AnttiL
Reittinörtti
Mielenkiintoista luettavaa https://yle.fi/urheilu/3-11785735
En ulvo sähkön perään, mutta tästä rallin DNA säkeestä voisi ehkä jo luopua? Mikä se sellainen oikeasti on? Rallin DNA. Ajat ja tavat muuttuvat, DNA:ssa se tuskin näkyy.Siinähän satsaavat. Eipä ole Jaguaareja liiemmin näkynyt WRC-baanoilla. Ralli ja täyssähköautot on vaan täysin mahdoton kombo ihan tekniikankin puolesta ja sotii sitäpaitsi rallin DNA:ta vastaan pahemman kerran. Sitä DNA:ta on jo nyt pers'raiskattu ihan riittävästi tekemällä kisoista jotain muutaman pätkän virka-aikaan ajettavia rallisprinttejä.
Kyllä, ja vielä enemmän näin vuonna 2018, jolloin päätös hybrideistä tehtiin. Jos vaikka Paddonin auto olisi ollut tuolloin jo siinä pisteessä kuin nyt, olisiko päätös ollut toinen?Ajat muuttuu nopeasti. Vielä n. vuosi sitten suurin osa tuntui olevan sitä mieltä, että ei ikinä ralliin mitään sähköautoja
En ulvo sähkön perään, mutta tästä rallin DNA säkeestä voisi ehkä jo luopua? Mikä se sellainen oikeasti on? Rallin DNA. Ajat ja tavat muuttuvat, DNA:ssa se tuskin näkyy.
Ralli ja täyssähköautot on vaan täysin mahdoton kombo ihan tekniikankin puolesta ja sotii sitäpaitsi rallin DNA:ta vastaan pahemman kerran. Sitä DNA:ta on jo nyt pers'raiskattu ihan riittävästi tekemällä kisoista jotain muutaman pätkän virka-aikaan ajettavia rallisprinttejä.
Rallissa on aina ollut kyse viimeisimmistä autoilun teknologioista. Miksi ihmeessä sähkön pitäisi tehdä tässä poikkeus? Itse näen tässä aivan valtavan mahdollisuuden rakkaalle lajille - siirtymällä kehityksen aallonharjalle ja jonkinlaiseksi edelläkävijäksi rallilla on paras mahdollisuus palauttaa itsensä autotehtaiden johtoryhmien kokousten agendalle. Ja sitähän kaikki rallin ystävät lopulta kuitenkin haluavat, eikö? Win-win.
Tultaessa 2000-luvulle tällainen mainostaminen on vähentynyt ja rallimenestys on ollut vähän ristiriidassa autonvalmistajien imagon kanssa. Autojen turvallisuus, taloudellisuus ja ympäristöystävällisyys ovat olleet tekijöitä, jotka ovat myyneet tämän vuosituhannen puolella. Äänekäs, paljon kuluttava WRC-auto vaarallisen lajin parissa ei oikein istu näihin edellämainittuihin myyntivaltteihin.
Asiaan: en ymmärrä miksi biopolttoaineet ovat jotenkin taustalla kaikessa jonninjoutavassa sähköhömpötyksessä. "Akkuteknologia kehittyy vauhdilla". kehittyy vai. En minä ainakaan ole huomannut tuollaista.
Jos ei ole huomannut mitään kehitystä akkutekniikassa esimerkiksi viimeisen 20 tai 25 vuoden aikana, niin vika lienee tarkkailijassa. Biopolttoaineissa on laajassa mittakaavassa omat ongelmansa, kuten on akuissakin.
https://www.rallit.fi/nyt-tulee-kov...a-juna-ajettiin-vakisin-pain-kallionseinamaa/
Nyt ei ole kyseessä Liimatainen tai Kunto Kalpa, vaan huomattavasti vähemmän vaikeasti arvattavissa oleva nimimerkkikirjoittaja (maailmanlopun saarnaaminen ja muutama yksityiskohta johtavat jäljille). Sinänsähän tässä on ihan asiaa pohdinnan ja johtopäätösten takana (ja faktat varmasti nekin kunnossa), mutta itse en ole tämän tyyppisen "ettekö nyt näe että minä tiedän ja minä olen oikeassa" tyyppisen ilmaisun suuri fani. Sen lisäksi kieltäydyn vielä tässä vaiheessa uskomasta sitä, että esitetty lopputulos on ainoa mahdollinen. Pelissä on kuitenkin suoraan ja välillisesti satoja miljoonia euroja ja aika monen henkilön on työpaikkansa ja arvovaltansa säilyttääkseen vietävä juuri tämä projekti säädyllisesti maaliin. Niistä lähtökohdista on ennenkin onnistuttu - jos toki myös epäonnistuttu. Aika näyttää.