speedman
race is in my head
- Liittynyt
- 26.10.2008
- Viestit
- 1424
Jep, 2:lla radalla 36:sta käännytään myös oikealle...koska lähes kaikki skabat on ovaaleilla...
Jep, 2:lla radalla 36:sta käännytään myös oikealle...koska lähes kaikki skabat on ovaaleilla...
Eikös, siellä ole joku ovaalikisa, missä ajetaan väärään suuntaan.Jep, 2:lla radalla 36:sta käännytään myös oikealle![]()
Niin tuo Tänak tosiaan ajaa _ensimmäistä_ WRC-kisaansa. Tuleva tekijämies!Tänään loppupäivän pätkillä ollut jo hyvässä vauhdissa, ottanut Tänäkin jo käytännössä kiinni. Hienosti tullut, tuntuu että usein loppua kohti saa vasta vauhdista kiinni.:thumbup:
Mutta silti enemmän kokemusta rallista kuin Räikkösellä.Niin tuo Tänak tosiaan ajaa _ensimmäistä_ WRC-kisaansa. Tuleva tekijämies!
Toki, vaan ei sitä Kimbleekään voi parin WRC:llä ajellun mm-kauden jälkeen pitää ihan noviisina.Mutta silti enemmän kokemusta rallista kuin Räikkösellä.
Ja muutenkaan Kimin ralliuraa ei voi pitää ihan tavanomaisena. Harva uraansa aloitteleva saa rutkasti oppia moninkertaiselta maailmanmestarilta ja huippukaluston ja säätöavun kaupanpäälle. Puhumattakaan nuotti- jne opetuksesta. Ihan niin paljon, kun vain viitsi ottaa vastaan.Toki, vaan ei sitä Kimbleekään voi parin WRC:llä ajellun mm-kauden jälkeen pitää ihan noviisina.
Jos nyt palaa formuloihin tuntuu että ajellut vain pari vuotta huvikseen että saa aikaa kulumaan :Ja muutenkaan Kimin ralliuraa ei voi pitää ihan tavanomaisena. Harva uraansa aloitteleva saa rutkasti oppia moninkertaiselta maailmanmestarilta ja huippukaluston ja säätöavun kaupanpäälle. Puhumattakaan nuotti- jne opetuksesta. Ihan niin paljon, kun vain viitsi ottaa vastaan.
Kaikilla muilla samaa tietä taapertavilla, raha on aina tiukassa ja joudutaan tinkimään koko ajan jostakin (treenistä, tekniikasta, renkaista jne).
En vieläkään ymmärrä miksi Kimi ylipäätään lähti ralliin, jos nyt jättää lekin kesken. Lahjoja ilmiselvästi on, ja kunnolla paneutumalla ja ahertamalla (tulisi esim ajamaan SM-sarjaa lisäksi) tulosta alkaisi pikkuhiljaa aivan varmasti tulla.
Kuvitteliko kaveri, että pari vuotta suhaamalla olisi kärkivauhdissa :wall:
Jos hypätään Fykkösiin, alan kohta epäilemään, että sama meno jatkuu sielläkin. Jos ei pian ala tulosta tulla, luödään hanskat naulaan :nope:
Ken Block.Onkohan tuolla ketään muuta niin kokematonta kuskia kuin Kimi joka ajaa wrc-autolla?
Just. Mittaria Räikköselle olisi alkutaipaleella löytynyt kotimaastakin ihan tarpeeksi.. Pointtini olikin, että tasonmittareiden tasoa oltaisiin nostettu matkan varrella, ja mahdolliset voitot alemmissa sarjoissa (Ralli-SM, PWRC, SWRC) olisivat pitäneet nimen otsikoissa hyvin tehokkaasti.Jos palaa formuloihin niin eiköhän kyse ollut että kokeilee rallia parin vuoden ajan "kunnolla" eli suoraan koviin autoihin että näkee oman tason.
Oli alusta lähtien selvää, ettei kärjen vauhtiin WRC:ssä ollut mitään asiaa, joten miksi mennä sinne tahraamaan maineensa? Mieluummin maksaa tai nyhtää sponsoreilta rahat alemmissa luokissa ajeluun, ja sit 2-3 vuoden kuluttua istuu WRC-tallien neuvottelupöytiin ja tämän jälkeen puhutaan kenties taloudellisesti kestävemmistä ratkaisuista.Noi pienemmät autot olisi varmaan ollut järkevämpiä mutta kun niihin olisi mennyt aikaa niin pirusti ja nyt oli pakko mennä suoraan "syvään päähän".