Suomessa on muutama Turja-niminenkin henkilö. Ja näemmä myös Urja. Hienoa.
Mittauksesta riippuen olen joko
Mittauksesta riippuen olen joko
Matti Nykäneen tai Kalle Palancer.
Olen Lauri Markkanen kontillaan sulka päässä.
Ainakin sen oppii tuosta jutusta, että iltaläpyskän oikolukijan pesti ei vaatisi suuria kykyjä. Itse jutun journalistinen otehan onkin sitten puhdasta pulitzeria.Kas, jutussahan oikeasti lukee noin.![]()
Ainakin sen oppii tuosta jutusta, että iltaläpyskän oikolukijan pesti ei vaatisi suuria kykyjä. Itse jutun journalistinen otehan onkin sitten puhdasta pulitzeria.
Tai Adonis-Anza.
Oli tuo muutenkin asiallinen kolumni.Anu Kantola sanoi:Kun Maamme-laulu kajahti ensimmäisen kerran Helsingissä toukokuussa 1848, sillä haluttiin estää, ettei kansa alkaisi laulaa vallankumouksellista Marseljeesia. Fredrik Pacius soitatti laulua Kaartin soittokunnalla koko matkan keskustasta Kumtähden kentälle nykyiseen Toukolaan, jottei Flooran päivän opiskelijakulkue puhkeaisi laulamaan vallankumouslauluja Euroopan hulluna vuotena. Tärkeintä oli osoittaa, että kansa on kuuliaista keisarille.