Mika Myllylä 12.9.1969–5.7.2011

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Albert Oil
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Thunkissa on runoilijan vikaa jos tuon itse riimittelit.

Niinhän tein itse. Olisin pläjäyttänyt tuonne Jääkiekon maailmanmestaruudesta oman väännökseni, mutta en vain löytänyt sitä muistiotani riittävän nopeasti. Täytynee tässä joku kerta kaivaa se muistio esiin.
 
Tämä oli koskettava:

"onnellisimmat hetkeni urheilijana eivät olleet suurkisamitalit vaan se, kun sain laittaa pikkupoikana repun selkääni ja hiihtää aamuhämärissä kouluun”
 
Viimeksi muokattu:
Legenda, karpaaseista kaikkein kovin on poissa. Mies joka osasi myös tunnustaa virheensä. Nyt taistelija saa levätä.

Kyllä tämä uutinen pysäytti eilen. :frown:
 
Miten alas joku voi vajota vainajan loukkaamisessa. Teit pohjat.
 
Miten alas joku voi vajota vainajan loukkaamisessa. Teit pohjat.

Editoin kyseisen viestin pois ja pahoittelen vielä täysin harkitsematonta kirjoitusta. Toivon pelkkää hyvää Myllylän perheelle ja Mikalle itselleen rauhallista lepoa.
 
Viimeksi muokattu:
Editoin kyseisen viestin pois ja pahoittelen vielä täysin harkitsematonta kirjoitusta. Toivon pelkkää hyvää Myllylän perheelle ja Mikalle itselleen rauhallista lepoa.
Pelkkä editointi ois riittänyt.
 
Eräs urheiluhistorian kovimmista ja herkimmistä. Teki muutaman aivan käsittämättömän suorituksen. Suuri kunnioitus ja suuri kiitos.
 
Sielun Veljiltä (esiintyy reilun viikon päästä Ilosaarirockissa - enkä pääse paikalle) löytyy tekstinpätkä, josta tulee mieleen Myllylä:

"Voi kun pääsis lepoon haudan viileyteen ja rauhaan
Jäis lasista puhalletut kaupungit
ja kullatut sekunnit
ja kivikova kuva kuin lasi, jalokivi
kivi on kova

Minä en
Olen ihminen"
 
MTV3 sanoi:
Maastopyöräilyssä maailman huippuihin lukeutuva Pia Sundstedt on kommentoinut kovin sanoin hiihtäjäkarpaasin kuolemaa Twitterissä.

Pia Sundstedt, 36, on yksi niistä lukuisista suomalaisista, joita Mika Myllylän äkillinen kuolema on järkyttynyt. Kuoleman tultua julki kilpapyöräilijä kertoi Twitterissä olevansa surullinen yllättävästä kuolemasta. Muutamaa tuntia myöhemmin Sundstedt postasi päivityksen, joka saa monet miettimään median osuutta hiihtäjän kuolemaan.

– Erittäin surullinen päivä suomalaiselle urheilulle. Media on hävytön, se tappoi Marco Pantanin. Nyt se tappoi Mika Myllylän. RIP, Sundstedt twiittaa.

Sundstedt viittaa Myllylän lisäksi italialaiseen kilpapyöräilijään, joka löydettiin kuolleena italialaisesta hotellista vuonna 2004. Muutamaa vuotta aiemmin pyöräilijää oli syytetty dopingin käytöstä.

Mika Myllylä löydettiin kuolleena kotoaan tiistaina. Kuolinsyy ei ole vielä selvillä. Myllylä oli kuollessaan 41-vuotias.

Pakko sanoa, että hetken pureskeltuani ei tunnu edes väärältä tuo Sundstedtin syytös. Oman osansa saavat myös hiihtopiirit, erityisesti ne, jotka Lahden jälkeen syyllistyivät moralisointiin, koska eivät itse sattuneet kärähtämään.

Surullisen hahmon ritari oli Myllylä jo pitkään ja nyt hän on poissa. Kovasti toivoin miehen saavan elämänsä järjestykseen. Valitettavan turhaan. Toivottavasti mies saa nyt rauhan, jota viime vuodet eivät hänelle suoneet.
 
Pakko sanoa, että hetken pureskeltuani ei tunnu edes väärältä tuo Sundstedtin syytös. Oman osansa saavat myös hiihtopiirit, erityisesti ne, jotka Lahden jälkeen syyllistyivät moralisointiin, koska eivät itse sattuneet kärähtämään.

Surullisen hahmon ritari oli Myllylä jo pitkään ja nyt hän on poissa. Kovasti toivoin miehen saavan elämänsä järjestykseen. Valitettavan turhaan. Toivottavasti mies saa nyt rauhan, jota viime vuodet eivät hänelle suoneet.

Komp.
 
Ne tappo Myllylän...

perkeleen luuserit ampu henkisesti&fyysisesti rikkihakatun miehen.
 
No vaikea kyllä on nähdä että ne lehdet oli syyllisiä Mikan alkoholismiin. Sairaan ihmisen toilailuista uutisointi ei varmaan hirveästi arvostusta herätä, mutta eiköhän ne paikalliset joiden keskuudessa mika eli tiennyt samat asiat ilman uutisiakin. Lööpit tulee vasta kun jotain on jo tapahtunut.

Dopingasioiden uutisoinnissa mielestäni ei ole mitenkään häntä erityisesti kölin alitse vedetty, vaikka ne oikeudenkäyntien vuoksi ovatkin olleet esillä. Uskoisin todellisten ongelmien olleen privaattipuolella.
 
Lepää rauhassa, Mika Myllylä. Ramsau 1999 never forget!

Lahteen 2001 asti seurasin hiihtourheilua tarkasti, sen jälkeen kiinnostus jotakuinkin romahti.

Nimim. Norjalaisten käryjä odotellessa.
 
Eihän tässä ole doping-uutisoinnista kysymys vaan näistä kai lähinnä seiskan (onko niitä muita tommosia lehtiä?) "uutisista", joiden takana on ihmisten seiskalle antamat vinkit. Seiskahan maksaa kuulemma ihan hyvin noista paskajutuista. Tässä tapauksessa tiedän, kuinka paljon nuo jutut söi miestä.
 
Ketään syyllistämättä - mitähän mahtavat muut hemohessut ym. puuhastelevat harrastajat ajatella näinä päivinä? K-P Kyrön lisäksi Mika Myllylä taisi olla suunnilleen ainoa, joka ainakin pyrki kertomaan avoimesti omasta osuudestaan harmaalla alueella. Jos tästä jotain oppii niin ehkä sen, että rehellisyydestä ei saa ainakaan mitään palkintoa nyky-Suomessa.
 
Ylös