Netflix, Viaplay & Filmnet - Tulevaisuutta muille, todellisuutta edelläkävijöille

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Balthazar
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Toimivuuden tason saa määritellä jokainen itse. Itse selviäisin vaikka millaisella virityksellä (en siis moiti sinun kytekentöjäsi virytkseksi) mutta meillä muu perhe olisi kyllä jäänyt Netflixistä melko osattomaksi ilman iptv-purkkia joka toimii yhtä helposti kaukosäätimellä kun "printeinen" telkka konsanaan.

:D:D:D
 
Miten sen Netflixin katseluelämys sen Apple-TV:n kautta poikkeaa oleellisesta kunnollisesta nykyaikaisesta telkkarista, jossa on Netflix yms. sisäänrakennettuna eikä mitään lisälaitteita tarvita, niinkuin vanhaan aikaa tarvittiin?

En muistaakseni verrannut Apple-tv:tä sellaiseen telkkariin jossa Netflix on sisäänrakennettuna vaan vertasin sitä viritykseen jossa tietsikka on kytketty telkkariin.
 
Miten sen Netflixin katseluelämys sen Apple-TV:n kautta poikkeaa oleellisesta kunnollisesta nykyaikaisesta telkkarista, jossa on Netflix yms. sisäänrakennettuna eikä mitään lisälaitteita tarvita, niinkuin vanhaan aikaa tarvittiin?

Apple on kato hakenu napin painamiselle patenttia, kun tehny sen niin paljon helpommaksi kun muut, jotka ei osaa sillä rahastaa ;)
 
En muistaakseni verrannut Apple-tv:tä sellaiseen telkkariin jossa Netflix on sisäänrakennettuna vaan vertasin sitä viritykseen jossa tietsikka on kytketty telkkariin.

Perheelliselle hyvä ratkaisu toi sun viritys, mutta mulle riittää 5 metrin hdmi johto.
 
Apple on kato hakenu napin painamiselle patenttia, kun tehny sen niin paljon helpommaksi kun muut, jotka ei osaa sillä rahastaa ;)

Ottaapa yksi tuotemerkki saatanan koville. Mistä moisen katkeruuden oikein saa hankittua :D

Mitä mieltä sinä olet Netflixistä?
 
En tiedä kun minulla ei ole televisiota jossa on sisäänrakennettu Netflix. Onko sinulla Apple-tv:tä?

Mutta jos pitäisi arvata niin sanoinsin, että ei mitenkään.

Ei ole Apple-tv:tä, siksi minun olikin pakko kysyä. Mutta olet näemmä tietämätön samasta syystä kuin minäkin jouduin kysymään :).
 
Keskustelun innoittamana kävin sivuilla tutustumassa. Mun Netflixissä on jotain vikaa? "Selaa tarjontaa"-valikoista oli urheilu hukkunut johonkin. Kelpaako kenellekään ilmainen kuukausi? Luopuisin omastani...
 
Oi että kuinka ikävä meillä onkaan ollut Törniä.

picture-1.png
 
Netflix on minusta nimenomaan hyvä hinta-laatusuhteeltaan. Sen kuukausihinnalla saa muista tyypillisistä ip-tv videovuoraamoista vain 2-4 leffaa vuokraamosta, leffan iästä ja suosiosta riippuen.

Lisäksi tv-sarjat ja dokumentit nostavat palvelun arvoa. Eli hintaansa nähden minusta loistava palvelu.
 
Netflix ois kyllä hyödyllinen, jos tietäisi, että mitä leffoja haluaisi katsoa, ja jos kyseiset leffat sieltä löytyisivät.

Itselläni ei näin ole, joten olen mielelläni televisioyhtiöiden orja, ja annan heidän päättää mitä katson.
 
Ottaapa yksi tuotemerkki saatanan koville. Mistä moisen katkeruuden oikein saa hankittua :D

Mitä mieltä sinä olet Netflixistä?

Ei ota. Mutta Apple faneilla ottaa pian, kun tajuaa, että Apple ei olekkaan patentoinu napin painallusta ;)

Toimii varmaan ihan hyvin, jos olis kiinnostunut. Itse en ole vielä Netflixiin liittynyt, vaikka sitä Playsation ja kotiteatteri tarjoaakin. Huomaatko. Ei yhtään Apple tuotetta, ja silti katseltavissa ilman mitään " ihmeellisiä" tietska virityksiä ;)

Ehkä jossain vaiheessa tulee tarkemmin tutustuttua, jos alkaa löytymään myös asiaohjelmaa/dokumenttia tarjonnassa runsaastikkin. Sarjoja/leffoja en jaksa tuijottaa säännöllisesti, eli kuukausimaksu on sen puoleen turha. Onhan tuossa jo tuo videovuokraamo boxissa, jos haluaa jonkun leffan katsoa.
 
No kyllähän sen näkee sokea Reettakin, että ottaa. Et sä muuten siitä jaksais joka käänteessä jauhaa ;)

Sinähän niistä tuotteista täällä jaksat jauhaa.

Appletv :D:D:D:D. Pian kai ne väittää, etttä ne on keksiny sen ja yrittää saada muille myyntikieltoja, vaikka heillä ei siitä tietenkään patentteja olekkaan. Mutta ei ne myöskään niitä tarvi, koska ne on kuitenkin Applen mielestä pätemättömiä :D:D

Kai sulla on jo muuten iMaster kahvinkeitin. Se on vähän korkeempi kun muut keittimet, ettei mahdu normaaliin tiskipöytä/kuivauskaappi väliin keittiössä. Pakko laittaa siihen keittiön pöydälle, vähän näkyvämpään paikkaan. Siinä saa keitettyä jopa 12 kuppia kahvia. Ova kuitenkin vaan tollasia capputsino sormustimia. MoccaMasterille hakevat myyntikieltoa koko maailmaan, koksa on kuulemma Jobsin keksintö jo joskus -70 luvulla :frank:
 
Kah, lähtihän tuo pyörimään kun firefoxilla koitti. Toistaiseksi näyttää kyllä leffatarjonta sen verta alelaarin tavaralta ettei välttämättä tule kuukautta pidemmälle tilattua.
 
Ylös