Lotus tekee F1-paluuta malesialaisrahoituksella

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Poistettu jäsen 5082
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Uutta podcastia taas pukkaa Lotus Racing -tiimiltä. Äänessä Heikki, Jarno, Riad Asmat ja Mike Gascoyne.
 
http://www.autosport.com/news/report.php/id/88127

Lotus to return to black and gold livery

1289466873.jpg


Lotus will revive its historic black and gold colours for the livery of its 2011 car.

The famous scheme was first launched in 1971 and carried the colours with John Player Special sponsorship from 1972-'79 and then from 1981-'86, before the team switched to Camel backing in 1987.
 
Jee raiskataan Lotus nyt sit lopullisesti...:thumbfh:

Oles hiljaa tai tulen sinne Litsaan reihumaan.

Harmittaa nyt että ostin hockelta paidan joka on ens vuonna sitten väärän värinen. Toivottavasti joku muu värjäisi auton vihreäksi

Mutta muuten värivalinnalle :thumbup:
 
No mutta, mutta... Tämähän on perin eriskummallinen yhteensattuma.

Ranskalainen toimittaja Jean-Louis Moncet nimittäin juorusi blogissaan vajaa viikko sitten saaneensa puhelinsoiton hyvältä ystävältään, joka kertoi Renaultin F1-tiimin päättäneen ottaa uuden Group Lotus -sponsorinsa kunniaksi kauden 2011 autonsa väritykseksi klassisen JPS Lotuksen kultakoristeisen mustan. (Google-englanninnos.)

:D
 
Ranskalainen toimittaja Jean-Louis Moncet nimittäin juorusi blogissaan vajaa viikko sitten saaneensa puhelinsoiton hyvältä ystävältään, joka kertoi Renaultin F1-tiimin päättäneen ottaa uuden Group Lotus -sponsorinsa kunniaksi kauden 2011 autonsa väritykseksi klassisen JPS Lotuksen kultakoristeisen mustan. (Google-englanninnos.)
:D

Kyseinen värityshän ollaan nähty IRL sarjan puolella ainakin testeissä, Lotus KV:n ajattamana.
 
Oikean Lotuksen ei tarvitsisi jäljitellä vanhoja värityksiä ollakseen uskottava, vaan maalaisi auton sen väriseksi kuin haluaa.
 
Oikean Lotuksen ei tarvitsisi jäljitellä vanhoja värityksiä ollakseen uskottava, vaan maalaisi auton sen väriseksi kuin haluaa.
Juuri näin. Oikea Lotushan ei tietenkään käyttäisi Lotus-nimeä tai Lotuksen perinteisiä värejä, eikä kukaan näin ollen osaisi aavistaa, että se on oikea Lotus. :p

Minä uskon tämän uusvanhan värityksen olevan, paitsi kunnianosoitus Team Lotuksen perinteille, myös samalla kiusantekoa Dany Baharille, joka haluaa tuoda Group Lotuksen F1-sarjaan samanlaisissa kullanmustissa väreissä.

Toistaiseksi on mahdotonta sanoa minkä näköinen Fernandesin tiimin ensi kauden autosta tulee, kun itse auton muotoilu tulee muuttumaan ja värityksen suunnittelukilpailukin on vasta julistettu avatuksi. Sen verran on kuitenkin varmaa, että John Player Specialin tupakkamainosta ei autoon tule. Ja lätkäistään lopuksi autoon sponsoreiden mainokset, niin eiköhän vaan lopputulos ole jotain aivan erilaista kuin ne klassiset JPS Lotukset.

Mutta auton väritys on kuitenkin loppujen lopuksi sivuseikka. Paljon tärkeämpää on, että Gascoyne saa ensi kauden Lotuksesta huomattavasti tämänvuotista nopeamman ja kilpailukykyisemmän.
 
Minusta nykyinen vihreä väritys olisi parempi, sillä mustakultainen kuosi tuli sponsorin myötä Lotuksen ylle.
 
Ja lätkäistään lopuksi autoon sponsoreiden mainokset, niin eiköhän vaan lopputulos ole jotain aivan erilaista kuin ne klassiset JPS Lotukset.

Samaa mieltä. En ole seurannut kuka pääsponsori oikein onkaan, saati muut, mutta aivan varmasti kukaan ei suostu siihen että auto on vain mustaa ja kultaa. Vaikka olisikin varmasti varikon jäätävin kärry ulkonäöllisesti ainakin.

Lähtökohdallisestihan tuo värivalinta on kuitenkin mitä tyylikkäintä monacolaista kasino- tai kasariglamouria. :cool:
 
Nooh, eiköhän ainakin Air Asia ja Tune Group saada kultaisella maalilla. ;) Ja eikös CNN:kin ole valkoisella tänä vuonna, eli samalla värillä kuin TG ja AA, mutta eri värillä kuin heidän oikea logonsa, eli varmaan sekin saadaan kultaiseksi.
 
Samaa mieltä. En ole seurannut kuka pääsponsori oikein onkaan, saati muut, mutta aivan varmasti kukaan ei suostu siihen että auto on vain mustaa ja kultaa.
Tämä tosiaan tuskin on ongelma, kun valtaosa sponsoreista on Fernandesin omia firmoja.

Itse kyllä pidän vihreäkeltaista perinteisempänä Lotus-värityksenä, vaikka JPS sinällään legendaarinen onkin. Pelkkä sponsorivärityshän se kuitenkin oli. Mutta mustan ystävänä kokomusta auto kelpaa minulle kyllä.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös