patriot
Foorumin senaattori
- Liittynyt
- 29.4.2001
- Viestit
- 14758
Se oli ihan hyvä sarja... Pakkohan sitä oli katsoa, kun kaikki naisetkin sitä katsoi.Cinderella007 sanoi:Sinkkuelämää. Sanokaa mitä tahansa, mutta tykkään.
Se oli ihan hyvä sarja... Pakkohan sitä oli katsoa, kun kaikki naisetkin sitä katsoi.Cinderella007 sanoi:Sinkkuelämää. Sanokaa mitä tahansa, mutta tykkään.
Har har, vanhasta kunnon dvd-aparaattiin on tallennettuna SubTV:llä näytetty Ruuvit Löysällä-maratonMcRäkä sanoi:- Kyllä Jeeves hoitaa
- Fast Show (mikä se nyt suomeksi olikaan...?)
Rusina sanoi:Äärirajoilla [The Outer Limits] ja sen uudempi versio oli mainio.
Il Tempo Gigante sanoi:Ei ole, liian uusi.
En ainakaan tietoisella tasolla ole tietoinen moisesta scifi-sarjasta ja merkittävyydeltään tuo kuitenkin näyttäis olevna kovaa luokkaa.Doctor Who is a long-running British science fiction television programme produced by the BBC about a mysterious time-travelling adventurer known only as "The Doctor", who explores time and space with his companions, fighting evil. It is also the title of a 1996 television movie featuring the same character. It is common to see the show's title abbreviated as Dr. Who, even sometimes by the BBC, although purists consider this form incorrect.
The programme is one of the longest-running science fiction television series in the world
Onko tästä fr-Wikin sivusta mitään apua asian selvittämisessä?Il Tempo Gigante sanoi:Ei ole, liian uusi.
Ookke, hyvä että selvis.Vilperi sanoi:Joo, X-filesista oli tämä jakso.
Eipä vielä ainakaan ole tuolta löytynyt. Hieman kieliongelmia.Runar ja Kyllikki sanoi:Onko tästä fr-Wikin sivusta mitään apua asian selvittämisessä?
http://fr.wikipedia.org/wiki/Science-fiction
Tää sun kaipaamas sarja on kyllä mysteeriö. Ja jäänyt kaivelemaan. En itse muista tollaista ja nimenomaan ranskalaista sarjaa.Il Tempo Gigante sanoi:Se ei ole ranskalainen.
Mielummin alussa kuin lopussa, olinhan melko nappula tuota katsoessani. Ja pelkäsin. Esitysajasta ei kyllä mitään muistikuvaa. Jotenkin mieleen puskee kuitenkin maanantain loppuilta, mutta en tiedä, saattaa olla kaiku vaan...Formulanomi sanoi:Tää sun kaipaamas sarja on kyllä mysteeriö. Ja jäänyt kaivelemaan. En itse muista tollaista ja nimenomaan ranskalaista sarjaa.
Lisää vihjeitä, jos muistat (esitysajat tms.) ?! Siis oliko se tosiaan 70-luvun lopulla ?!
60-luvun lopulla oli ranskalainen Louvren kummitus, joka oli niin pelottavaa kamaa etten saanut sitä katsoa! En siis tiedä sarjan sisällöstä mitään.Il Tempo Gigante sanoi:Mielummin alussa kuin lopussa, olinhan melko nappula tuota katsoessani. Ja pelkäsin. Esitysajasta ei kyllä mitään muistikuvaa. Jotenkin mieleen puskee kuitenkin maanantain loppuilta, mutta en tiedä, saattaa olla kaiku vaan...
Riivaa itseäkin, kun ei muista.
Joskus "72-"74 on tullut sellainen ranskalaisjuurinen sarja jonka nimi oli "Hämärän rajalla/rajamaalla/rajamailla", ei siis ainutkertaisen omalaatuinen nimi.Il Tempo Gigante sanoi:Mielummin alussa kuin lopussa, olinhan melko nappula tuota katsoessani. Ja pelkäsin. Esitysajasta ei kyllä mitään muistikuvaa. Jotenkin mieleen puskee kuitenkin maanantain loppuilta, mutta en tiedä, saattaa olla kaiku vaan...
Riivaa itseäkin, kun ei muista.
Ei aivan, vaan Mahdollisen rajoilla.ettelbruck sanoi:ranskalaisjuurinen sarja jonka nimi oli "Hämärän rajalla/rajamaalla/rajamailla",
Vielä kun joku tietäisi/osaisi hakea tuon sarjan alkuperäisen, ranskankielisen nimen, niin voisi IMDB:sta tutkiskella sitä. Jos tuosta siellä infoa on ?Olavinlinna-rompulla olisikin voinut olla tietoa myös linnan rooleista elokuvissa ja televisio-ohjelmissa. Tunnetuimpia esityksiä lienevät Montreaux'n kultaisen ruusun palkinnon 1965 voittanut Aare Elon, Matti Kuuslan ja Jukka Virtasen "Lumilinna" sekä 1960-70-lukujen vaihteen Spede-tuotos "Noin 7 veljestä". Hannu Salmen mukaan ensimmäinen (säilynyt) elokuvakatkelma Olavinlinnasta on jo 1911 Berliinin elokuvajuhlilla esitetyssä Suomi-matkailufilmissä. Linna kelpasi myös hullun tiedemiehen tukikohdaksi ranskalaiseen 1960-70 -luvun taitteessa esitettyyn tieteissarjaan "Mahdollisen rajoilla".
Saattais ollakkin. Auttais kun muistat yhdenkin roolihahmon tahi näyttelijän nimen. Niillä jo löytää jos on ylipäätään löytyäkseen.Il Tempo Gigante sanoi:Vielä kun joku tietäisi/osaisi hakea tuon sarjan alkuperäisen, ranskankielisen nimen, niin voisi IMDB:sta tutkiskella sitä. Jos tuosta siellä infoa on ?
ettelbruck sanoi:Joskus "72-"74 on tullut sellainen ranskalaisjuurinen sarja jonka nimi oli "Hämärän rajalla/rajamaalla/rajamailla", ei siis ainutkertaisen omalaatuinen nimi.
Tämmönen on tullut Suomessa telkkarista ja tähän liittyy linna, vuosiluku täsmäsi, ja on ranskalainen. Mutta onko tämä scifiä lain...en tiedä: http://www.imdb.com/title/tt0175396/Il Tempo Gigante sanoi:Ruostuneet aivorattaat viimein avasivat muistilokeroa hieman.
Ma HEUREKEKKASIN sen lopultakin !
Ei aivan, vaan Mahdollisen rajoilla.
Sarjaa on ilmeisesti kuvattu aikanaan jopa Suomessa !
Vielä kun joku tietäisi/osaisi hakea tuon sarjan alkuperäisen, ranskankielisen nimen, niin voisi IMDB:sta tutkiskella sitä. Jos tuosta siellä infoa on ?
Ton Twilight Zonen (jota on siis useeseen otteeseen näytetty Suomessakin eri vuosikymmenillä) suora seuraava oli The Night Gallery eli Yöjuttu. Käsittääkseni samojen tekijöiden suoraa jatkoa Twilight Zonelle.Runar ja Kyllikki sanoi:Eiks toi aiemmin mainittu Twilight Zone ollu just suomeks Hämärän rajamailla?