Örfil
Guest
Plagiointisyyte?
Postikortti?
Kutsu?
Postikortti?
Kutsu?
Op:n matkatavaravakuutus vähän laittaa sapettamaan. Meni kännykkä paskaksi reissun päällä ja laitoin korvaushakemuksen vetämään. Luuri on ostettu 17.12 ja kun omavastuuta ei matkatavaravakuutuksessa ole, niin olin siinä uskossa että korvaus tulee hankintahinnan suuruisena. No tänään tuli päätös ja ikävähennystä on tehty 25%. Kävin kurkkimassa vakuutusehtoja, niin sieltä löytyi tieto, että ikävähennys tehdään heti hankintavuotta seuraavasta vuodesta. Melko reilua sanoisin. Eli jos ostat luurin 31.12 ja hajotat sen seuraavana päivänä, niin neljäsosa hinnasta putoaa pois. Uudenvuodenpäivänä hankittu luuri taas säilyttää täyden arvonsa kokonaisen vuoden.
Vois kokeilla pistää seuraavaksi, että talo paloi.
Nappikauppaahan yks luuri vakuutusyhtiölle on, joten sikäli olisi ehkä voinutkin laittaa hankintavuodeksi tämän vuoden, mutta oletin ikävähennysten toimivan kuluttajan kannalta vähän järkevämmin.
Eipä kannata, vakuutuspetoksen seuraukset ovat varsin ikävät.Nappikauppaahan yks luuri vakuutusyhtiölle on, joten sikäli olisi ehkä voinutkin laittaa hankintavuodeksi tämän vuoden, mutta oletin ikävähennysten toimivan kuluttajan kannalta vähän järkevämmin.
Joskus joulun tienoilla näkyi ilmoitus, että Huawein kännykkä on kadonnut jonnekin Laakkosen tienoille... No tänään oli puolisko löytänyt tuntomerkkeihin sopivan Laakkosen lähistöllä sijainneesta ojasta. Saisikohan vielä hurjat löytöpalkkiot?
Lenkitti hauvaa ja kävi noukkimassa ehjän näköisen kännykän sieltä ojasta.Enpä kysy mitä puolisosi puuhaili Laakkosen ojassa.
Enpä kysy mitä puolisosi puuhaili Laakkosen ojassa.