Red Bull Racing 2025 - Uusin eväin uuteen nousuun?

nordic man

Well-known member
Liittynyt
9.5.2009
Viestit
4037
Karmea, karmea viikonloppu. Tsunoda hukassa, tiimi hukassa ja Yuki susihidas. Ei luulisi olevan vaikea parantaa.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
15308
Karmea, karmea viikonloppu. Tsunoda hukassa, tiimi hukassa ja Yuki susihidas. Ei luulisi olevan vaikea parantaa.
Karmeudesta olemme yhtä mieltä ja aika isoilta osin tiimin itsensä hukassa olemisesta tai vain taktisesta mokailuista viime aikoina. Ihan susihitaaksi en kyllä sanoisi. Huonoimmillaankaan. Etenkin kun tänään ihan parhaimmillaan vauhtia oli Monacon tapaan, mutta ohi ei Barcelonassa pääse senkään vertaa paljoakaan paremmin kuin miten Monacossa joten jäännöspisteet jäivät saamatta.

Ongelmallisena piirteenä toki oikein tietyin ehdoin ajatellen ja ellei muita todisteita tule kuten noita jo arvelin/mietin niistä puhuttaessa niin Monacossa oli Tsunodalla autovaurio kolaristaan Gaslyn kanssa minkä jälkeen vauhti ei ollut entisensä mitenkään, mutta tässä kisassa tiettävästi ei ollut mitään autovauriota ja talli vain mokasi taktiikoillaan kaiken mokailun ulottuessa tällä kertaa myös Verstappeniin.

Tallin on syytä parantaa Montrealiin, mutta sielläkin pelottaa juuri kun on tämä ei vain Red Bullia vaan myös muutamia muita talleja piinannut varaosapula mistä tänään yksi esimaku nähtiin Albonin keskeytyksen yhteydessä Williamsilla.

Carlos Sainz Juniorkin muuten oli perin surkeassa tilanteessa. Sielläkin varikkotaktiikat menivät päin seiniä eikä vaikka heillä on ollut vauhtiakin jo välillä niin edelleen se vajoaminen ja ymmärtämättömyys muuttaa taktiikoita on pilannut espanjalaisen kisoja tällä kaudella.
 

nordic man

Well-known member
Liittynyt
9.5.2009
Viestit
4037
Tuollahan ohiteltiin yllätävänkin paljon. Mutta joo, ei ollut vauhtia eikä mitään muutakaan kyllä. Ja tämä on sääli. Toivon aidosti että Yuki löytää hyvän suorituskyvyn jostain.
 
Liittynyt
17.1.2017
Viestit
5952
Joo, ehkä sulle.
Ainakin itse voin sanoa jopa vähän fanittavani esim. Gaslya.
Oikeastaan voi fanittaa vaikka kaikkia, jos ajelut miellyttää. Tänään Sauberkin suoriutui oikein mainiosti. Semmoinen love vs hate on vähän lapsellista ja jenkkihapatusta.
Hetkinen. Minähän tässä olen kampanjoinut esim Albonin puolesta siitä lähtien kun hän teki paluun. Albon sai forumilta samaa kohtelua kuin Russell Williamsilla; pelkkä maksukuskien myllyttäjä, mutta Albonin rasitteena myös Maxin raipaniskut selässä, jonka takia hänet on tuomittu lapaseksi. Sitten piti Sainzin kävellä Albonin yli, mutta toisinpäinhän siinä odotetusti kävi.

Se että jollei pärjää Maxille Red Bullilla, tarkoittaa vasta että ei ole hullu tai poikkeuksellinen lahjakkuus. Ura muualla voi olla ihan hyvä kuten Gaslylla ja Albonilla.
 
Liittynyt
17.1.2017
Viestit
5952
Hienoa kuin myöntävät virheensä. Verraten erittäin harvinaista Red Bullin/Racing Bullin taholta jälkimmäisen osalta myös edeltäjänimet laskien mukaan missä kaikki yleensä on kuskien ja aivan etenkin kakkoskuskien syytä silloinkin kun välillä ihan oikeasti itse tekevät kilpailutaktisia mokia tai kun syy on ollut automallissa.

Juuri nyt tiedä tästä kuten aiemmin mietin näitä asioita, mutta:

Red Bullilla varaosat vähissä tai vastaavaa?

Williamsilta Albon tosiaan keskeytti tänään siksi, että ei ollut etusiipeä enää annettavaksi kisan jatkamiseen!
No mitä muutakaan Tsunodan tilanteessa voi tehdä jos olo on autossa että siitä ei tule mitään. Silloin kuuluukin kokeilla laidasta laitaan asioita että onko niistä apua. Tosin Mersulla näitä kutsuttiin Hamiltonin Punaisen Ristin -klinikaksi, jossa "uhrattiin" oma kausi tallille ja tallikaverille vaikka itsellä pallo oli hukassa vaikean auton kanssa.
 

SJ

F1 asijan tuntia
Liittynyt
6.9.2011
Viestit
6016
No mitä muutakaan Tsunodan tilanteessa voi tehdä jos olo on autossa että siitä ei tule mitään. Silloin kuuluukin kokeilla laidasta laitaan asioita että onko niistä apua. Tosin Mersulla näitä kutsuttiin Hamiltonin Punaisen Ristin -klinikaksi, jossa "uhrattiin" oma kausi tallille ja tallikaverille vaikka itsellä pallo oli hukassa vaikean auton kanssa.
Minusta on kummallista, että Red Bull ilmeisesti "unohti" kertoa asiasta Tsukille, kun mies oli ollut aika-ajojen jälkeen (ja niitä ennen) valittamassa ajaneensa hyvin ja ettei ymmärrä yhtään, miksi auto on niin hidas. Vasta tuon jälkeen Red Bullin edustaja tuli kertomaan medialle, että itse asiass Tsukille on annettu erittäin raskaan aeron palikat ja sen vuoksi vauhti on hukassa.
 

BJohnson

Ukrainan aseistaja 🇺🇦
Liittynyt
11.3.2020
Viestit
6504
Red Bullilla kaksi vaihtoehtoa huhujen mukaan: Franz Herrmann ja Daniel Ricciardo.
 
Ylös