Mickey
Well-known member
- Liittynyt
- 22.3.2000
- Viestit
- 8105
Mä syön vakallisen mämmiä jos Mäkki on palkintosijoilla missään tämän kauden kisassa.Syön hatullisen kermavaahtoa, jos Mäkki on palkintopallilla 'normaalissa' kisassa.
Mä syön vakallisen mämmiä jos Mäkki on palkintosijoilla missään tämän kauden kisassa.Syön hatullisen kermavaahtoa, jos Mäkki on palkintopallilla 'normaalissa' kisassa.
En epäile sekuntiakaan etteikö jossain päin Japania varmaan tälläkin hetkellä jotain väestönsuojaan tehtyä rataa pitkin kierrä McLaren Honda. Ikäänku FIAlla ois joku all-seeing eye käytössä. Mersu oli todella tyhmä kun testas ylimäärästä niin näkyvästi 2013.Mikseikö McLaren Honda nyt vähän "salaa" voiskin testata, tuskin siinä olis niin kovat sanktiot kuin että laittaisivat vaan uutta 'tokenia' moottoriin. Vai mitenkä teki Mercedes Barcelonassa 2013 ja miten heille kävi sen jälkeen?
Pystyisi kai Honda istuttamaan F1-moottorin vaikkapa Civiciin tai Accordiin.En epäile sekuntiakaan etteikö jossain päin Japania varmaan tälläkin hetkellä jotain väestönsuojaan tehtyä rataa pitkin kierrä McLaren Honda. Ikäänku FIAlla ois joku all-seeing eye käytössä. Mersu oli todella tyhmä kun testas ylimäärästä niin näkyvästi 2013.
Kyllä varmaankin. Lähempänä käyttötarpeita olevaa testidataa tulisi kuitenkin vähän urheilullisemmalla rungolla, kuten joskus aiemmin Ferrarin testatessa F1-moottoria LaFerrari katuautoon asennettuna.Pystyisi kai Honda istuttamaan F1-moottorin vaikkapa Civiciin tai Accordiin.
Ihan lupaavasti se Macci siellä Shanghaissa välillä kulki ja ajoi muitten kanssa ihan kilpaa. Erityisesti pehmeämmillä kumeilla. Eivätkä olleet kaksi viimeistä maaliintullutta, joten kyllähän siellä on "toisia haastettu".Niin,
Mie kyllä tunnen jo vähä sääliä tuota kulmista kohtaan. Kovasti jaksaa olla yhdessä Puttosen kans melko optimistisia, vaikka tietävät että tämän kauden tulokset oli siinä. Ilman hyvää tuuria ei Honda kerkiä saaha koneeseen kulkuja tämän kauden kuluessa. Tosin onko kaikki kiinni mosasta? Shanghaissa Macit ei pystyny haastaan toisia edes radan niillä osin, jossa moottorin voimalla ei ole niin suurta merkitystä! Macin suunnalta on annettu viestiä että runko ja aerodynamiikka on kondiksessa, kuha saadaan voimapuoli pelaan ollaan kärjessä. Minä en ite hlökohtaisesti pistäis kovin isoja rahoja Macin menestyksen puolesta, tällä kaudella.
Vai sekunnin nopeampi jos kisassa ajettiin tiukkaa skabaa? Silloin mersu olisi ollut minuutin päässä. Nyt reilusti vähemmän. Aika-ajossa saattaa sekunti ollakin muttei kisassaNyt, kun kisassa näytti aika paljon Mäkin ajamista mielestäni itse auto on aika hyväkin mutkaisella osuudella pystyi ajamaan ihan kilpailukykyisesti muita vastaan, mutta suorilla tehonpuute näkyy aika rajusti heittämällähän, sieltä ohi tultiin.
Käsittääkseni Honda ei ole vielä voinut/saanut otettua nykyisestäkään kehitysversiosta kaikkia tehoja ulos, joita siinä olisi saatavilla näiden lämpöongelmien takia. Toisaalta nyt päästiin jo molemmilla autoilla maaliin. Eikös Oikarinenkin sanonut, että sekunnin päähän kärkeä on suhteellisen helppo nousta, mutta se loppu vaatii enemmän, tällä kaudellahan ainakin tähän mennessä Ferrari on suunnilleen sen sekunnin Mersua jäljessä, joten kyllähän tuo periaatteessa voisi palkintopalleista taistella kauden lopulla.
No, jäivät McLarenit kuitenkin kierroksella, eri eroa kärkeen oli ainakin se n. 100 sekuntia* (plus SC keräsi autot lopuksi kasaan, joten oikeasti ero oli isompi). Lisäksi Mersuthan eivät kärjessä ajaneet läheskään täysillä. Kun Nico meni varikolle, niin Lewis raapaisi kierrosajastaan saman tien sekunnin pois**.Vai sekunnin nopeampi jos kisassa ajettiin tiukkaa skabaa? Silloin mersu olisi ollut minuutin päässä. Nyt reilusti vähemmän. Aika-ajossa saattaa sekunti ollakin muttei kisassa
Tarkoitin Mersu - FerrariNo, jäivät McLarenit kuitenkin kierroksella, eri eroa kärkeen oli ainakin se n. 100 sekuntia (plus SC keräsi autot lopuksi kasaan, joten oikeasti ero oli isompi). Lisäksi Mersuthan eivät kärjessä ajaneet läheskään täysillä. Kun Nico meni varikolle, niin Lewis raapaisi kierrosajastaan saman tien sekunnin pois.
Väärä ketju tuohon vertailuun, mutta se pätee silti, että Mersut olisivat voineet ajaa paljon lujempaa kuin ajoivat, helposti ainakin puoli sekuntia kierroksella, sen verranhan Lewis pyydettäessä kiristi (ja siitä vielä sekunnin, kun Nico meni varikolle).Tarkoitin Mersu - Ferrari
Ei olis silloin kestäneet renkaat.Väärä ketju tuohon vertailuun, mutta se pätee silti, että Mersut olisivat voineet ajaa paljon lujempaa kuin ajoivat, helposti ainakin puoli sekuntia kierroksella, sen verranhan Lewis pyydettäessä kiristi (ja siitä vielä sekunnin, kun Nico meni varikolle).
Mitä katselin kisaa streamista niin muistelen selostajien kertoneen taistelun aikana että Maldonadolla on ongelmia KERS:ssin kanssa eikä pysty käyttämään sitä.Yllättävän hyvin pytyi kuitenkin pyristelemään Maldonadoa vastaan suoralla. Eikä mutkan ulostulossa jäänyt ihan seisomaan, niinkuin aiemmin. Ulostulot oli kyllä radalla aika pyöreitä, että ehkä kilpailijatkaan eivät päässeet heti täyskaaasulle.