Pohjois-Afrikan ja Lähi-Idän mielenosoitukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Suggestiivi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mitä nyt päivinä muutamina oon katellu noita ilmaiskuista ja niiden uhreista näytettyjä videoita ja kuvia niin ei oo sattunut silmiin varsinaisia huteja tai edes selvästi siviileiksi (naisia ja lapsia) luokiteltavia uhreja. Libyan TV:ssä näytetyissä ruumishuonekuvissa oli mun silmin vain aikuisia miehiä. Melko varmaan selvät siviiliuhrit löytäis tiensä Gaddafin kanaville.

BBC:n uutisissa oli eilen juttu, jossa toimittaja kertoi että aamulla oli toimittajalauma viety katsomaan yöllisen pommituksen jälkiä, jossa oli tarinan mukaan loukkaantunut siviilejä. Toimittajille näytettiin omakotitalon pihaa, jossa oli lapiolla kaivetun näköinen kuoppa jota pommikraateriksi kutsuttiin.

Pihalle oli levitelty myös muutamia ohjuksen sirpaleita. Talon seinän väitettiin vaurioituneen ohjuksen iskusta. Seinä oli kuitenkin ennemminkin luodin reikiä täynnä, kuin sitä olisi ammuttu konekiväärillä.

Sisällä oli mennyt hyllyjä ja TV rikki. Perheen isä kertoi että 15-vuotias tyttärensä oli loukkaantunut. Ulkona ollut naapuri kertoi että loukkaantunut oli ollut 4-vuotias poika.
 
BBC One aamu-uutisista: Libyan valtiollinen tv on näyttänyt kuvaa Lontoon mielenosoituksista hallituksen budjettileikkauksia vastaan ja väittänyt niitä mielenosoitukseksi Libyaan tehtäviä ilmaiskuja vastaan.
 
Vaalit taitaa aiheuttaa varovaisuutta NATO -intoilijoissakin. Eipä tuota ois asianmukaista kalustoakaan. Saattas tosin olla, jos ois aikanaan valittu Grippen. Ei tarttis karvalakkihornetteja jatkuvasti päivitellä ja halavemmallakin ois päästy. ;)

Ruotsi aikoo lähettää hävittäjiä Libya-operaatioon

Tukholma. Ruotsi aikoo osallistua Libya-operaatioon Jas-hävittäjillä. Uutistoimisto TT:n mukaan hallitus esittää valtiopäiville, että Ruotsi lähettää operaatioon enintään kahdeksan Jas-hävittäjää, yhden Hercules-kuljetuskoneen ja yhden tiedustelukoneen.

Ruotsin televisio kertoi eilen, että sotilasliitto Nato on epävirallisesti tiedustellut maan halua osallistua operaatioon. Monet Ruotsin puolueet ovat suhtautuneet myönteisesti operaatioon osallistumiseen.

Svenska Dagbladet -lehden mukaan joukkojen vahvuus olisi 125 sotilasta.

Ruotsi on edustettuna myös tämänpäiväisessä kansainvälisessä Libya-kokouksessa, joka pidetään Lontoossa. Suomi ei ole kutsua saanut.

Ruotsin päätös ei johda Suomessa minkäänlaiseen uudelleenarviointiin. Ulkoministeri Alexander Stubb (kok) sanoo, että Suomen kanta on alusta lähtien ollut hyvin yksiselitteinen: Suomi ei osallistu Libyan lentokieltoon.

Stubbin mukaan Suomen kantaa ei selitä yksin Horneteilta puuttuva kyky iskeä ilmasta maahan, vaan ylipäänsä Suomen rooli operaatiossa on nähty toisaalla.

