Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIKAUSI 2015-2016

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Kuulostaa erikoiselta.
En tunne yhtäkään ihmistä joka olisi Bondin käynyt teatterissa katsomassa. Tai ainakaan ääneen sitä myöntänyt. Tunnen varmaan vääriä ihmisiä.
 
Kuulostaa erikoiselta.
En tunne yhtäkään ihmistä joka olisi Bondin käynyt teatterissa katsomassa. Tai ainakaan ääneen sitä myöntänyt. Tunnen varmaan vääriä ihmisiä.

Itsehän olen käynyt katsomassa Spectren 3x leffateatterissa.
 
007 SPECTRE NOUSI SUOMEN KAIKKIEN AIKOJEN MENESTYNEIMMÄKSI ELOKUVAKSI!
Uusin Bond on ohittanut lipputuloissa Titanicin rikkoutumattomana pidetyn 18 vuotta vanhan ennätyksen!

Lisää täällä

Juu pari päivää saa pitää ennätystä. Star warsilla oli pelkästään avausviikonloppuna yli 200000 katsojaa. Paskin uusimmista bondeista, niin ihmetyttää rainan menestys.
 
Paskin uusimmista bondeista, niin ihmetyttää rainan menestys.
Bondit on aina tapahtuma sinänsä, eikä itse leffan hyvyydellä ole niin oleellista merkitystä.

Nämä Craigin bondit ei mun mielestä oikeastaan Bondeja ole, tosin tässä viimeisessä oli tuotu takaisin seikkoja, jotka oleellisesti Bondeihin liittyy eli härpäkkeitä, huumoria ei just edelleenkään riittävästi.
 
Kaleva: Sakkoja aiotaan taas nostaa rajusti
  

Sanomalehti Kalevan mukaan oikeusministeriössä on valmisteltu sakkojen korottamiseen tähtäävää hallituksen esitystä, jossa päiväsakkoja, rikesakkoja ja yhteisösakkoja korotetaan.


Kaleva uutisoi, että esitysluonnoksen mukaan päiväsakkojen rahamäärät korotetaan noin kaksinkertaisiksi, rikesakkoja korotetaan noin puolitoistakertaisiksi ja yhteisösakon suuruus peräti kolminkertaistetaan.

Korotukset saattavat tulla voimaan jo tänä keväänä. Valtioneuvoston yleisistunto käsittelee esitystä tänään.

Poliisihallituksen mielestä ehdotetut korotukset ovat osin jopa kohtuuttoman kovia, Kalevassa kerrotaan. Erityisesti ylinopeussakkojen koetaan kohoavan suhteettoman korkeiksi verrattuna muihin rikkomuksiin ja teon moitittavuuteen.

Jatkossa ylinopeudesta saatava korotettu rikesakko voisi olla alimmillaankin suurempi kuin esimerkiksi näpistyksestä tai pahoinpitelystä saatava, tuloista riippuvainen päiväsakko.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016020421066834_uu.shtml

Autoilijaa nyt sopiikin kurittaa. Oppivatpahan olemaan.
 
Ihan vaan liikenneturvallisuutta lisätäkseen nuo tehdään :)

Samaan aikaan raiskausfantasiointi, huorittelu, uhkailu ja muu on todettu sellaiseksi, ettei siitä nyt toinna tutkia tai ainakaan rangaista. Varsinaisia sananvapaustaistelijoita nuo sankarit.
Journalisti: Huorittelijat
 
Ihan vaan liikenneturvallisuutta lisätäkseen nuo tehdään :)

Samaan aikaan raiskausfantasiointi, huorittelu, uhkailu ja muu on todettu sellaiseksi, ettei siitä nyt toinna tutkia tai ainakaan rangaista. Varsinaisia sananvapaustaistelijoita nuo sankarit.
Journalisti: Huorittelijat
Tuollaisten viestien vaikuttavat olevan varsin sekaisin, eikä heillä tunnu olevan pienintäkään käsitystä sanavapauden tosiasiallisesta luonteesta.
 
Paavo Väyrynen perustaa uuden puolueen

Väyrynen ilmoitti puolueen perustamisesta tänään verkkosivuillaan.

Keskustan konkarivaikuttaja, europarlamentaarikko Paavo Väyrynen perustaa uuden puolueen.

Väyrynen ilmoittaa puolueen perustamisesta verkkosivuillaan.

Väyrynen kertoo, että hänen perustamansa Kansalaispuolue ry (Medborgarpartiet r.f.) on tarkoitus merkitä puoluerekisteriin, kun edellytykset tähän täyttyvät.

Väyrysen mukaan uuden puolueen tärkein ja kiireellisin tehtävä on Suomen irrottaminen euroalueesta. Omaan kelluvaan valuuttaan siirtymisen lisäksi puolue pyrkii rakentamaan ”tasa-arvoista ja hajautettua ihmisyyden yhteiskuntaa” ja vastustaa keskittävää metropolitiikkaa.

Yle Uutisten tavoittaman Väyrysen avustajan mukaan Väyrynen kommentoi asiaa tiedotustilaisuudessa huomenna aamulla.
Mitähän vielä? Irrotaan eurosta ja siirrytään ruplaan?
 
Rupla ei liene oma valuutta. Vaikka toki se takinkääntökin on aina mahdollista. Vaan miten mahtaa toimia hajautettu yhteiskunta, joka on keskitetty Väyrysen ympärille.
 
Pahkasika kirjoitti jo vuonna 1982, että paras keino päästä eroon Väyrysestä on valita hänet presidentiksi. Viimeistään 12 vuotta myöhemmin eli vuonna 1994 hänestä ei olisi juuri enää kuultu paitsi ehkä itsenäisyyspäivisin.
 
Se olis muutattanut lakia niin, että voisi yhden 'sijaiskauden' jälkeen palata valtaan uudelleen, kuten naapurissakin.
 
Lukaisin juuri, että Keskustan sääntöjen mukaan heidän jäsenensä ei voi kuulua toiseen puolueeseen. Vielä ei ole eroilmoitusta kuulunut.

Kepun kannalta Väykän irtautuminen on varmaan suuri siunaus. Enää ei tarvitse välittää kiusallisesta kunniapuheenjohtajasta edesottamuksineen. Sipilä on kyllä päässyt median puolesta aika vähällä: häneltä ei ole tivattu kommenttia tai kannanottoa samalla tavoin kuin Timo Soinilta, kun hänen katraastan on joku tempoillut.

Väykkä varmaan perustaa kohta uuden valtionkin. Sellaisen, jossa on oikea valuutta ja tehdään joka suuntaan oikeita päätöksiä.
 
Sipilältä on kyllä puuttunut koko uransa ajan poliittista pelisilmää. Olisi vain antanut Paavolle sen ministeripistin niin olisi vältytty niiltä eroa eurosta -kampanjoilta ja tältä Keskustan repivältä uuden puolueen perustamiselta.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös