Presidentti 2006

Äänestän presidentiksi

  • Niinistöä

    Äänet: 52 42,6%
  • Halosta

    Äänet: 31 25,4%
  • Vanhasta

    Äänet: 24 19,7%
  • Jotakuta muuta, ketä?

    Äänet: 15 12,3%

  • Äänestäjiä yhteensä
    122

ettelbruck

Well-known member
Liittynyt
30.7.2000
Viestit
11237
Sijainti
Vantaa/Riihimäki/Ettelbruck
Mutku sanoi:
Ja Manu oli siihen maailmantilanteeseen ja Suomen tilanteeseen juuri oikea mies Kekkosen jälkeen.
Koivisto ei vieläkään usko että Baltian maat voisivat olla itsenäisiä ja odottaa Neuvostoliiton uutta nousua. Sen mukaista oli myös hänen politiikkansa.
 

Puupää

Señor Member
Liittynyt
25.2.2002
Viestit
27306
Sijainti
Skekkoslovakia
ettelbruck sanoi:
Koivisto ei vieläkään usko että Baltian maat voisivat olla itsenäisiä ja odottaa Neuvostoliiton uutta nousua. Sen mukaista oli myös hänen politiikkansa.
Siinä vaiheessa kun Neuvostoliitto alkoi hajota oltiin täällä yleisestikin aika kusi sukassa...
Tosin sehän tapahtui Koiviston 2-kaudella, jonka olisi voinut sitten jo joku muu suorittaa.
 

patriot

Foorumin senaattori
Liittynyt
29.4.2001
Viestit
14758
Mäcci sanoi:
Kuka tai ketkä muuten mahtoi päättää noista presidentin valtaoikeuksien kaventamisesta ja miksi ihmeessä näin piti tehdä? Mun mielestä sillon kun (jos) demokratia ei toimi, pitäis olla joku jolla on se viimeinen sana ja vaikutusvalta päättää ja ratkaista tärkeitä yhteiskunnallisia asioita.

Jotenki on jääny sellanen ehkä vääristyny kuva et nykyään pressan tehtävä muistuttaa enemmän jotain kulttuuriministerin virkaa.

Lisäks mun mielestä presidentin pitäis olla mies ja jolla on karismaa kuten jollain Reaganilla (tai Suomessa Kekkonen - Koivisto) oli aikoinaan. tietenki voi olla et aika on jo ajanu musta ohi ja tän suuntasista mielipiteistä. Mut onhan intissäki parhaimmat johtajat ne joita vähä pelätään ja sen kautta kunnioitetaan.

Jos ite saisin päättää kenestä tahansa Suomalaisesta, valitsisin pressaks ehdottomasti Gustav Hägglundin ja entiset valtaoikeudet takas (tietenki).
Valtaoikeuksien kaventaminenhan alkoi jo Koiviston ensimmäisellä presidenttikaudella. Manuhan luopui tuolloin omasta tahdostaan eduskunnan hajottamisoikeudesta. Nykyään eduskunnan voi hajottaa vain ja ainoastaan pääministerin aloitteesta. Tuo oli kyllä ihan järkevä uudistus.

Lipposen kakkoshallitushan nuo loput kavennukset vei läpi ja ne astuivat voimaan 1.3.2000, päivänä jolloin Halonen aloitti virassa. Ahtisaarihan vastusti uudistuksia kovasti, etenkin siinä että ulkopolitiikkaan puututtiin. Mutta sitten tehtiin kompromissi missä ulkopolitiikan hoito "jaettiin". Hallitukselle EU-asiat ja presidentille muu ulkopolitiikka. Ville Itälän(kok.) johtama perustuslakivaliokuntahan tuon lopulliseen muotoon sorvasi ja eduskunta hyväksyi.

Presidentin sisäpoliittisesta vallasta kaventamisvaraa oli kyllä. Esim pääministerin nimitys kuuluikin viedä eduskunnalle, koska hallitus on vastuussa tekemisistään eduskunnalle, ei presidentille. Mutta nimitysvallan tulisi ja onneksi se osittain säilyi presidentillä. Onhan se nähty kuinka käy jos eduskunnalle antaa nimitysvaltaa.

