Nostalgiset hetket, muistelut ja unohtumattomat historiikit 🏁

Finnishman

Well-known member
Liittynyt
30.10.2015
Viestit
179
Olen saanut sen käsityksen, että Tuominen on ensisijaisesti rallimies. Onhan hän jopa kilpaillut lajissa kartanlukijana ja voittanut Suomen mestaruuksia Sebastian Lindholmin kanssa.
 

Muucconen

Well-known member
Liittynyt
2.9.2018
Viestit
1791
Katselin 90-luvun alun kuvia. Huomasin vasta nyt, että Dennishän on sallinut Häkkiselle henkilökohtaisen sponsorin (Dirt Devil), jonka mainos on ajohaalarin kauluksessa kausilla 93.
Ei tainnut olla kyse henkilökohtaisesta sponsorista. Michael Andrettilla oli sama sponssi kauluksessa myös.
 

Finnishman

Well-known member
Liittynyt
30.10.2015
Viestit
179
Tuli tässä mieleen pienenä nippelitietona, että yleisesti legendoiksi laskettavista kuljettajista mm. Alberto Ascari, Jim Clark, Emerson Fittipaldi, Nelson Piquet ja Nigel Mansell eivät voittaneet kertaakaan Monacossa.
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4785
Sijainti
Kokkola
Kyllähän Kyllönen oli ristiriitainen selostajana. Mutta se miten Masa tulkitsi Häkkisen ohituksen Villeneuvesta 1997 Jerezissä, saa se koko tilanne youtubessa katsoessa aikaan yhä edelleen sellaisen reaktion, että vaikea on olla nieleskelemättä. Toki ei tämä ole yksin Masan ansiota, vaan edelleen on hyvin muistissa se miten aiemmin kaudella Häkä keskeytti vähän väliä ykköspaikalta. Tuli aavistuksen epäuskoinen olo, että miksi aina näin.

Tuominen oli ensin vähän vaikea "hyväksyä", mutta kun Oskari Saari alkoi vetää hommaa, aloin melko pian kaivata Tuomista. Saarella oli muutama ärsyttävä mukahauskuus, kuten äänenpainotus tarpeella lausua kuskien nimet koko nimillä. Fernando Alonso Diaz, Pedro de la Rosa Martinez jne.

En tiedä muistaako tätä kukaan, mutta pikkuisen Tuominen ollut näyttelijänäkin. Esitti poliisia Kovaa maata -sarjassa, kun partio tuli kesken häiden etsimään hämäräperäisiä venäläisiä autokauppiaita sarjan bensikseltä. Ellen väärin muista, Tuominen esiintyi poliisina myös sarjan eräässä toisessa jaksossa, jossa etsittiin kadonnutta lasta.
 

Renessanssinero

Perusfeidaaja
Liittynyt
23.4.2005
Viestit
5295
Sijainti
Vantaa
Tuominen oli huono selostaja. Aivan liian puolueellinen kaudella 2003. Oskari Saari oli juuri hyvä selostaja. Olisi saanut Oskari Saari tulla suoraan Matti Kyllösen seuraajaksi.
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4785
Sijainti
Kokkola
Toki Oskarinkin tyyliin sitten lopulta tottui. Sen sijaan Niki Juusela.. Ei tulisi mieleenkään vaihtaa Viaplaylle F1TV:stä, vaikka olisi yhtä huokea kuin F1TV :D Siihen en vain pystynyt enää tottumaan.
 

Dieselmoottori

Well-known member
Liittynyt
25.4.2021
Viestit
5364
F1-selostajista omaan makuun paras eittämättä Matti Kyllönen. Tosiaan sellainen hehkuttaja, kuten Antero Mertaranta jääkiekon puolella. Joko tykkäsi tai sitten ei. Itse pidin.

Toiseksi laittaisin Oskari Saaren. Myös hänen tyylistään pidin. Oskarihan kunnostautui sittemmin myös jääkiekon selostamisessa.

Kolmanneksi Niki Juusela. Ei lainkaan huono, ihan hyvä. Ja nykyään jo tottunutkin hänen selostuksiinsa.

Neljänneksi ja viimeiseksi Tomi Tuominen. En oikein tykännyt hänen selostuksistaan. Kyllähän sitä kuunteli, mutta ero Kyllösen oli liian iso. Varmaan sekin vaikutti, että pidin nuoruudessa Kyllöstä juuri oikeana henkilönä selostamaan F1-kisoja.
 
Ylös