Luonnon ihmeellisyydet, -ilmiöt, -uutiset ja jutskat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja PuoliPöhkö
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Tuli tuosta mieleen, että tuossa maalla yksi ilta kun peltoaukean yllä kierteli ruskosuohaukka ja kuovi varjona sen alla. Haukkahan siinä kyttäili kuovin pesää, jota kuovi taas puolusti. Aikansa siinä kiertelivät kunnes ruskosuohaukka luovutti ja lensi pois.
 
Kävin tässä yhtenä iltana Ruissalossa ajelemassa, ja 10 metrin päässä tiestä 2 pientä/nuorta peuraa tms puskivat taistelivat sarvet vastakkain. Nousin autosta kameraa hapuillen, mutta lopettivat tuijottaen mua, ja lähtivät sitten eri suuntiin.
 
Katoksen sisäkaton suojissa haarapääskyn pesä. Viisi poikasta alkujaan, joista yksi lähti lentoon jo alkuviikosta. Ja nyt yksi poikanen tippui betonille. Kolme poikasta laudalla pesän vieressä kuikuilee ja yksi lattialla pyristelee, mutta ei ihan pääse ilmaan. Pääskysen pojanhan saa nostaa pesään. Ei muuta kuin toimeen, mutta kun alan hiljaa lähestyä poikasta niin sen verran peljästyy, että löytää kunnolla ilmaa siipensä alle ja lentoon! Ja komeasti lensikin. Pihalle, taivaalle ja lepäämään puhelinlangalle. Oli kyllä huikeaa ja liikuttavaa nähdä aivan vierestä linnun ensilento.

Kolme-neljä pääskystä tuossa nyt lentelee pihapiirissä, pari vähän huterammin ja emo lienee, joka korkeammalla liitelee. Toivottavasti selviävät poikaset.
 
Metsän kuningas:
eNX7E6M.gif
 
Ylös