Stubb myös torjuu moitteet siitä, että Suomi olisi voinut aktiivisempi Libya-operaatiossa. Hän vastaa, että aktiivinen voi olla monella tavalla, kuten Suomi on ollutkin.


http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli...ä+hävittäjiä+Libya-operaatioon+/1135265000536

Karttaa ym. tilanteesta.
http://en.wikipedia.org/wiki/2011_Libyan_uprising
 
Vaalit taitaa aiheuttaa varovaisuutta NATO -intoilijoissakin. Eipä tuota ois asianmukaista kalustoakaan. Saattas tosin olla, jos ois aikanaan valittu Grippen. Ei tarttis karvalakkihornetteja jatkuvasti päivitellä ja halavemmallakin ois päästy. ;)
Hornetteja kyllä on mukana tuossa Libyan operaatiossa, ei tosin Suomen ilmavoimien.
 
Suomen ei ole mitään syytä osallistua tuohon operaatioon.

Kuitenkin Suomi on etunenässä huutamassa, että hommat hoidetaan YK:n kautta ja siviili-/kansanmurhat tulisi estää.

Nyt sitten, kun Gaddafi murhaa omaa kansaansa, niin lyödään päätä pensaaseen.:nope::thumbfh:
 
Nyt ne sitten jo pohtii kapinallisten aseistamista, kun Gaddafin joukot on vallannu kaupunkeja takasin. :doubtful:
 
Nyt ne sitten jo pohtii kapinallisten aseistamista, kun Gaddafin joukot on vallannu kaupunkeja takasin. :doubtful:

Mun mielestä suhteellisen loogista. Kapinallisilla ei ole juurikaan raskaampaa kalustoa, Gaddafin poppoolla taas tankkeja ja tykistöä riittää. Toinen vaihtoehto on ilmaiskuin tuhota raskas kalusto. Muussa tapauksessa tuo homma ei edisty mihinkään suuntaan.
 
Kuitenkin Suomi on etunenässä huutamassa, että hommat hoidetaan YK:n kautta ja siviili-/kansanmurhat tulisi estää.

Nyt sitten, kun Gaddafi murhaa omaa kansaansa, niin lyödään päätä pensaaseen.:nope::thumbfh:

Siitä vaan kaivamaan ilmakkoa kesämökin varastolta esiin ja matkaan, jos tuntuu siltä, että kaikki pitäs itte tehdä.
 
Gaddafin laivassa taitaa laipiot vuotaa jo siinä määrin että pienjyrsijät alkavat kaikota..

Libyan ulkoministeri loikkasi Lontooseen
julkaistu eilen klo 22:13, päivitetty tänään klo 12:56

Libyan ulkoministeri Moussa Koussa on loikannut Britanniaan. Britannian ulkoministeriö on vahvistanut, että Koussa on saapunut maahan ja eronnut tehtävästään.

Koussalle ei ole tarjottu Britanniassa koskemattomuutta, korostaa Britannian ulkoministeri William Hague. Hänen mukaansa loikkaus on joka tapauksessa merkki siitä, että Muammar Gaddafin hallinto on murtumassa.

Moussa Koussan sanotaan loikanneen, koska hän on vastustanut Libyan joukkojen iskuja siviilejä vastaan. Koussan kerrotaan myös hakevan turvapaikkaa.

Koussa on kuulunut Libyan hallituksen kokeneimpiin jäseniin, ja loikkausta pidetään ainakin jossain määrin vakavana takaiskuna Gaddafille.

- Gaddafin täytyy kysyä itseltään, kuka hänet seuraavaksi jättää, Britannian ulkoministeri William Hague kommentoi loikkausta torstaina.

Aiemmin Libyan hallituksen edustaja kiisti huhut loikkauksesta ja sanoi Koussan olevan virkamatkalla.

Libyan ulkoministerin matkasta Lontooseen kertoi ensimmäisenä Tunisian virallinen uutistoimisto TAP. Koussan kerrotaan lentäneen Tunisian Djerbasta sveitsiläisen koneen kyydissä Lontooseen.

AP, Reuters, AFP
 
Jätkillä tuntuu olevan kovaa tietoa Lugeran nauttimista aterioista, sekä niiden sijoituksesta hyvä–paska -asteikolla.
 
Ylös