Materiaa sielun täytteeksi, osa IV

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kouvotsvoni
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Lumian sisällön siirräntä Samsungiin kuulostaa melkein yhtä kivalta kun neulojen työntäminen kynsien alle.
 
Pojat, tämä tulee olemaan pitkä ja rankka loppuvuosi forumilla, kun Albert alkaa vähän it-hommiin :o

Puhelimitse Alpun tavoittanee seuraavan kerran 24.7.2023.
 
En suostu uskomaan että Alppu olisi niin tollo ettei osaisi googlettaa ratkaisua ongelmaansa.
Kyse ei ole mistään harvinaisesta tapauksesta, luulis että ohjeita löytyy suomeksikin aimo nivaska.
 
Keskittymiskykyä voi parantaa monin tavoin. Jossakin järjestetään jopa leirejä sitä varten.
 
Paljastiko burb vahingossa Albertin oikean nimen tuossa aiemmin? Onko hän rouva Aimo Nivanen eli Nivaska.
 
En suostu uskomaan että Alppu olisi niin tollo ettei osaisi googlettaa ratkaisua ongelmaansa.
Kyse ei ole mistään harvinaisesta tapauksesta, luulis että ohjeita löytyy suomeksikin aimo nivaska.

Kai sinä olet kuullut, että normaali suomalainen mies ei koskaan lue ohjeita ennen kuin on yrittänyt itse ensin.
 
Vaihdoin joululahjaksi saamani muovipussukallisen kolikoita tuollaiseen vempeleeseen.


Nyt sitten pitäisi saada Lumian sisältö siirrettyä tuonne noin. Ihan ensivilkaisulla en tajunnut ohjeista mitiä mutta katellaan uusin aivoin aamusella.

Muija tuskaili eilen saman ongelman kanssa kun vanhasta Muniasta olisi pitänyt siirtää iPhoneen tiedot. Androidista olisi onnistunut suoraan, muttei Nokian paskasta.

Rupesi sitten manuaalisesti syöttämään numeroita.
 
Kiitoksia näistä rohkaisevista sanoista. Tutkiskelen niitä sydämessäni heti heitettyäni 2 kpl helvetinkoneita rappaukseen.
Helpointa on synkronoida yhteystiedot sun muut sähköpostiin (hotmailin kautta ainakin kävi sutjakasti).

Viime vuonna saamani J5 olisi varmaan ihan hyvä, jollen olisi saanut jätettyä auton oven väliin.
 
Tänään aamulla 10:00 myymme talon ja 14:00 ostamme talon. Väliaika kuljeskellaan massit taskussa, Alberttia vältellen.


Isohko materiapäivä tiedossa.
 
Rupesi sitten manuaalisesti syöttämään numeroita.

Tuohon se helposti menee. Ongelmaa voi ennaltaehkäistä jo tuttavapiiriä valittaessa. Pitää valita ydinjoukko joista on eniten hyötyä ja rikkoa välit tarpeettomiin tyyppeihin mahd. nop. niin ei numeroita kerry paljoa. Tuttavat kannattaa kilpailuttaa vuosittain.

Tänään aamulla 10:00 myymme talon ja 14:00 ostamme talon.

Hienoa, että lopulta meni noin hyvällä ajoituksella. Kaveri on uuden talon ostanut viikkoja sitten, mut nykyisen torpan myyntinäytöissä on ollut hiljaista.
 
Ylös