Mäkihyppy 2014-2015

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Miikhail
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
En tiedä. Ja koska en jaksanut etsiä aiheesta faktaa, päätin kirjoittaa tuon tuollaisena väitteenä, jotta joku tarttuisi syöttiin ja kaivaisi faktat esiin todistaakseen muuta. Eli nyt sä reagoit tuohon väärin. Häpeä!

Ihan uteiliaisuudesta minäkin kysyin, kun mäkihypyn suosio on aika hämärä aihe.
 
Onkin harvinaisen vähän vatulointeja[SUP]TM[/SUP] ollut tämän kauden aikana, että oli jo aikakin. :tongue:
 
Oberstdorfin kisa ei pääse vissiin edes alkamaan. Koska olosuhteet.
Kuinka monta prosenttia tämänkin vuoden makihyppykisoista on päässyt alkamaan aiottuna kellonlyömänä? Alle 50%?
Ei tartte ihmetellä miksi laji kuihtuu.

Huomioiden se, että huipulla on hyppääjiä useammasta maasta kuin koskaan ennen voisi kyllä sanoa, että maailmanlaajuisesti mäkihypyn suosio on kaikkea muuta kuin kuihtumassa ja jostakin vastikään luin, että mäkihypyn katsojaluvut maailmanlaajuisesti ovat kymmenkertaiset hiihtoon nähden mikä myös puoltaa sitä, että maailmanlaajuisesti katsottuna mäkihyppy on kaikkea muuta kuin kuihtuva laji.

Suomessa mäkihypyn suosio kyllä on laskenut, mutta se ei ole mitenkään yllättävää suomalaisten mäkihyppääjien menestyksen ollessa kaukana siitä mitä se takavuosina oli.
 
Ammanin mäkiviikko oli sitten siinä heti. :nope:

Kasai ja Prevc onneksi kiilana itävaltalaisten välissä. Ja Asikainenkin hyppäsi hyvin. :thumbup:
 
Voi tulla tiukka mäkiviikko. Varmaan menee voitot ja pisteet sen verran ristiin, että esim. Schlieriä en laskisi ollenkaan vielä ulos.
 
Nouseekoha Larinto enää ikinä potentiaaliselle tasolleen?
 
R.I.P Jouko Törmänen, 1980 suuren mäen olympiavoittaja.

Huhuista päätellen:Viina vei?:frown:
 
Stefan Kraft leiskautti komean mäkiennätyksen 137 metriä Innsbruckin avauskierroksella.
 
Sangen viihdyttävä kisa. Ja Kasaikin taas pallilla. :ahem:
 
Voi itku. Toivottavasti Ammannille ei käynyt kovin pahasti. :(
 
Alkaako nykyvarusteilla alastulon tekeminen olemaan jo liian vaarallista? Jo toinen kaatuminen Ammanille tällä mäkiviikolla ja eilen karsinnassa Nick Fairall kaatui myös alastulossa.
 
Suksissa, monoisssa ja siteissä takaisin reilu kymmenen vuotta ja homma taas toimii.
 
Voi itku. Toivottavasti Ammannille ei käynyt kovin pahasti. :(

Ammann taisi onneksi selvitä suhteellisen vähällä eli aivotärähdyksellä ja ruvella olevalla naamalla.

Pahoja kaatumisia on nähty sen verran paljon tällä kaudella, että on suoranainen ihme jos FIS ei puutu siteitten ja suksien kehittämiseen turvallisuuden kustannuksella, koska tällä menolla joku mäkihyppääjä pääsee vielä hengestään ja sitä ei kukaan halua nähdä.
 
Suksissa, monoisssa ja siteissä takaisin reilu kymmenen vuotta ja homma taas toimii.

Niinpä. Eikä näyttävyys edes kärsisi. Vauhtia sen verran lisää, että HS-pisteelle ja vähän yli mentäisiin.
 
Ylös