MM-rallikausi 2023

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AnttiL
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kausi olis paketissa ja suomalaisille kuskeille mestaruudet joka luokassa. Ei huono suoritus ollenkaan.

Jos jotain yhteenvetoa tekee kaudesta niin Toyotalla oli tänä vuonna kuskien suhteen tasaisemmin suorittava nippu kasassa Hyundaihin verrattuna. Hyundai tosin paransi menoa koko kauden ajan mikä voisi enteillä hyvää ensi kautta ajatellen. Toisaalta heiltä lähtee Tänakin muodossa pois yksi voittajakuski. Mielenkiintoista nähdä mihin asentoon noi ajopaikat sarjassa lopulta asettuu?

Fordista ei oikeen paljoa ole sanottavaa. Iso kasa maksukuskeja joilla ei tunnu onnistuvan, kuin ynnämuut sijoilla köröttely ja laitteiden paskominen. Ainoa koko kauden ajanut maksukuskikin ajeli järkyttävän kokoinen apina selässään loppukauden. Fordin tilanteen karuus näkyy siinä, että vanha herra nimeltä Seppo on kyllä näyttänyt, että silläkin autolla kerkiää, jos osaa ajaa.

Tästä kauden jälkeistä taukoa viettään ja seuraamaan kuskiruletin pyörimiatä.
 
Juu tätä en edelleenkään tajua, miksei sitä ole kehdattu markkinoida vaan melkein piiloteltu. Ehkä bensaa toimittava firma ei ole suostunut maksamaan sponssisopimusta promoottorille?
 
Oisko syy että Bensa itessään on täyttä roskaa?? Moottoreita on menny ja öljyjä joudutaan mm. vaihtamaan huomattavasti useemmin, sehän ei kovin ekologista ole😁
 
Oisko syy että Bensa itessään on täyttä roskaa?? Moottoreita on menny ja öljyjä joudutaan mm. vaihtamaan huomattavasti useemmin, sehän ei kovin ekologista ole😁

Öljynvaihoista ei mitään käsitystä, mutta mikä keskeytyksistä on johtunut moottoririkosta?
 
Mitä olen kuullut niin bensaa tahtoo mennä öljyn sekaan, jouduttu tekemään öljynvaihtoa joka huollossa. Lisäksi venttiilikuluma ollut suurempaa ja tyhjäkäynnin välttäminen ollut varsin olennaista.

Ja öljyyn liittyen kuulin samalla mielenkiintoisen väitteen, että uusi suomalainen öljy estää tätä bensan sekoittumista öljyyn ja Jyskälän aikana sitä oli suomalaisilla käytössä Rally2ssa
 
Mitä olen kuullut niin bensaa tahtoo mennä öljyn sekaan, jouduttu tekemään öljynvaihtoa joka huollossa. Lisäksi venttiilikuluma ollut suurempaa ja tyhjäkäynnin välttäminen ollut varsin olennaista.

Ja öljyyn liittyen kuulin samalla mielenkiintoisen väitteen, että uusi suomalainen öljy estää tätä bensan sekoittumista öljyyn ja Jyskälän aikana sitä oli suomalaisilla käytössä Rally2ssa
Ai mikä öljy, nesteenkö vai?
 
https://dirtfish.com/rally/wrc/toyotas-2023-driver-announcement-coming-next-week/
DirtFish understands Lappi will depart Toyota though after signing a deal to drive a Hyundai i20 N Rally1 for a full season, leaving one half season spare in Toyota’s works lineup.

DirtFish understands that gap will be filled by Katsuta, with a fourth car being used on the events Ogier does do.

Ei mitenkään yllättävää, mutta surkeaa joka tapauksessa 😫 Joissain kisoissa siis ainakin yksi aito tehdas-Rally1-auto vähemmän kuin tällä kaudella.
 
Tässä jutussa myös spekuloidaan, että Hyundai jatkaisi WRC:ssä enää kolme vuotta, ja sitten siirtyisi muihin lajeihin.
Kolme vuotta on tietysti pitkä aika, mutta jos tuossa huhussa on perää, niin sitten tarvitaan ihan oikeasti sellaiset säännöt joilla saadaan lisää automerkkejä mukaan. Siis ihan aikuisten oikeasti. Lässytykset tulee loppumaan viimeistään silloin. Se tarkoittanee, että ne eivät voi olla samat säännöt kun nyt on. Tuo Subaru huhu on tod näk pelkkä märkä uni. Vaihtoehdot ovat aika vähissä, täyssähkö tuskin on mahdollinen vielä tuolloin. Mites vety? Jos ei, niin itse en näe enään muuta realistista vaihtoehtoa kun WRC2 ja sekin rankasti halpuutettuna, jotta voidaan pyörittää sarjaa privaatti pohjalta. Uskon, että automerkkien tehdastallit ovat historiaa kunnes sähkö tai vety on käyttövoimana.
 
Ylös