettä.
Ei ihme että jaska voivottelee eläkepommin laukeamista, kun jo yhden porhon eläke on kuukaudessa isompi kuin normi vuosipalkka.![]()
On muuten hauskan näköistä, kun Vuoden Tröpöt (eri vuosilta siis!) keskustelee aiheesta asiakeskustelun puolella.Työeläke määräytyy lain mukaan, työnantaja ja työntekijä maksavat eläkevakuutusmaksut. Ei tohon veroja pidä sekoittaa.
Tuleehan siitä ihan reilusti tekstiä.On muuten hauskan näköistä, kun Vuoden Tröpöt (eri vuosilta siis!) keskustelee aiheesta asiakeskustelun puolella.Ei siitä oikein tuu mitään...
![]()
Työeläke määräytyy lain mukaan, työnantaja ja työntekijä maksavat eläkevakuutusmaksut. Ei tohon veroja pidä sekoittaa.
Työeläke määräytyy lain mukaan, työnantaja ja työntekijä maksavat eläkevakuutusmaksut. Ei tohon veroja pidä sekoittaa.
On muuten hauskan näköistä, kun Vuoden Tröpöt (eri vuosilta siis!) keskustelee aiheesta asiakeskustelun puolella.Ei siitä oikein tuu mitään...
![]()
Alastonjuontajana tutuksi tullut Anne-Mari Berg sovittaa itseään reikään sunnuntaina nähtävässä...
Ei oli Liliuksella ja kumppaneilla munaa palauttaa saalistaan...Eikä sekään riitä, että jamppa on saanut törkeät tulot täysin ansioitta, vaan vielä pitää maksaa sille verovaroista eläkettä 40000 kk. Tuolla summalla maksais aika monta muutakin 2000e eläkettä.
Ei ihme että jaska voivottelee eläkepommin laukeamista, kun jo yhden porhon eläke on kuukaudessa isompi kuin normi vuosipalkka.![]()
On se ny saatana.
Ei liene epäilystä, että palkkiot ovat kohtuuttomia ja ahneutta on vitusti pelissä. Siltikin enemmän se mun oikeustajuani rassaa jos sopimuksin sovittuja asioita ryhdytään jälkikäteen murjomaan yksipuolisesti uusiks ilman että on tapahtunut minkäänasteista sopimusrikkoa.
Näen paljon tärkeämmäksi puolustaa oikeusjärjestelmää kuin vastustaa muutaman yksittäisen yritysjohtajan ahneutta.
Vittu, että iltapäivälehtisaaste nussii tätä kansaa perseeseen.
Ruotsissa löydetty lasinsiru myös mikroruuasta
Ulkomaat
Kirjoittanut STT
03.04.2009 13:15
Ruotsin broileriskandaali on saanut jälleen uusia ulottuvuuksia. Lasinsiru on löydetty nyt ensimmäistä kertaa myös mikrossa lämmitettävästä valmisruuasta.
Lasinpala löydettiin Malmössä Finduksen kana-pekoni-valmisruuasta. Eilen Ruotsissa löydettiin lasinsiru myös falukorv-makkarasta.
Kaikkiaan lasinpaloja on löydetty kahden viikon aikana jo noin 20. Edelleen on epäselvää, miten ne ovat tuotteisiin päätyneet.
On se ny saatana.
Ei liene epäilystä, että palkkiot ovat kohtuuttomia ja ahneutta on vitusti pelissä. Siltikin enemmän se mun oikeustajuani rassaa jos sopimuksin sovittuja asioita ryhdytään jälkikäteen murjomaan yksipuolisesti uusiks ilman että on tapahtunut minkäänasteista sopimusrikkoa.