Kyllähän tuo Rosbergin tulokaskausi hieman kylmäksi jätti, vaikka suurin syy siihen on kuljettajan ja radan välissä. Williams aloitti kauden ihan kohtuullisesti, mutta ei pystynyt kehittämään autoaan lainkaan - ainakaan muihin verrattuna.
Mitä tulee Rosbergin tilastoihin, niin karua katsottavaahan se on. 18 osakilpailussa 9 keskeytystä, 5 niistä "onnettomuuteen". Keskimääräinen sijoitus 9,89, jos otetaan huomioon vain ne kisat, mistä on saatu tulos. Webberin tilastoa ei varsinaisesti parempana voi pitää: 7 sijoitusta, keskimääräinen sijoitus 8,71, myös 5 "onnettomuutta".
Viimeisen kisan juhlaisa mokailu kyllä veti mielen mustaksi Rosbergin kauden osalta lopulliseksi. Minusta vähän tuntuu, että Williamsin molemmat kuskit ovat vähän sellaisia, etteivät osaa oikein ottaa ympäristön liikennettä huomioon. Sama vaiva vaivaa kyllä liki kaikkia peräpään kuljettajia.