Talviurheilun seurantaketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Zoe
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mitäs siellä tapahtui, en nähnynnä. Jotain kädestä luin jostain.

Ilmeisesti lähti kisan vikalle lenkille niin vauhdilla että olkapää meni jotenki sijoiltaan. Tai sit se ei vaan halunnut dopingtestiin, samasta syystä varmaan hiihteli väärää reittiä maaliin edellisessä kisassa :D
 
Viimeksi muokattu:
Riitta-Liisa Roponen pomminvarmasti mukana taistelussa yhdistelmäkisan kolmossijasta. Harmi, ettei ole Toni kommentoimassa.
 
Roponen oli lopulta viides ja ei-norjalaisista paras. Ei siis huonosti lain. :thumbup:
 
Riitta-Liisa mennyt sitten kuunteleen Toni Roposen "pomminvarmoja" ohjeita, eiköhän siihen palkintosija mennyt ;)
 
Riitta-Liisa Roponen pomminvarmasti mukana taistelussa yhdistelmäkisan kolmossijasta. Harmi, ettei ole Toni kommentoimassa.

Mahtavaa, kun ei ole. Muranen ja Sarasvuo ovat oikeita asiantuntijoita, eivät taikavoimat omaavia tietäjiä.

edit: Kunnas lähti veskiin.
 
Viimeksi muokattu:
Onks Ahonen kertonut lopettavansa tähän kauteen? Kun Elisa viihde mainostaa isolla viikonloppupakettiaan "Ahosen viimeisillä hypyillä kotimäessä".

Ei lopeta:

Elleivät tulossa olisi MM-kotikisat, niin motivaatio saattaisi olla koetuksella. Nyt treenaan nämä mäet niin, että tulen sieltä vaikka silmät kiinni oikein päin alas.

AL
 
Käyttiköhän Toni Nieminen taas ilmaisua kokemattomat korealaiset - joukkueesta, joka on hypännyt samassa kokoonpanossa vuodesta 1999 alkaen.
 
Ja taas. Voi kurjuus! :(

Alppihiihtäjä Andreas Romarin kausi sai ikävän päätöksen, kun hän kaatui ja loukkantui syöksyharjoituksissa Hinterreitissa, Itävallassa. Ski Sport Finlandin tiedotteen mukaan tapaturman aikaan harjoituksissa oli huono näkyvyys, eikä Romar huomannut jarrutusalueella olevaa kumpua. Tämän takia hän laski vastakumpuun alas reippaalla vauhdilla ja loukkasi polvensa.

- Tutkimuksissa selvisi, että polven eturistiside on mennyt poikki ja kierukassa on jotain vikaa. Polvi leikataan tänään keskiviikkona, jonka jälkeen alkaa pitkä kuntoutusjakso. Kyseessä on uusi eturistisidevamma samassa polvessa, joka vuosi sitten leikattiin, Ski Sport Finlandin lääkäri Eero Hyvärinen kertoi liiton tiedotteessa.

Yle Urheilu
 
Kakkosella alamäkiluistelua. Mielenkiintoinen rata tuolla St Paulissa. Viimeisessä mutkassa jyrkkä ylämäki.
 
Ihan liikuttava juttu Urheilusanomissa Jan Boklövistä. Halveksittu ja herjattu outolintu sai ainoan tukensa Matti Nykäseltä.
Itsekin miestä aktiiviaikanaan suorastaan kammosin mutta nyt tämä avasikin miestä paljon sympaattisemmassa valossa.
 
Justiina viides. :thumbup: Jatkaakohan vielä Lahteen, silloin voisi olla edes mahdollisuus siihen että joku voittaa norskit.
 
Ylös