Eipä Mutku nyt kyllä tainnut tuollaista kommentoida?patriot sanoi:Toi sen päälle puhuminen on kai sitä "viemistä" mitä mm. Mutku tuo esille. No itse en moisesta tyylistä pidä.
Kun Niinistö selvitti arvoja ja periaatteitaan, niin taisi sitten osua enemmän tai vähemmän tarkoituksellisesti kohteeseen kun Halonen ei voinut olla kommentoimatta taustalla. Taannoin kohua herättänyt reissu Chileen ja samalla sotaveteraanien kutsusta kieltäytyminen sekä viime keväinen osallistuminen Neuvostoliiton voittoa 2. maailmansodan päätteeksi juhlistaneeseen tilaisuuteen saattoivat pistää Halosen reaktiomaisesti puolustautumaan kun tuli isänmaallisuudesta puhe
Niinistökin kyllä taisi puhella tavallista enemmän Halosen päälle.
Ehkä nuo fanilaumat sitten aiheuttivat toiminnallaan sen, että ehdokkaidenkin rima keskustelun tason ylläpitämisen suhteen laski.