Pikku-Antonin salakuljetus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mangelo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Mitä mieltä salakuljetuksesta?

  • Olen isän puolella ja hyväksyn salakuljetuksen

    Äänet: 24 66,7%
  • Olen äidin puolella enkä hyväksy salakuljetusta

    Äänet: 1 2,8%
  • En hyväksy diplomaatin suorittamaa salakuljetusta

    Äänet: 9 25,0%
  • Hyväksyn, salakuljetukset 1-1

    Äänet: 2 5,6%

  • Äänestäjiä yhteensä
    36

Mangelo

Well-known member
Liittynyt
19.4.2007
Viestit
24380
Itse hieman kavahdin sitä miten se sillon tuotiin, vaikka yleisesti Suomessa näytettiin hyväksyvän tuo, ulkoministerikin antoi tukevia lausuntoja. Venäjällä ilmeisesti ollaan sitä mieltä että lapsi kuuluu äidilleen. Erikoiset oli kyllä äidin perusteet jossain lööpissä että "kun on jo unohtanut isän ja suomen kielen".

Pollia seuraa.
 
Jos en vallan väärässä ole, niin huoltajuus määrättiin alunperin isälle.
Niin Suomessa. Venäjällä kai äitille? Eipä suomalaisetkaan vanhemmat halua sitä uskoa, kun lapsen huoltajuus toisen vanhemman kotimaassa määrätään siellä asuvalle. Vaikea tuossa on olla kummankaan puolella.

Lapsikaappaukset ovat äärettömän surullisia ja piinallisia. Entisen työkaverini ex-mies kaappasi heidän lapsensa tämän ollessa kuusivuotias. Seuraavan kerran äiti näki tyttärensä, kun lapsi oli 12-v. Jokainen vanhempi voi yrittää kuvitella, milte tuo tuntuu. Ja kyllä, tuossakin tapauksessa miehen kotimaassa oikeus määräsi huoltajuuden isälle, joten sinällään kaappaus oli 'laillinen'.
 
Olisin valinnut kolme, mutta ei saanut. Valitsin siis vain En hyväksy diplomaatin suorittamaa salakuljetusta. Molempien vanhempien toiminta vituttaa myös, sopikaa riitanne muualla kuin lehdissä. :thumbdown
 
Itse olen ymmärtänyt että kyseessä oli alunperin yhteishuoltajuus, joka kuitenkin lopulta määrättiin isän yksinhuoltajuudeksi kun äiti oli lähtenyt tuosta noin vain Venäjälle Antonin kanssa.

Tää on aika paha kyssäri kun ei oikein tiedä tarkkaan mitä on tapahtunut. Isän puolella noi sympatiat on enämpi, mutta mutta....
 
Nämä lapsikaappaukset ovat aina surullisia tapauksia. Kuitenkin huoltajuuskysymykset kuuluu ratkaista siinä maassa missä lapsi asuu ennen tilanteen kriisiytymistä. Antonhan oli ainoastaan Suomen kansalainen kaappaushetkellä ja äiti oli väärentänyt dokumentteja kaapatakseen lapsen Venäjälle. katson täysin oikeutetuksi tämän vastakaappauksen.
 
Haa

Niin Suomessa. Venäjällä kai äitille? Eipä suomalaisetkaan vanhemmat halua sitä uskoa, kun lapsen huoltajuus toisen vanhemman kotimaassa määrätään siellä asuvalle. Vaikea tuossa on olla kummankaan puolella.

En tunne tarkkaan tapauksen taustoja, mutta oletan Antonin syntyneen Suomessa, ja olevan alunperin Suomen kansalainen.

Avioerokin lienee suomalaisen oikeuslaitoksen toimeenpanema. Tai vahvistama? Vai miten se sanotaan. Ymmärrätte varmaan mitä tarkoitan.
 
Olen lapsen puolella, tietenkin. Isänsä ja äitinsä ovat kumpikin sössineet big time jos täytyy JUMALAUTA ruveta lasta repiin ja smuglaileen. Vitun paviaanit.
 
Kyllä. Äiti alunperin kaappasi lapsen Venäjälle, joten isähän vain haki lapsensa takaisin.