Myös ulkopolitiikan johtaminen olisi tullut keskittää kansan valitsemalle presidentille, kuten Ranskassa. Kriitikot ovat väittäneet, että presidentti ei joudu selvittämään tekemisiään kansan valitsemalla eduskunnalle ja on näin väärä instanssi johtamaan ulkopolitiikkaa. No eihän siinä vaadita kuin lainmuutos, joka edellyttää presidenttiä tekemään tiliä tekemisistään suurelle valiokunnalle(Eu-asioista vastaava) ja ulkoasiainvaliokunnalle.
 
Viimeksi muokattu:

Törni

Well-known member
Liittynyt
5.11.2004
Viestit
11306
312T4 sanoi:
Uusimman gallupin mukaan Halosen johto on sen kun vahvistunut! Niinistö on myös ohittanut Vanhasen :(

HS tänään!
Niinistön ohitus johtunee siitä, että Vanhanen ei ole todellinen vaihtoehto Haloselle. Jos Vanhasesta tulee presidentti, nykyinen ulkopoliittinen linja ei muutu piiruakaan.

Halosen suosion nousu ei ole yllätys. Suomalaiset haluavat aina asioiden olevan niin kuin ne ennenkin ovat olleet. Elämme sellaisia aikoja ettei istuvaa presidenttiä kykene syrjäyttämään kukaan. Muutoksen asiaan voi tuoda ainoastaan syvä kriisi. Tai se ettei puolue enää aseta istuvaa presidenttiä ehdokkaaksi.
 

Off-Topic

Well-known member
Liittynyt
9.8.2000
Viestit
2514
Niinistö varmaan saa mun ääneni, jos uurnille raahaudun. Äijä oli valitovarainministerinä ja puoluejohtajana aika särmä. Halosen suosio on mulle yhtä mysteeri kun muidenkin sossujen, puheet ja teot ei kohtaa. Presidenttinä se on lähinnä pyrkinyt olemaan tekemättä virheitä, ja sehän hoituu olemalla tekemättä mitään. Harvat asiat joita on pyrkinyt ajamaan vaikuttaa aika toisarvosilta ainakin suomalaisten kannalta. Kiva täti, varmaan.
 

312T4

Lehtori
Liittynyt
2.2.2004
Viestit
14346
Sijainti
Chateau Latour 1982!!!
Mielenkiintoista on nähdä, kestääkö Tarjan suosio tammikuulle asti, vai alkaako se laskemaan! Presidenttitaisto ei ole edes vielä alkanut :wink:
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
312T4 sanoi:
Mielenkiintoista on nähdä, kestääkö Tarjan suosio tammikuulle asti, vai alkaako se laskemaan! Presidenttitaisto ei ole edes vielä alkanut :wink:
Voipi myös olla että ettei edes ala. Puolueet eivät halua joutua samaan hamaan kuin Ahon ehdokkuuden aikana Kepu joutui jolloin tehtiin velkaa helvetisti ja ehdokas pakeni Harvardiin. :D
 

Slowalka

Registered Loser
Liittynyt
25.9.2005
Viestit
6
Sijainti
Olutkuppila
Jospa Suomi saisi taas vaihteeksi useamman välivuoden jälkeen "presidentin näköisen" pressan...

Niinistö näyttää tuosta valtapuolueiden kolmikosta presidenttimäisimmältä.
Vanhanen on kummallisen alistuneen oloinen, kun joutuu antamaan kumarassa haastatteluja medialle.
Tarja taasen on niin hauskan näköinen sympaattisine puhevikoineen, ettei häntä hevillä (eikä teknolla) presidentiksi uskoisi. Ei ei.

Jos "puun takaa" tulisikin jokin mielenkiintoinen ehdokas, lähtisi ääneni hänelle. Tämän hetkisen äänensaajan joku on jo varmaan saattanut päätellä.
 
Ylös