Näin on. Isän oikeudet yleensäkin on heikot huoltajuuskiistatilanteessa. Yleensä lapsi päätyy äidille ja jos äiti haluaa niin päättää, isä saa esim. nähdä lasta joka toinen viikonloppu pari tuntia jos sitäkään. Nyt kun kerrankin oli käynyt niin, että huoltajuuden sai isä, niin totta hemmetissä on oikeutettua tämän hakea poikansa pois maasta, jossa ihmisoikeudet eivät ole perinteisesti eikä ikinä olleet penninkään arvoisia. Onneksi nykyinen ulkoministeri on inhimillinen, suoraselkäinen ja ihmisoikeuksia kunnioittava. Vai voitteko kuvitella liero-luikero Tuomiojan uskaltavan puolustaa ihmisoikeuksia ja inhimillisyyttä samalla tavalla kuin ulkoministeri Stubb?
 
Suomessahan lapsen kuuluu olla, kun isälle kerran on huoltajuus määrätty. Mutta kuljettaminen suomeen olisi kyllä pitänyt tehdä ns. virallisia reittejä pitkin, ei salakuljettamalla diplomaatin kontissa. Mielestäni tuommoinen toiminta asettaa jos nyt ei kaikkia suomen diplomaatteja niin ainakin ko. toimenpiteen tehneen henkilön uskottavuuden huonoon valoon.
 
Suomessahan lapsen kuuluu olla, kun isälle kerran on huoltajuus määrätty. Mutta kuljettaminen suomeen olisi kyllä pitänyt tehdä ns. virallisia reittejä pitkin, ei salakuljettamalla diplomaatin kontissa. Mielestäni tuommoinen toiminta asettaa jos nyt ei kaikkia suomen diplomaatteja niin ainakin ko. toimenpiteen tehneen henkilön uskottavuuden huonoon valoon.
Mitä olen pikkasen asiasta lukenut niin mikäli lukemaani tekstiin on uskominen niin viralliset reitit oli aika tarkkaan yritetty ja kokeiltu. Jotenkin on sellainen fiilis, että suomalaisilta virkamiehiltä on yleisesti ottaen aika turha yrittää tuollaisissa tapauksissa saada mitään sen kummempaa tukea. Just tarkkaan sen verran (ei enempää eikä vähempää) tehdään jotain, ettei varsinaisesti virkavirheestä voida syyttää.

Muuten olen aika pitkälti samaa mieltä Mehen paviaani-kommentin kanssa.
 
Perinteisten perhearvojen vankkumattomana kannattajana täytyy peesata vahvasti Meheä.
 
Tuollaiset lapsen kaappailemiset ovat perseestä puolin ja toisin, mutta mikäli pitää paikkansa että huoltajuus oli isällä ja Anton vain Suomen kansalainen, niin pitäisin isän toimintaa oikeutettuna. Sen sijaan diplomaatin sekaantuminen moiseen salakuljetukseen on ainakin vähän epämääräistä.
 
Ryssät alunperin hyväksyi suomalaisen tuomion asiassa mutta äidin käytyä itkemässä jollekin tuomarille, tämä oli muuttanut tuomion Venäjän nykyisen käsityksen mukaiseksi. Voi olla että poika vielä palautetaan äidilleen. Ollaan me suomalaiset (virkamiehet ym.) sellaisia ryssän perseen nuolijoita
 
Olisi muuten melkonen haloo tuosta hommasta jos tilanne olis toisin päin. Eli venäläinen diplomaatti olisi salakuljettanut saman pojan venäjälle. Kyllä silloin oltaisiin haukkumasa venäjän diplomaatteja, ja koko kansaa.
 
Olisi muuten melkonen haloo tuosta hommasta jos tilanne olis toisin päin. Eli venäläinen diplomaatti olisi salakuljettanut saman pojan venäjälle. Kyllä silloin oltaisiin haukkumasa venäjän diplomaatteja, ja koko kansaa.
Niinhän nytkin ollaan. No ei ehkä Venäjän diplomaatteja ja kansaa mutta Venäjää muuten.

Kyllä täällä Suomessa muuten nyt varmaan uutisoidaan asiaa paljon enemmän kuin uutisoitiin Venäjällä siinä vaiheessa kun Anton vietiin sinne päin. Ja väittäisin jopa että paljon tasapuolisemmin kuin itärajan tuolla puolella.
 
Hyväksyn salakuljetuksen tässä tapauksessa ja siinä tilanteessa. Simo Pietiläinen on sankari.
 
Ylös